What's new

"Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie cz.1

B

Blackq

Guest


"Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie cz.1

Witam w drugiej lekcji mojego zbioru poradnik?w. W tej lekcji postaram wam si? pokaza? jak dobrze zrobi? zwyk?e g?ry oraz jak je detalowa?.

Na pocz?tku zacznijmy od tego co to jest detalowanie, a mianowicie jest to tzw. upi?kszanie naszej mapy przez dodawanie r??nego typu trawki, kamyczk?w itp.

Tak wi?c na pocz?tku odpalamy RME i w Palette wybieramy RAW Palette, nast?pnie w Tileset znajdujemy dzia? Nature tutaj znajdziemy nasze g?ry, najlepiej wcisn?? przycisk J po czym uka?e nam si? wyszukiwanie, wpisujemy id 4471 i zostaniemy przeniesieni do jednej z cz??ci naszej g?ry ca?a reszta znajduj? si? obok tej. Oto poprawny schemat wykonania g?ry:

48939849682049695672.gif


Jak wida? wygl?da to do?? skomplikowanie wi?c proponuj? na pocz?tek wg. tego spr?bowa? z?o?y? tak? g?r? i zobaczy? ?e naprawd? jest to banalnie proste. U?ywamy do tego id od 4468 do 4479, mamy do dyspozycji jeszcze inne ale one nie s? zalecane. G?r? wype?niamy w ?rodku wype?nieniem od id 919. Gdy wiemy ju? jak z?o?y? poprawnie g?r? przejd?my do stworzenia kszta?tu naszej g?rki kt?r? potem b?dziemy detalowa?.

48993840024338128388.gif


Oto przyk?adowy kszta?t kt?ry mi si? uda?o wykona?, gdy go tworzymy robimy to tak samo jak na schemacie tzn. ka?dy id jest w odpowiednim miejscu g?ry, staramy si? tworzy? jak najoryginalniejszy kszta?t, a zarazem taki ?eby nie by? kwadratowy tylko jaki? kulisty. Gdzie? na prostej linii musimy umie?ci? wej?cie na g?r? w tym celu usuwamy jedn? prost? cz??? schod?w i na jego miejsce dajemy schody o id 1394 i 1395, oto usuni?ty element g?ry i schody kt?re trzeba do??czy?:

93716611521572620881.gif


Ca?o?? powinna wygl?da? tak jak na obrazku. Gdy mamy ju? wykonany nasz kszta?t przechodzimy do pi?tro wy?ej wciskaj?c przycisk +, teraz wchodzimy w menu do View i odznaczamy Show Shade, w ten spos?b zyskamy przezroczysto?? na ni?sze pi?tra. Wciskamy przycisk J i wpisujemy id trawy 9043. Teraz przeje?d?amy traw? ca?? nasz? g?rk?, nie wyje?d?aj?c poza oto efekt:

88177633316078012093.gif


Gdy mamy ju? nasz? g?rk? w trawi? zr?bmy kolejne pi?tro troch? mniejsze z u?yciem p?askich g?r kt?re maj? id 903 - 913, ??czenie ich z normalnymi g?rami mo?e wygl?da? r??nie oto efekt kt?ry uzyska?em ja:

12678685351388200521.gif


Dodajemy schody aby m?c wej?? na wy?sze pi?tro, a nast?pnie przechodzimy przyciskiem + na wy?sze pi?tro i nak?adamy tam znowu traw?. Teraz musimy doda? specjaln? rzecz dzi?ki kt?rej b?dziemy mogli schodzi? po schodach w d??, wciskamy J i szukamy id 459 mo?emy zauwa?y? ?e nic nam si? nie pojawia, lecz gdy klikniemy w dowolne miejsce to pojawi si? ???ta kratka, oznacza to spad w d??, aby spad by? prawid?owo wykonany dajemy go pi?tro wy?ej ni? s? schody, w miejscu dok?adnego spadu oto przyk?ad:

69876034029355474758.gif


My?l? ?e ka?dy zrozumia? dok?adnie o co biega a jak nie to dok?adnie pokazane jest to na zdj?ciu z w??czonym SHOW SHADE.
Wszystko ?adnie i pi?knie ale nasza g?ra dalej wygl?da fatalnie, musimy przej?? do randomizowania trawy. Randomizowanie prosto m?wi?c jest to zmienianie wygl?du pod?o?a przez dawanie innego id np. trawy. Po raz kolejny wciskamy J i szukamy trawy o id 9043. W pallecie b?dziemy mieli r??nego typu pod?o?a trawy od id 9043 do 9058, naszym zadaniem b?dzie ponak?adanie tej trawy tak aby by?o ?adnie, lecz nie mo?emy przesadzi?, oraz ?eby nasze trawy nie powtarza?y si? ko?o siebie, z czasem dojdziecie do wprawy i wasze r?czne randomizwanie b?dzie wygl?da?o ?wietnie. Oczywi?cie wielu powie ?e mo?na u?y? auto randomizera ale nie oto chodzi w mappingu. Oto zrandomizowana trawa g?ry kt?r? wykona?em:

05481077894069554071.gif


Jest ona teraz r??norodna i nie wygl?da tak monotonie. Ostatnim etapem wyko?czeniowym s? bordery boczne g?ry. Znajdziemy je w zak?adce Borders. Jednak szybciej dojdziemy do nich klikaj?c J i wpisuj?c 4456. Mamy do dyspozycji bordery od 4456 do 4467, odpowiednio dopasowuj?c do brzegu obrabiamy nasz? g?r? tak jak to wygl?da na zdj?ciu poni?ej:

50643118714265706819.gif


Jednak przyda?a by nam si? jeszcze obr?bka przy p?askich g?rach:

00699810181542552394.gif


W ten oto spos?b nasza g?ra jest ?adnie obrobiona i mo?emy przej?? do jej detalowania. Pod ka?dy klimat u?ywamy innego typu natury na g?rach, my mamy klimat zwyk?y wi?c u?yjemy zielonej ro?linno?ci. Natur? t? znajdziemy w zak?adce Nature, najlepsze drzewka to 2700, 2705, 2707, 2708, 2712, mo?na oczywi?cie u?y? te? innych ale te s? zalecane. Do detalowania g?r u?yjemy tak?e krzew?w od id: 5397, 2767, 2768, 2771, 2773, 2780 oraz innych znajduj?cych si? obok tych, nast?pnie potrzeb? b?d? kwiatki od id: 2740, 2743. Teraz z tych id musimy u?o?y? ?adn? natur?. Dodatkowo mo?emy u?y? wystaj?cych ga??zi drzew ze ska?, jednak musimy dopasowa? korze? do ga??zi, ga??zie te maj? id od 6182 do 6191 oraz od 6423 do 6432. Efekt widzimy na zdj?ciu:

20108334061913462559.gif


Dalej jest zbyt pusto, musimy przej?? do kolejnego etapu detalowania mapy. Na pocz?tku u?yjemy kamyczk?w o id od 3607 do 3614 lub te? kamyczk?w o id od 3648 do 3656. Wszystkie te rzeczy znajduj? si? w dziele Nature a wyszuka? ich mo?emy przez przycisk J.
Nak?adamy kamyczki na map?, oczywi?cie nie za du?o, a nast?pnie wyszukujemy trawki kt?ra ma id od 6216 do 6219. Miejscami mo?emy na?o?y? dwa rodzaje trawki tak aby otrzyma? ?adny efekt, par? takich miejsc pokaza?em na zdj?ciu ko?cowym g?ry:

68278963712513180507.gif


Tak dotarli?my do uko?czenia naszej g?ry, g?ra nie jest niczym specjalnym, lecz poradnik zosta? dostosowany do pocz?tkuj?cych mapper?w jak i tych kt?rzy zaczynaj?. Z czasem nauczycie si? w wy?szym stopniu detalowa? takie g?ry. Na razie ?ycz? sukces?w przy tworzeniu waszych g?r. Jedynie co powiem to ?e musicie bra? przyk?ad ze schematu tak aby g?ra by?a poprawnie obrobiona.

W kolejnej lekcji popracujemy troch? nad czerwonymi g?rami. My?l? ?e lekcja ta pomo?e pocz?tkuj?cym jak i tym zaczynaj?cym przygod?.

Ps. Za wszystkie liter?wki, powt?rzenia oraz z?e z?o?one zdania przepraszam, ale przecie? to nie wypracowanie na j.polski ;)
 

Sanuuz

New User
Joined
Nov 11, 2009
Messages
2
Reaction score
0
Odp: "Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie

Odp: "Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie

Bardzo ?adnie opisany poradnik, wiele idzie z niego wynie?? co pozwoli nawet pocz?tkuj?cym zrozumie? t? rzecz kt?ra na og?? wydaje si? nie do poj?cia, wystarczy czyta? ze zrozumieniem :> 9+/10 je?eli mog? wystawi? ocen?, albowiem nie ma rzeczy idealnych i dopatrzy?em si? jeden liter?wki mianowicie tutaj :
Dodatkowo mo?emy u?y? wystaj?cych ga??zi drzew ze ska?, jednak musimy dopasowa? gorze? do ga??zi
 

Rey Mysterio

Advanced User
Joined
Apr 15, 2008
Messages
382
Reaction score
27
Age
26
Odp: "Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie

Odp: "Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie

Wielkie dzi?ki. Ja jestem pocz?tkuj?cym mapperem i bardzo mi si? przyda?o. Wszystko ?adnie opisane. Wielkie dzi?ki. Reput Przyznany
 

Denbrad

User
Joined
Feb 14, 2010
Messages
39
Reaction score
1
Odp: "Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie

Odp: "Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie

Poradnik jednym s?owem - Super! Zdj?cia sprawiaj?, ?e ca?o?? wygl?da przejrzy?cie, trudno jest si? pogubi?. Na pewno b?dzie dobr? lektur? dla ka?dego pocz?tkuj?cego. Czekam na nast?pne!
M?j efekt ko?cowy (bez natury).
gryw.jpg


Tu po kilku poprawkach.
gry2.jpg
 
Last edited:

Fluos

We are many!!!
Joined
Apr 28, 2009
Messages
1,942
Reaction score
260
Odp: "Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie

Odp: "Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie

Nic specjalnego, na prawde do?c przeci?tna g?rka. Nic nie przyci?ga moich soczewek, jedynie co je odrzuca to te ga??zie oraz sam pomys? wykonania poradnika, kt?ry ma na celu stworzenie jednego pag?rka, bo g?r? owej pracy nazwa? nie mo?na.
Wida?, ?e si? starasz, wko?cu czarnuch motywuj? do pracy.
Pozdrawiam!
 

Rahim10

User
Joined
Feb 22, 2010
Messages
21
Reaction score
0
Odp: "Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie

Odp: "Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie

No bardzo fajnie i przejrzy?cie napisane.
Jak kto? nie ma pomus?u na zrobiebnie fajne g?rki to temat bardzo przydatny.
 

cabron

Active User
Joined
Jan 5, 2010
Messages
53
Reaction score
1
Age
30
Odp: "Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie cz.1

Nooo Bardzo ?adny poradnik praktycznie takiego jeszcze nigdy nie widzia?em Najbardziej podoba mi si? zako?czenie Pi?kny Widok Dla Mappera :) M?wi? o :

68278963712513180507.gif
 

kaszubeq

Active User
Joined
Nov 3, 2008
Messages
65
Reaction score
4
Odp: "Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie cz.1

Najbardziej co mnie obrzydza w tworzeniu g?rek, to to, ?e ca?y czas trzeba zmienia? ?cianki.
Nie ma jakiego? narz?dzia, aby jecha? tylko po ?rodku, a boki by tworzy?o samo :p ?

Pozdrawiam :)

@Topic

Bardzo przejrzysty, i przydatny poradnik. Napewno pomo?e to wielu pocz?tkuj?cym mapperom (W tym mnie). Jak wida? lubi? i?? na ?atwizn? :p
 

Anvar

Active User
Joined
Apr 5, 2010
Messages
74
Reaction score
7
Odp: "Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie cz.1

Fajny poradnik, ale efekt ko?cowy faktycznie jest dla pocz?tkuj?cych. Tak jak Fluos napisa? to nie g?ra tylko pag?rek. Ale dla pocz?tkuj?cych w sam raz.
 

klonX

Advanced User
Joined
Oct 8, 2008
Messages
207
Reaction score
13
Age
113
Odp: "Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie cz.1

Najbardziej co mnie obrzydza w tworzeniu g?rek, to to, ?e ca?y czas trzeba zmienia? ?cianki.
Nie ma jakiego? narz?dzia, aby jecha? tylko po ?rodku, a boki by tworzy?o samo :p ?
Pozdrawiam :)
@Topic
Bardzo przejrzysty, i przydatny poradnik. Napewno pomo?e to wielu pocz?tkuj?cym mapperom (W tym mnie). Jak wida? lubi? i?? na ?atwizn? :p
W RME robisz normalne z prostymi ?cianami a potem dajesz to niebieskie "okinko" (taki kwadrat nad normalnymi drzwiami :p) i jedziesz po ?cianach.

A poradnik fajny ale mog?e? napisa? o tych ro?linkach co s? na 2 screenie Denbrad`a
 

Quedos

Active User
Joined
Apr 8, 2010
Messages
131
Reaction score
6
Odp: "Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie cz.1

Super poradnik dzi?ki ju? tworz? g?r?! Jeste? dla mnie bogiem maperstwa!
 

TheNemtor

New User
Joined
Jan 1, 2009
Messages
2
Reaction score
0
Odp: "Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie cz.1

Super poradnik. Bardzo mi sie przydal.
 

Dark Magican

Senior User
Joined
Apr 13, 2009
Messages
677
Reaction score
42
Odp: "Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie cz.1

Poradnik super, przyda mi si? bardzo zawsze robi?em kwadratowe g?ry widz? nowe zastosowania Ga??zie, wszystko elegansko udelatowane ++
Zara co? zrobi? to poka?e ci efekty twojego poradnika ;D

Wysz?o mi co? takiego ;D
 

Sam Smak

Pomoc Techniczna
Joined
Feb 15, 2009
Messages
340
Reaction score
33
Age
30
Odp: "Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie cz.1

Fajny poradniczek :) bardzo przydatny dla nab?w takich jak ja :p

Oczywi?cie nie skserowa?em wszystkiego od Ciebie, doda?em troch? swoich element?w i o to co mi wysz?o :
aghr.jpg


Napisz mi na pw co zrobi?em ?le i og?lnie jakie pope?ni?em b??dy.

Pozdrawiam
 
Last edited:

Sometimes

Active User
Joined
May 16, 2010
Messages
62
Reaction score
6
Odp: "Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie cz.1

witaj Blackq.
Poradnik jest w 100% bardzo dok?adnie opisany i wyt?umaczony, przydatny dla pocz?tkuj?cych, i dla tych co ju? s? na etapie ?rednim (w mapowaniu).
czas teraz na ocenianie.
Estetyk? powy?ej napisanego poradnika
9.6/10
Poradnik po?yteczny 9,8/10
Poradnik kt?ry pom?g? mnie i wiele wiele innym osobom 9.9/10
g??wna ocena Poradnika : 59,3/100
Pozdrawiam i dzi?ki za poradnik :)
 

Dother

Advanced User
Joined
Dec 12, 2009
Messages
416
Reaction score
32
Odp: "Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie cz.1

Poradnik bardzo dobry. Ka?da czynno?? jest szczeg??owo opisana, dobrze wyt?umaczony, bardzo przydatny dla os?b zaczynaj?cych sw? przygod? z mappingem, ale nie tylko,
napisany bardzo przejrzy?cie, a? mi?o si? czyta ;)
 

aizenek

Active User
Joined
May 30, 2009
Messages
79
Reaction score
1
Odp: "Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie cz.1

Dziekuje Ci Bardzo Oczywiscie reput leci
Gdyby nie ty to po?owa a bynajmniej wikeszosc mapperow teraz profesjonalistow nie by?o by ich xddd
Reput leci dla Ciebie za to wszystko czytaem od 1 literki do ostatniej i teraz dorabiam mapki do GRIMOTSA :d bb
Pozdrawiam I czekam na inne poradniki ktorych nei znam a poradnik 10/10 :p Pozdro Aizenek
 

Vvex

Banned
Joined
Jun 28, 2009
Messages
460
Reaction score
91
Odp: "Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie cz.1

?wietny poradnik, wszystko pi?knie i przejrzy?cie opisane krok po kroku co zrobi?, wyt?umaczone oraz bardzo przydatny dla wszystkich os?b, kt?rzy chc? by? mapperami.

Efekcik twojego poradnika r?wnie? jest bardzo dobry, tym bardziej ?e dobra?e? ?wietne detale.

Ocena 9/10.

Pozdro
 

Qxiloy

User
Joined
Jun 18, 2009
Messages
36
Reaction score
1
Odp: "Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie cz.1

Bardzo ?adny i przejrzysty poradniczek.

Moj efekt:

 

Senser

Advanced User
Joined
Jul 9, 2010
Messages
171
Reaction score
14
Odp: "Od Zera do Pro Mappera" Lekcja 2 - G?ry i ich detalowanie cz.1

Super poradnik wszystko ?adnie opisane kiedy? g?ry to by?a dla mnie czarna magia teraz dzi?ki temu poradnikowi mi wychodz? ca?kiem dobrze oby wi?cej takich poradnik?w 8/10
 
Top