What's new

GIMP - fakty i tajemnice

Xervin

Boxxy <3
Joined
Feb 7, 2010
Messages
814
Reaction score
87
Age
30
Witajcie!

W tym poradniku dowiecie si? jak korzysta? z darmowego programu graficznego GIMP - najwi?kszej konkurencji dla Photoshopa.

Jest to cz??? pierwsza.

Na pocz?tek kilka podstawowych informacji, czyli:
* Tworzenie nowego obrazu
* Dodanie kana?u alfa (przezroczysto?ci)
* Zaznaczenia
* Czcionki
* P?dzle




1. Na pocz?tek tworzenie nowego obrazu.

gimp_nowyobraz.jpg


W?a?ciwie to ka?dy na pewno wie jak to zrobi? ale od czego? trzeba zacz??, prawda? ; )

Aby utworzy? nowy obraz klikamy "Plik - Nowy". Wy?wietli nam si? okno "Utworzenie nowego obrazu", w kt?rym b?dziemy mogli dopasowa? wymiary obrazu. Wa?ne jest, ?eby od razu dopasowa? wymiary jak najdok?adniej, gdy? czasem podczas wi?kszego skalowania (zmiany wymiar?w) obiekty na obrazie zmieniaj? kszta?ty (deformuj? si?).



2. Dodanie kana?u alfa (przezroczysto?ci).

Jest to czynno?? wa?na, je?eli chcemy zrobi? przyk?adowo logo na forum. Mo?e poka?? o co chodzi. ; )

Tutaj jest wykonanie bez alfy:

tnet1.png

A tak z alf?:

tnet.png


OK, jedziemy. Dodanie kana?u alfa jest zasadniczo bardzo proste. Wystarczy w oknie warstw (je?li nie otworzy?o si? automatycznie, nale?y klikn?? na pasku narz?dzi "Okna - Warstwy, Kana?y, ?cie?ki, Cofni?cie") klikn?? na dan? warstw? PPM (prawym przyciskiem myszy), a nast?pnie klikn?? LPM (lewym przyciskiem myszy) "Dodaj kana? alfa".

gimp_kanalalfa.jpg


?eby uzyska? ko?cowy efekt wystarczy klikn?? klawisz "Delete". Po tej czynno?ci nasz obraz zmieni si? w co? takiego:

gimp_kanalalfa2.jpg




3. Zaznaczenia.

W programie GIMP istnieje kilka rodzaj?w zaznacze?:
- zaznaczenie prostok?tne
- zaznaczenie eliptyczne
- zaznaczenie odr?czne
- zaznaczenie rozmyte (tzw. r??d?ka)


Pierwsze z nich, zaznaczenie prostok?tne jest jednym z dw?ch podstawowych zaznacze? znanych z programu Paint. Wygl?da ono tak:

zaznaczenie1.jpg


Drugie, zaznaczenie eliptyczne r?wnie? jest znane z programu Paint:

zaznaczenie2.jpg


Trzecim zaznaczeniem jest zaznaczenie odr?czne. Rysujemy zaznaczenie jak o??wkiem:

zaznaczenie3.jpg


Ostatnie, zaznaczenie rozmyte, kt?re jest nazywane 'r??d?k?', zaznacza obszar na podstawie koloru. Wygl?da tak:

zaznaczenie4.jpg


?eby go u?y? wystarczy klikn?? LPM na dany kolor.



4. Czcionki.

Zapewne ka?dy wie co to s? czcionki. Rodzaj?w czcionek s? tysi?ce, je?li nie miliony. Najwi?kszy znany mi zbi?r czcionek do pobrania jest dost?pny dla wszystkich na stronie .
Jest to zaufana strona i nie ma mo?liwo?ci pobrania stamt?d wirusa - macie moje s?owo. ; )

Ja w swoim GIMP'ie mam mas? nowych czcionek, poka?? kilka z nich:

tnet2.png


To tylko kilka przyk?ad?w, do pobrania jest ich naprawd? du?o.
Pobrane, wypakowane ju? czcionki wklejamy do "C:\WINDOWS\Fonts".



5. P?dzle.

Na koniec powiem co? o p?dzlach. Tak jak czcionki, mo?na je pobra? z internetu. Kilka paczek mo?na znale?? na - jest to polskie forum u?ytkownik?w programu GIMP.

P?dzle s? r??nego kszta?tu, wielko?? r?wnie? mo?na zmieni? (nie jak w Paincie, ?e jest tylko kilka wielko?ci, tutaj jest wi?ksze pole do popisu. ; p)

Kilka nietypowych rodzaj?w p?dzli:

pdzle.png

"Kilka" napisa?em specjalnie. W swoim GIMP'ie mam ponad 1600 rodzaj?w p?dzli. :D


Okej, na razie to wszystko, kolejne tajemnice GIMP'a w nast?pnej edycji poradnika. Dowiecie si? mi?dzy innymi o:
* Przyborniku
* Deseniach
* Gradientach
* Warstwach
* Filtrach


Pozdrawiam.
 

John Tyron

User
Joined
Jan 4, 2012
Messages
48
Reaction score
0
Odp: GIMP - fakty i tajemnice

oj :) przyda?o mi si? przyda?o , tak nie wiele pracy a jakie rezultaty :) polecam !:)
 

kubam8753

Active User
Joined
Jun 7, 2009
Messages
55
Reaction score
1
Odp: GIMP - fakty i tajemnice

Nawet po twoim poradniku!
stwierdzam nieeeeee...
...NIE UMIEM NIC ROBI?...
W....
....GIMP'IE ;(
 

Grecky

Active User
Joined
Mar 27, 2011
Messages
132
Reaction score
3
Odp: GIMP - fakty i tajemnice

Super poradnik,
ale i tak nic nie umiem ;p
 

Kage Toxic

Banned
Joined
Feb 22, 2013
Messages
204
Reaction score
6
Odp: GIMP - fakty i tajemnice

?wietny poradnik, przyda? mi si? przy dodawaniu Kana?u Alfy [przezroczysto?ci] :]
Musz? sobie sk?d? sko?owa? takie czcionki bo s? fajne :D
 
Top