Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
Wątek: FAQ Tibia.net.pl
    JOKER Awatar Fragles
    Reputacja:
    Punkty reputacji: 714
    Podziękował(a)
    0
    Podziękowań: 1 w 1 poście

FAQ Tibia.net.pl

FAQ - pytania i odpowiedzi bez których ani rusz

Witam wszystkich. Temat ten zawiera najczęściej zadawane pytania przez użytkowników Tibia.net.pl oraz te, które kadra uznała za słuszne umieszczenia. Do pytań dołączone są także niezbędne odpowiedzi.
    Użytkowniku! Zanim zapytasz przejrzyj ten temat, w przypadku braku satysfakcjonującej odpowiedzi lub braku pytania, które zamierzasz zadać – zgłoś to na forum! Z czasem FAQ zostanie powiększone!
    Q - [question] Pytanie
    A - [answer] Odpowiedź

I. Sprawy organizacyjne i porządkowe:

Q: Czym jest tak naprawdę tibia.net.pl?
    A: Tibia.net.pl to forum oferujące Ci pomoc (doradczą) w grze Tibia. Jednak możesz tu tak naprawdę porozmawiać o tym wszystkim na co masz aktualnie ochotę.

Q: Jak założyć konto?
    A: Konto można założyć tutaj. Inaczej mówiąc kliknij na napis „rejestracja” na górze strony.

Q: Regulamin - muszę akceptować jego warunki?
    A: Tak, inaczej nie założysz konta na naszym forum. Na początku dobrze jest zapoznać się z treścią regulaminu Tibia.net.pl, ponieważ za jego nieprzestrzeganie można ponieść konsekwencje – nawet usunięcie konta.

Q: Dlaczego nie przychodzi wiadomość z przypomnieniem hasła/potwierdzeniem zmiany hasła lub e-maila/potwierdzeniem rejestracji?
    A: Zależnie od sytuacji należy skorzystać z któregoś z poniższych sposobów:
    - sprawdzić, czy podany został poprawny adres e-mail
    - przeszukać wszystkie foldery w skrzynce mailowej (wiadomość może znajdować się w folderze SPAM),
    - skorzystać z opcji przypomnienia hasła.
    Jeśli to nic nie da - skontaktuj się z Administratorami.

Q: Jaki typ konta mam po rejestracji?
    A: Masz zwykłe, podstawowe konto jakie ma znaczna większość użytkowników, więc nie czuj się gorszy.

Q: Co zyskam będąc zarejestrowanym użytkownikiem Tibia.net.pl?
    A: Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą wysyłać wiadomości, brać udział w dyskusjach oraz pisać w forumowym ShoutBoxie. Poza tym każda zarejestrowana osoba otrzymuje swój unikalny profil będący swego rodzaju wizytówką - wyróżniającą Cię spośród innych użytkowników.

Q: Co powinienem zrobić zaraz po zarejestrowaniu?
    A: Przede wszystkim musisz zapoznać się z regulaminem forum - zawiera on spis zasad niezbędnych do prawidłowego oraz bezproblemowego funkcjonowania w naszym społeczeństwie. Natomiast drugą ważną rzeczą - są zasady panujące w określonych działach (specjalnie wyróżnione, w postaci - przyklejonych wątków lub ogłoszeń) - one również wymagają odpowiedniego zapoznania ze strony użytkownika.

Q: Znalazłem post, który narusza regulamin forum/działu co mam zrobić?
    A: W przypadku zauważenia takiej wiadomości - zwróć się do moderatora działu – wysyłając prywatną wiadomość lub korzystając z przycisku – raportuj – widocznego przy każdym poście na forum. Twoja wiadomość na pewno dotrze do moderatora.

Q: Czym różnią się tematy przyklejone od zwykłych?
    A: Wątki, które otrzymały status „przyklejonych” zawierają cenniejsze niż w innych tematach treści, np.: regulaminy poszczególnych działów, poradniki, opisy itd. - odgrywające w życiu codziennym ważną rolę pomocniczą i naprowadzającą.

Q: Co to są ogłoszenia?
    A: Ogłoszenia są to specjalne wiadomości napisane przez Administratorów. Są zaprojektowane do jednostronnej komunikacji z użytkownikami tak więc nie ma możliwości pisania postów w ogłoszeniach. Jeżeli jednak chcesz podyskutować na temat związany z treścią ogłoszenia możesz/musisz założyć oddzielny wątek na forum.

Q: Czym są Tematy Zablokowane?
    A: Nie możesz pisać w nich dalszych odpowiedzi oraz każda zawarta w nich ankieta jest automatycznie kończona. Powodów dla zamknięcia tematu może być bardzo wiele. Zablokowane Tematy są ustawiane w ten sposób przez moderatora lub administratora

Q: Chciałbym aby mój wątek wyróżniał się od innych zamieszczanych w danym dziale - poprzez jego przyklejenie - co powinienem zrobić?
    A: Napisz prywatną wiadomość do moderatora działu- to on zdecyduje czy treść wysłanego przez Ciebie postu spełnia kryteria oraz wymogi (wytyczone przez niego) - ewentualnie można zakomunikować to bezpośrednio w temacie, który oczekuje na to wyróżnienie.

Q: Chciałbym zgłosić nadużycie ze strony, któregoś z moderatorów / adminów – do kogo mogę się zwrócić?
    A: Jeśli jest się świadkiem lub osobą bezpośrednio uczestniczącą w takim wydarzeniu – należy się zgłosić do osoby wyżej postawionej, odpowiednio: moderator – administrator, administrator – Alastor (najwyżej postawiona osoba).

Q: Uzyskałem satysfakcjonującą odpowiedź w temacie stworzonym przeze mnie więc chciałbym go zamknąć – jak?
    A: Wystarczy dopisać do ostatniego postu twojego autorstwa odpowiednią notkę sygnalizującą moderatorowi zamknięcie tematu ewentualnie można zgłosić to w inny sposób np. poprzez wysłanie prywatnej wiadomości do osoby odpowiedzialnej za dział.

II. Sprawy techniczne:

Q: Napisałem 100 postów jednak w liczniku mam ich tylko 80, dlaczego?
    A: Nie wszystkie działy muszą wliczać posty do licznika, równie dobrze któryś z moderatorów mógł usunąć Twoje posty gdyż były niezgodne z regulaminem.

Q: Edytując post mojego autorstwa zauważyłem pod nim informację o operacji, której dokonałem – można to jakoś wyeliminować?
    A: Tak jest to możliwe.

Q: Rejestrując się wpisałem mylną datę swoich narodzin, jak mogę to poprawić?
    A: Wystarczy wysłać Prywatną Wiadomość do któregoś z administratorów forum z prośbą o zmianę aktualnych danych. Niestety nie zawsze maja na to czas, więc nie licz, ze uzyskasz pomoc.

Q: Dlaczego mnie wylogowało?
    A: Prawdopodobnie skończyła się sesja logowania. Jest to czas, w którym pomimo braku aktywności użytkownika na forum pozostaje on zalogowany.

Q: Co oznaczają kolory nicków na forum?
    A: Administracja mają loginy w kolorze czerwonym, moderatorzy w żółtym, użytkownicy- niebieskim.

Q: Co to jest „PW”, „PRIV”?
    A: Jest to prywatna wiadomość, którą możesz napisać i wysłać do każdego użytkownika. Tylko ten jeden użytkownik będzie mógł ją odczytać.

Q: Nie mogę wysyłać prywatnych wiadomości!
    A: Mogą być tego trzy powody; nie jesteś zarejestrowany i/lub zalogowany, administrator wyłączył prywatne wiadomości dla całego forum lub wyłączył możliwość ich wysyłania dla ciebie. W ostatnim przypadku powinieneś skontaktować się (jakoś) z administratorem i spytać o powód jego decyzji.

Q: Śledzenie Wiadomości?
    A: Podczas wysyłania nowej wiadomości masz możliwość jej śledzenia. Jeżeli włączysz tą opcję (Śledzenie wiadomości) dowiesz się kiedy wiadomość została przeczytana przez odbiorcę. Strona jest podzielona na dwie sekcje: wiadomości nieprzeczytane oraz wiadomości przeczytane. W każdej chwili możesz zakończyć śledzenie dowolnej wiadomości wybierając odpowiednią opcję.

Q: Wciąż dostaję niechciane prywatne wiadomości!
    A: Skontaktuj się z jednym z Administratorów, opisz swój problem, pokaż jakieś dowody. Admin postara się coś zrobić.

Q: Dostałem spam lub obraźliwy email od kogoś z tego forum!
    A: Przykro nam z tego powodu. System wysyłania email'i tego forum zawiera funkcje umożliwiające odnalezienie użytkowników, którzy piszą takie listy. Prześlij administratorowi forum pełną kopię listu, który otrzymałeś. Ważne jest by zawierała wszystkie nagłówki (w których zawarte są informacje o nadawcy). Wtedy może on odpowiednio zadziałać.

Q: Dlaczego nie mogę się zalogować?
    A: Musisz się zarejestrować aby móc się logować- jeśli tego nie zrobiłeś to najpierw kliknij na „rejestracja”. Jeżeli jesteś zarejestrowany to może zostałeś wyrzucony (/zbanowany) z (/na) forum (jeśli tak się stało zobaczysz odpowiednią informację). W takim wypadku skontaktuj się z administratorem forum aby poznać powód. Jeżeli zarejestrowałeś się, nie zostałeś wyrzucony a i tak nie możesz się logować sprawdź ponownie swój login i hasło. Zazwyczaj to właśnie błędny login lub hasło są problemem, ale jeśli tak nie jest to skontaktuj się z administratorem forum, gdyż problem może leżeć po stronie błędnej konfiguracji skryptu.

Q: Rejestrowałem się kiedyś ale nie mogę się już logować!
    A: Najbardziej prawdopodobne powody takiego stanu to: wpisałeś niewłaściwy login i hasło (poszukaj email'a, który dostałeś po rejestracji) lub administrator usunął twoje konto z jakiegoś powodu. Być może stało się tak, ponieważ nic nie napisałeś. Czasem administratorzy usuwają użytkowników, którzy w ogóle nic nie napisali aby zmniejszyć rozmiar bazy danych. Spróbuj zarejestrować się ponownie i bądź aktywny w dyskusjach.

Q: Zgubiłem moje hasło!
    A: Nie panikuj! Twoje hasło co prawda nie może zostać odzyskane, ale można je wyczyścić. Aby to zrobić przejdź na stronę logowania i kliknij „zapomniałem hasła” i postępuj zgodnie z podanymi instrukcjami a szybko wrócisz na forum.

Q: Jak mogę zmienić swoje ustawienia?
    A: Wszystkie twoje ustawienia (jeśli jesteś zarejestrowany) są przechowywane w bazie danych. Aby je zmienić kliknij w odnośnik „Profil” (znajduje się na górze strony) To pozwoli ci zmienić wszystkie ustawienia.

Q: Jak mogę wyświetlić obrazek pod moją ksywką?
    A: Pod twoją nazwą użytkownika przy czytaniu postów mogą być widoczne dwa różne obrazki. Pierwszy jest związany z twoją rangą, ma formę kolorowych kwadracików i dopisku nad nimi pokazujących jak dużo napisałeś postów lub jaki masz na nich status. Pod nim znajduje się większy obrazek nazywany Avatarem, który z reguły dla każdego jest inny.

Q: Jak mogę zmienić swoją rangę?
    A: Nie możesz zmienić nazwy swojej rangi. Przynajmniej od razu. Sama się zmieni wraz z ilością Twoich postów. Moderatorzy czy administratorzy mogą mieć specjalną rangę. Prosimy nie pisać specjalnie postów tylko po to, aby otrzymać wyższą rangę.

Q: Jak mogę napisać temat na forum?
    A: To proste, kliknij w odpowiedni temat na jednym z for lub tematów. Pamiętaj, że musisz być zalogowany!

Q: Jak mogę zmienić lub usunąć post?
    A: Jeżeli nie jesteś administratorem lub moderatorem forum możesz jedynie zmieniać lub usuwać własne posty. Aby zmienić post kliknij w przycisk „Edytuj” przy danym poście. Jeżeli ktoś już na niego odpowiedział po edycji pod postem pojawi się tekst drobnymi literami informujący, ile razy dany post zmieniano.

Q:
    Jak mogę dodać podpis do mojego postu?
    A: Aby dodać podpis do wiadomości musisz najpierw go stworzyć w swoim profilu. Wejdz w „Panel użytkownika” a następnie w „Edytuj podpis”. Tam dokonasz zmian w podpisie.

Q: Dlaczego nie mogę dodać podpisu?
    A: Najprawdopodobniej zajmuje on więcej niż 4 linijki albo jest on za duży.

Q: Dlaczego inni mają większy/ruchomy podpis?
    A: Ponieważ użytkownicy mający powyżej 200 postów mogą mieć podpis do 5 linijek tekstu oraz mieć animację w podpisie.

Q: Jak mogę dodać avatar?
    A: Aby dodać swój avatar musisz wejść w swój „Panel użytkownika” a następnie w „Edytuj avatar” Tam dodasz/zmienisz swój avatar.

Q: Dlaczego nie mogę dodać avatara?
    A: Być może ma on rozmiar więcej niż 120x120 pixeli albo waży więcej niż 50kb.

Q: Dlaczego inni mają większy/ruchomy avatar?
    A: Ponieważ mają napisane powyżej 200 postów. W takim przypadku avatar może mieć wymiary 150x150, wagę do 70kb oraz być ruchomy (animowany).

Q: Co to są załączniki?
    A: Jeżeli administrator włączył opcję załączników, będziesz mógł dołączać pliki do wysyłanych postów. Może być to obrazek, dokument tekstowy, archiwum itd. Wielkość pliku jest limitowana, tak samo jak rozmiar dysku na którym znajduje się forum, więc pliki powinny być załączane z rozwagą. W celu załączenia pliku do nowego posta, w czasie redagowania wiadomości, kliknij przycisk [Przeglądaj] i wskaż lokazlizację pliku który chcesz załączyć. Nie wszystkie typy plików mogą być załączane. Obsługiwane rozszerzenia załączników na forum to: bmp doc gif jpe jpeg jpg pdf png psd txt zip. Po opublikowaniu posta, załącznik pojawi się w jego treści. Aby go otworzyć lub wyświetlić kliknij na odpowiedni link do pliku znajdujący po prawej stronie ikony załącznika.

Q: Dlaczego nie mam dostępu do forum?
    A: Niektóre fora mogą być przeznaczone dla konkretnych użytkowników lub grup. Aby przeglądać, czytać, pisać itp. może być potrzebna specjalna autoryzacja. Dostępu do nich mogą udzielić jedynie moderatorzy forum oraz administratorzy i z nimi powinieneś się skontaktować. Na razie jest tylko jedno takie forum lecz w przyszłości może być ich więcej.

Q: Czym są Emotikony/Uśmieszki?
    A: Uśmieszki, albo Ikony Emocji. Są to małe grafiki, które mogą być używane do wyrażenia jakiegoś uczucia przez wstawienie krótkiego kodu, np. oznacza szczęście, oznacza smutek. Pełna lista ikon jest dostępna z formularza wysyłania postu. Spróbuj jednak nie nadużywać tych ikon, ponieważ mogą spowodować nieczytelność postu i moderator może zdecydować o usunięciu ich lub całego postu.

Q: Czy mogę dodawać Obrazki?
    A: Jak najbardziej możesz wstawiać obrazki do swoich postów. Jednakże obecnie nie istnieje możliwość przesyłania obrazków bezpośrednio na forum. Musisz więc wstawiać obrazki, które znajdują się na innym, ogólnodostępnym serwerze. Nie możesz wstawiać obrazków znajdujących się na twoim komputerze (chyba że jest on publicznie dostępnym serwerem) ani obrazków przechowywanych na stronach wymagających autoryzacji, np. skrzynki pocztowe, strony chronione hasłem itp. Aby wstawić obrazek użyj znacznika BBCode [img]. Tutaj poradnik jak wrzucić obrazki na forum. Dodawanie zdjÄ�Ä� na forum - Tibia.net.pl

Q: Czym są punkty reputacji?
    A: Punkty reputacji są formą uznania i nagrody dla użytkowników forum za poświęcony czas i udzieloną pomoc innym użytkownikom. Punkty reputacji nie powinny być w żaden sposób egzekwowane przez użytkowników pomagających, są one dobrowolnym gestem. Sytuacja w jakiej można dawać punkty reputacji jest najczęściej zależna od regulaminu bądź tematyki forum.

Q: Kto może dawać punkty reputacji?
    A: Wszyscy mogą dawać punkty reputacji

Q: Jak mogę sprawdzić liczbę i inne informacje związane z punktami reputacji, które posiadam ja i inni użytkownicy?
    A: Liczba posiadanych punktów reputacji jest wyświetlana w widoku tematu pod avatarem użytkownika. Aby odczytać za co ktoś dostał punkty wystarczy kliknąć na napis „Reputacja” znajdujący się pod avatarem.

Q: W jaki sposób mogę dać użytkownikowi punkt reputacji?
    A: Kliknij na ikonkę „wagi” i napisz za co przydzielasz punkt reputacji.

Q: Ile mogę wystawić punktów w jednym temacie?
    A: Nie ma ograniczenia co do ilości wystawionych punktów, jednak należy punkty wystawiać tylko i wyłącznie osobom, które pomocy udzieliły!

Q: Co to jest lista użytkowników?
    A: Lista użytkowników (tzw. member list) zawiera listę wszystkich zarejestrowanych użytkowników na forum. Listę możesz posortować wg. nazwy użytkownika, daty rejestracji, liczby postów. Lista użytkowników posiada mechanizm wyszukiwania, który pozwala na szybkie wyszukanie użytkownika wg różnych kryteriów.

Q: Jak używać kalendarza?
    A: Forum wyposażone jest w kalendarz, który może pokazywać nazwy użytkowników, którzy obchodzą w danym dniu urodziny oraz może pokazywać własne wydarzenia, które wcześniej wpisałeś.

Q: Dlaczego niektóre słowa w moim poście zostały wymazane?
    A: Niektóre słowa mogą być dodane przez administratora do listy słów cenzurowanych. Jeżeli pojawią się one w jakimś poście, zostaną zamazane w następujący sposób: ****. Zasady cenzury dotyczą wszystkich użytkowników, a zamazywanie niedozwolonych słów odbywa się automatycznie przez skrypt na zasadzie odnajdowania wzorca i zastępowania znakami ****. Czasami jednak może tego osobiście dokonać moderator bądź admin.

Q: Co to są prawa autorskie?
    A: Po te informacje zapraszam >>>tutaj<<<

III. Admin i Mod.

Q: Administratorzy - kto to?
    A: Administratorzy to osoby, które stworzyły serwis i zarządzają nim. W chwili obecnej mamy 1 administratora.

Q: W jakich sprawach pisać do Administratorów?
    A: Wszelkie błędy, problemy z samym forum zgłaszajcie właśnie do nich poprzez PW

Q:
    Moderatorzy - kto to?
    A: Moderatorzy to wybrani przez Administratorów użytkownicy forum Tibia.net.pl, którzy pomagają w pilnowaniu przestrzegania regulamin przez pozostałych użytkowników serwisu.

Q: Czym zajmują się Moderatorzy? Co mogą robić dzięki swojej funkcji?
    A: Moderatorzy pilnują przestrzegania regulaminu forum Tibia.net.pl przez użytkowników. Mogą oni moderować forum (usuwać/zamykać/przenosić/edytować tematy/posty)

Q: Jak skontaktować się z Moderatorem?
    A: Wysyłając do niego prywatną wiadomość.

Q: Chciałbym jakoś pomóc w rozwijaniu forum i zostać moderatorem. Jak mogę tego dokonać?
    A: Gdy będzie zapotrzebowanie na nowych moderatorów będzie napisany stosowny komunikat, który na pewno zauważysz.

Q: W jakich sprawach pisać do Moderatorów?
    A: W sprawach dotyczących naruszenia regulaminu przez któregoś z użytkowników. Pamiętajcie, ze inne wiadomości mogą być zignorowane.

Q:
    Gdzie znajdę listę osób odpowiedzialnych za porządek na forum?
    A: Taką listę można znaleźć pod tym adresem.

Kopiowanie i rozpowszechnianie jest zakazane bez wiedzy autora.

By Fragles

FAQ otwarte jest także na propozycje pytań i odpowiedzi innych użytkowników.
    Ostatnio edytowane przez Dziki Johnson ; 17-01-13 o 16:01

JOKER Awatar Fragles
    Reputacja:
    Punkty reputacji: 714
    Podziękował(a)
    0
    Podziękowań: 1 w 1 poście

Post zarezerwowany na przyszłe potrzeby FAQ.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Uprawnienia umieszczania postów