Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 16
Wątek: [Poradnik]Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP
    Wielki powrót Awatar Kamil
    Reputacja:
    Punkty reputacji: 1740
    Podziękował(a)
    0
    Podziękowań 0 w 0 postach

[Poradnik]Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

Poradnik wygląda 100 x lepiej i estetyczniej w pliku Word. Zapraszam do ściągania w wersji elektronicznej:

Spis treści:

• Ustawienia BIOS do rozruchu z płyty CD
    • Podstawowe prawa użytkownika
    • Dzielenie dysku na partycję
    • Formatowanie dysku
    • Świeża instalacja Windows XP
    • Proces instalacyjny
    • Zakończenie

1. Ustawienia BIOS do rozruchu z płyty CD

Pierwszym ważnym elementem jest ustawienie, aby przy starcie komputera uruchomił się kreator instalacji. Ktoś kto wykonywał już instalację systemu zapewne rozruch z płyty ma domyślnie ustawiony jednak my zaczniemy poradnik od zera.

Na początku należy uruchomić BIOS. Zrobimy to za pomocą klawisza Delete lub F2. Pamiętaj, że sposób wejścia do biosu zależy od posiadanej płyty głównej!

Naszym celem jest znalezienie opcji takich jak:
    • First BOOT device
    • Second BOOT device

Powyższe nazwy również mogą się znacznie różnić wraz z innymi płytami głównymi w naszym komputerze. Czasem nazwa może wyglądać tak:
    • 1st Boot
    • 2nd Boot

W pierwszym miejscu ustawiamy uruchomienie z CD-ROM a w drugim miejscu uruchamianie z dysku twardego. Po zaakceptowaniu klikamy F10 i Enter.

Nie robimy nic do czasu, aż na górze ekranu nie pojawi się napis Naciśnij dowolny klawisz, aby uruchomić komputer z dysku CD... po czym klikamy cokolwiek.

2. Podstawowe prawa użytkownika

Odczekujemy chwilkę i naszym oczą powinien ukazać się powyższy obraz. Teraz system sprawdzi czy na płycie znajdują się wszelkie potrzebne pliki do przeprowadzenia instalacji Windows. Jeśli z płytką jest wszystko w porządku pokaże nam się poniższy ekran.

Teraz masz do wyboru 3 opcję:
    • Instalacja systemu Windows XP
    • Naprawa systemu Windows XP
    • Zakończenie pracy instalatora

Nasz oczywiście interesuje pierwszy podpunkt zatem naciskamy klawisz Enter. Teraz ukażą się nam główne warunki umowy, które należy przeczytać i zatwierdzić klawiszem F8. W innym wypadku instalacja nie rozpocznie się.

3. Formatowanie dysku

Teraz nadszedł czas, aby odpowiedzieć sobie na pytanie ile zamierzam mieć partycji i o jakiej pojemności każda. Jeśli masz dysk o dużej pojemności ok. 500 GB polecam Ci zrobić dwie partycje po 250 GB. W tym momencie jeśli dojdzie do jakiejś awarii możesz ocalić połowę swoich danych z nieuszkodzonego dysku!

Podział na partycję

• Jeśli jest to twój nowy dysk zobaczysz z pewnością napis Obszar nie podzielony na partycję oraz pełen rozmiar swojego dysku. Właśnie z tej wolnej przestrzeni będziesz mógł założyć swoje partycje. Zaznacz to miejsce i naciśnij klawisz C a następnie wpisz ile miejsca chcesz na nią przeznaczyć i wciśnij Enter.

• Możesz wpisać całkowitą pojemność lub jak wspominałem wyżej podzielić dysk na 2 równe partycję do czego przyda się nam kalkulator jeśli nie chcemy się wyłożyć. Jeśli zamierzamy zrobić dwie partycje należy zrobić to samo co powyżej z obszarem nie podzielonym na partycję.

Usuwanie partycji

Nie ma tutaj wiele do tłumaczenia. Po prostu jeśli chcemy skasować którąś z partycji wybieramy ją po czym naciskamy klawisz D.

Formatowanie partycji

Teraz, gdy posiadamy już dysk podzielony na partycję przydałoby się go sformatować. W tym celu wybieramy partycję na, której będzie instalowany Windows. Drugą partycję można sformatować w prosty sposób z pozycji Windowsa po zakończonej instalacji. Wybieramy partycję i naciskamy klawisz Enter. Teraz wybieramy opcję Formatuj partycję stosując system plików NTFS (Szybkie)

4. Proces instalacyjny

Teraz pozostałe czynności są już banalne. Większość funkcji komputer wykonuje automatycznie. Po sformatowaniu partycji, instalator zacznie kopiować pliki na dysk, a następnie uruchomi ponownie komputer i będzie kontynuował instalację w systemie graficznym. Teraz musisz poczekać trochę czasu. Pierwsze co zobaczymy to komunikat o wybranie języka w tym celu wybieramy Polski programisty i klikamy dalej.

Następny etap to podanie nazwiska lub jakiejś nazwy. Pole organizacja można pozostawić puste lub wpisać np. dom czy firma.

W następnej kolejności będziesz poproszony o podanie klucza do produktu Microsoft Windows XP. Oczywiście jeśli masz wersję piracką znajdziesz taki klucz w Internecie.

Następnie nadajesz nazwę swojemu komputerowi i klikasz dalej. Może to być twoje imię. Konfigurację sieci możesz pominąć. Tuż przed pierwszym uruchomieniem komputera system Windows XP dokonuje ostatnich ustawień, dotyczących między innymi połączenia z Internetem. Kliknij pomiń i skonfigurować to ustawienie z poziomu Windowsa. Następnie należy stworzyć, co najmniej jedno konto użytkownika, wpisz swoją nazwę i przejdź do dalszego etapu.

5. Zakończenie

6. Słowo od autora

Poradnik został całkowicie wykonany samodzielnie. Proszę uszanuj prawa autorskie i nie podawaj się za kogoś kim nie jesteś – czyli autorem poradnika. Zdjęcia nie są mojego wykonania, zostały one znalezione w Internecie i wykorzystane do poradnika! W razie jakiś wątpliwości proszę o kontakt na Gadu-Gadu 984401. Dziękuję wszystkim za wspólnie poświęcony czas, w razie problemów zapraszam na forum.

By Kamil
    dla tibia.net.pl

@down:
    Dziękuję za pierwsze miłe słowa. Poradnik rzeczywiście robiłem długo, ale mam nadzieję, że było warto.
    Ostatnio edytowane przez Kamil ; 15-11-08 o 23:05

Przodownik Awatar Shiva
    Reputacja:
    Punkty reputacji: 50
    Podziękował(a)
    0

Domyślnie Odp: Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

Poradnik dobry, aczkolwiek tylko pierwsza część może się przydać, bo instalacja Win XP jest tak banalna, że bardziej już chyba być nie może (wszystko jest opisane podczas instalacji)

Ale widać, że się napracowaleś, za co cześć ci i chwała (plus za screeny)

Reputacja:
    Podziękował(a)
    0

Odp: Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

~~ODŚWIEŻAM~~

Czy już nikt nie skomentuje mojego trudu włożonego w napisanie poradnika? Myślałem, że przyda się on komuś, ale najwidoczniej wybrałem złą dziedzinę :rolleyes: To może jakieś inne pomysły? :p Chętnie napisze coś ciekawego...

Przybysz
    Reputacja:
    Punkty reputacji: 0
    Podziękował(a)
    0

Dobre Odp: Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

Bardzo szczegółowa instrukcja. W tej branży jestem słabeuszem ale mając taką broń pod ręką będę próbował walczyć. Mam jednakże pytanie czy instrukcja ta odnosi się do nowych instalacji systemu Windows XP czy też można formatować dysk na którym uprzednio już był zainstalowany XP. Poprostu chodzi mi o przeinstalowanie systemu ponieważ zawirusował się mi.
    Za instrukcję serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
    TadeuszGniot

Zbanowany
    Reputacja:
    Punkty reputacji: 80
    Podziękował(a)
    0

Domyślnie Odp: Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

Podczas formatowania kompa posługiwałem się tym poradnikiem i wszystko działa ;) Trzy dniu później znów formatowałem tego samego kompa (bez obawy, to nie przez błąd w poradniku), tylko że już z pamięci.

PS. Mógłbym udostępnić ten poradnik na innym forum? Oczywiście podam autora.

Przodownik Awatar Tomurka
    Reputacja:
    Podziękował(a)
    0

Domyślnie Odp: [Poradnik]Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

DOBRA A CO ZROBIĆ JEŚLI MAM 3 BOOST???A I WYSKAKUJE MI JAK USTAWIŁEM TE BOOSTY I WCISŁEM F10 I ENTER,TO ZRESTARTOWAŁ MI SIE KOMP I WYSKOCZYŁO Brak pliku NTLDR.CO ZROBIĆ???

Reputacja:
    Podziękował(a)
    0

Odp: [Poradnik]Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

To znaczy, że plik został skasowany z dysku. Musisz ściągnąć ten plik bądź wziąć go od kolegi i wkleić do głównego folderu z Windowsem. Jeśli problem się powtarza to również przy użyciu płytki Windows możesz użyć opcji Napraw wtedy powinny zostać wgrane wszelkie pliki, które zostały utracone.

Reputacja:
    Podziękował(a)
    0

Trzeba było przeczytać cały poradnik dokładnie a właściwie jego początek. Podczas startu trzeba wejść do BIOSu za pomocą klawisza Delete i w opcjach na miejscu 1st Boot lub First Boot ustawić CD-ROM potem 2nd Boot lub Second Boot HardDisc. Zapisać zmiany i musi działać!

Przodownik Awatar Tomurka
    Reputacja:
    Podziękował(a)
    0

A co jeśli mi się wolno przewija strona i foldery???

Reputacja:
    Podziękował(a)
    0

To znaczy, że brakuje sterowników do karty graficznej

1. Prawym na "Mój komputer:
    2. Właściwości
    3. Menedżer urządzeń
    4. Rozwijamy karty graficzne
    5. Prawym
    6. Aktualizuj oprogramowanie sterownika

Ew.

spisujesz nazwę i szukasz oprogramowania ze strony producenta :)

Przodownik Awatar sSlasheRs
    Reputacja:
    Punkty reputacji: 92
    Nagrody i wyróżnienia:
    Podziękował(a)
    0
    Podziękowań: 1 w 1 poście

Poradnik bardzo ładny i dużo screenów. Wszystko ładnie i estetycznie opisane.
    Ode mnie masz 8/10 , ponieważ mogłeś też dodać coś od siebie itp.

Btw. Hmm... A mógłbyś napisać jak go zainstalować na Viscie? Bo wiem że się da , ale nie umiem.
    "Najsilniejszym wojownikiem jest ten, Który pokonał sam Siebie!"
    Autor: Konfucjusz

Delegat Awatar ziom303
    Reputacja:
    Punkty reputacji: 57
    Podziękował(a)
    0

Dzieki wielkie za poradnik. Wszystko ładnie wytlumaczone, ładnie wykonane screeny. Nic dodać nic ująć!!! Jeszcze raz wielkie dzięki. Dla ciebie reput!!! Pozdrawiam!
    Z Tibią skończyłem , na Forum zostaje !

Przybysz
    Reputacja:
    Podziękował(a)
    0

Witam. Mam Viste i chciałbym zainstalować XP, to moge robic to wszystko co jest opisane w poradniku

Przybysz
    Reputacja:
    Podziękował(a)
    0

I nie rozumiem z tym podziałem na partycję, jak ja już mam podzielony na te partycje to mam je osunąć i potem stworzyć nowe? Dzięki za odpowiedź

Zbanowany
    Reputacja:
    Punkty reputacji: 19
    Podziękował(a)
    0

Ciekawe jak te zdjęcia zrobili :P

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)