What's new

[Początkujący] "Krok po kroku do perfekcji" - Realistyczny mapping (Lekcja 9)

Fluos

We are many!!!
Joined
Apr 28, 2009
Messages
1,942
Reaction score
260
kpdp.png
Witam ponownie!
Po do?? du?ej przerwie seria poradnik?w Krok po kroku do perfekcji wraca na salony. Otrzyma?em mas? pr??b, by kontynuowa? prac? nad tymi artyku?ami, b?d?c grzecznym ch?opcem postanowi?em ich pos?ucha?. Chcia?bym r?wnie? doda?, ?e b?d? one ukazywane tak?e ze wzgl?du na moje forum o mappingu - na kt?re serdecznie zapraszam!
Je?eli w poradniku znajdziecie jakie? znaczne b??dy lub po prostu b?dziecie mieli propozycje, sugestie to uprasza si? o kontakt poprzez adres e-mail. Przypomn? tylko, ?e nasz adres skrzynki pocztowej to: kpkdp@gmail.com.
2n04mme.png
Dzisiejszy artyku? b?dzie do?? nietypowy, zupe?nie r??ni? b?dzie si? od wersji wcze?niejszych. Dzisiaj obja?ni? Wam stereotypy wczuwania si? w swoj? map?. Naszym zadaniem jest wczucie si? w stworzon? map? tak jakby ?y?o si? w tamtych czasach. Poni?ej b?d? prezentowa? przyk?ady map poprawnie jak i b??dnie wykonanych. B?d? to na prawd? ma?e skrawki, raczej urozmaicenia, ale musicie si? wczu? w posta? i zobaczy? czego brakuj?. S?dz?, ?e dalej mnie nie rozumiecie, dlatego my?l?, ?e warto przej?? do praktyk i przyk?ad?w.
B?d? pos?ugiwa? si? SimOne, lecz problem tutaj tkwi w wyobra?ni i wczuciu si? w rol?, a nie w programie, kt?rym to b?dziemy robi?.
przykl.png
1. Pierwszym, a zarazem najbanalniejszym przyk?adem jest tworzenie ogniska. Dla niekt?rych, przewa?nie pocz?tkuj?cych mapper?w stworzenie na mapie ogniska wi??e si? ze zrobieniem czego? takiego:
ognisko.png
Tak niby super, pi?knie, wr?cz idealnie, ale je?eli chcemy osi?gn?? w mappingu co? wi?cej to musimy nawet z prostego ogniska wyci?gn?? co? du?o, du?o ?adniejszego. My?l?, ?e mo?emy to troszeczk? ozdobi? deskami, kt?re (jak si? wczujemy w map?) wyobra?? nam, ?e ognisko by?o rozpalane w?a?nie z owych desek. Przedstawiam Wam moje skromne urozmaicenie tego zwyk?ego, prostego ogniska:
ognisko1.png
Mo?emy zag??bi? si? jeszcze, jeszcze bardziej w sedno naszej wyobra?ni. Dodajmy kamienie, na kt?rych zm?czeni rycerze siadali w nocnych zak?tkach, po trudnym, walecznym dniu. Dodatkowo dodajemy efekt podpalenia deski, znajduj?cej si? na ognisku, wykorzystajmy do tego ID 1489. Efekt:
ognisko2.png
Takim o to sposobem stworzyli?my do?? urozmaicone ognisko, gdy dojdzie do tego natura, detalizacja wyjdzie po prostu pi?knie.
2. Kolejnym przyk?adem, na doskona?o?? wyobra?ni jest stworzenie cia?a ludzkiego, b?d? zdechlizny potwora. M?ody ma?o do?wiadczony mapper, tworz?c jaskinie potwora i jego cia?o przedstawia to wszystko w mniej wi?cej takim ?wietle:
bag1.png
Widzimy cia?o jaszczurki, w og?le nie okryte krwi?. Dodajmy teraz krew na ciele oraz na drodze, niech nasza wyobra?nia wykreuje obraz krwawi?cej jaszczurki, kt?ra ucieka przed nieprzyjacielem, a z jej cia?a sp?ywa krew:
bag2y.png
Kolejnym krokiem, a zaraz urozmaiceniem mog? by? strza?y, kt?rymi jaszczur m?g? zosta? postrzelony. ID, kt?re b?d? nam potrzebne do wykonania tego podpunktu to 5779-5784. Efekt, kt?ry osi?gniemy to:
bag3.png
Takim o to sposobem zrobili?my do?? prosty i ciekawy efekt postrzelenia i rozlanej krwi. Ma?o mapper?w robi co? takiego, a w?a?nie takie uzdobienia preferuj? najlepsi.
3. Mo?na dawa? mas?, setki przyk?ad?w takich u?y? wyobra?ni, ale ja przedstawi? Wam tylko trzy. Kolejnym, a zarazem ostatnim przyk?adem s? wiejskie ogr?dki. Stw?rzmy sobie taki o to prosty ogr?dek, rodem z wiejskich zak?tk?w.
ogrod.png
Wiele os?b na takim etapie sko?czy tworzenie swojego i?cie zajebistego ogr?dka. Tymczasem brakuj? tutaj ro?lin, kt?re my, mapperzy chc?cy by? najlepsi musimy doda?:
ogrod2.png
Teraz musimy rozsypa? gruz, doda? kamyczki, tak aby wszystko wygl?da?o do?? realnie, tak aby by?o wida?, ?e ogr?dek jest zadbany i tkwi w nim ?ycie:
ogrod3.png
Musimy teraz doda? narz?dzia, by by?o wida?, ?e w?a?ciciel ogrodu si? nimi pos?uguj?. Wszystkie narz?dzia znajdziemy w zak?adce tools, najbardziej polecam doda? ?opat? i grabie.
ogrod4.png
Kolejnym krokiem jest wymieszanie p?otu wraz z linami, kt?rych u?ywamy do statku. Wszystko znajdziemy w zak?adce boats, zr?bcie co? podobnego. Dodatkowo dodajmy troszeczk? k?pek traw (6219). Dodajmy tak?e jak?? lamp? z hangables:
ogrod5.png


Na sam koniec artyku?u chcia?bym doda?, ?e ka?dy teren i miejsce, kt?re tworzymy mo?na w lepszy (patrz wyobra?nia) spos?b wydetalowa?, wyeksponowa?, wyci?gn?? wszystko co najlepsze z danego skrawka.
Je?eli jeste?cie m?odymi mapperami i szukacie forum o mappingu, kt?re podszkoli Was w tej dziedzinie zapraszam Was na:

Pozdrawiam!

allreserved.png
 

Grzonas

Senior User
Joined
Feb 1, 2010
Messages
579
Reaction score
45
Odp: "Krok po kroku do perfekcji" - Realistyczny mapping (Lekcja 9)

Fajna ta lekcja. Wszystko dobrze zrobione. Na pewno pomo?e wielu niedo?wiadczonym mapperom (tak?e i mnie).
10/10
 

Zeksio

Senior User
Joined
May 28, 2009
Messages
590
Reaction score
10
Age
30
Odp: "Krok po kroku do perfekcji" - Realistyczny mapping (Lekcja 9)

10/10 xDD super zrobione:) ja mam dobr? wyobraznie ale ciezko mi jest to wrzucic na map edytor hehe :D xD
nied?ugo swoje prace pokaze:)
pozdrawiam
 

gomez101

Advanced User
Joined
Feb 18, 2010
Messages
164
Reaction score
1
Odp: "Krok po kroku do perfekcji" - Realistyczny mapping (Lekcja 9)

GOOD !! zajebista wr?cz praca nie u?ywasz jak niek?rzy mapperzy rzeczy tylko np z nature i hanglabes czy jakostak si? to pisa?o ale do ogr?dka doda?e? np te liny z board dlamnie poradnik w ,kt?rym du?o si? nauczy?em
 

MessixX

New User
Joined
Apr 24, 2008
Messages
1
Reaction score
0
Odp: "Krok po kroku do perfekcji" - Realistyczny mapping (Lekcja 9)

Nie wiem czy sadzenie dyni, kukurydzy i marchewki w jednym, tak ma?ym, ogr?dku jest realistyczne.
 
Top