What's new

-Średni Kr?tko o zmiennych w PHP

xElf

Advanced User
Joined
Apr 6, 2011
Messages
364
Reaction score
48
Witam!

S?owem wst?pu...
Dzi? chcia?bym om?wi? z wami temat, o zmiennych w PHP. B?d?c szczerym, przyznam si?, ?e w tej chwili zbytnio czasu nie mam, wi?c napisz? kr?tko, zwi??le i o tym, o czym powinienem napisa? - bez zb?dnego gadania.

Od razu chcia?bym powiedzie?, ?e nie jest to poradnik dla os?b, nigdy nie miej?cych z PHP styczno?ci. Nie mam zamiaru m?wi? o rzeczach dla normalnego programisty, oczywistych, a wi?c je?li nie wiesz czym jest PHP, lub nie umiesz si? nim pos?ugiwa?, a masz zamiar si? czego? nauczy?, to prosz? wyjd? z tego tematu. Przynajmniej unikn? zb?dnych dyskusji.

Zacznijmy!

Zmienne - czym s??
S? one rzecz?, bez kt?rej porz?dny programista nie prze?yje. Bardzo trudnym zadaniem jest, wyt?umaczenie czym one s?, tak?e pozostawi? was w nadziei, ?e znacie chocia? owych definicje. Zatem, kontynuujmy.

Piszemy!

Otw?rzmy notatnik lub Notepad++ i przejd?my do nast?pnego punktu.
Zacznijmy od pocz?tkowej sk?adni kodu. Powinno to wygl?da? tak:
PHP:
<html>
 <head><title>Test</title></head>
  <body>
  <?php
  //?>
  </body>
</html>

Zmienne
Systematycznie, zmienna wygl?da w taki oto spos?b:
PHP:
$test = 1

Tradycyjnie umieszcza si? j? na pocz?tku kodu. Sytuacja si? zmienia, gdy do czynienia mamy z if'ami*.
*Ify - funkcja "je?li", om?wimy j? w innej lekcji.

U?ywaj?c zmiennych, nale?y pami?ta? o dw?ch wa?nych kwestiach:
1. Nazwa zmiennej musi zaczyna? si? od znaku $, a kolejnym musi by? jakakolwiek litera nie zawieraj?ca polskich, czy innych "specjalnych" znak?w.
2. Nazwy nie mog? te? zawiera? ?adnych znak?w poza literami ?aci?skimi, cyframi czy znakami podkre?lenia _.

Zadanie I
Dobrze, teraz gdy ju? wiemy jak zmienne powinny wygl?da?, spr?bujmy u?y? ich w praktyce. Na pocz?tek, napiszmy co? prostego, co? z czym przedszkolak m?g?by sobie poradzi?. Napiszmy kod, kt?ry obliczy proste r?wnanie - 2+3.
Po drobnej modyfikacji Twoje dzie?o powinno by? takie:
PHP:
<html>

 <head><title>Test</title></head>
  <body>
  <?php
  
  $liczba1 = 2;
  $liczba2 = 3;
  $wynik = $liczba1 + $liczba2;
  
  echo 'Dodaj?c '.$liczba1.' do '.$liczba2.' otrzymujemy '.$wynik.'.';
  //?>
  </body>
</html>

Je?li wszystko dobrze napisa?e?, to po odpaleniu pliku powiniene? zauwa?y? nast?puj?cy efekt:
2rqkius.png


Mam nadziej?, ?e wszystko przedstawi?em ja?nie i solidnie, tak aby ka?dy m?g? opanowa? co?, z czym zazwyczaj s? problemy.

Zadanie do samodzielnego wykonania
Niech Tw?j program obliczy dzia?anie znajduj?ce si? poni?ej:
100-30+70/20*5= ?

Je?li chcia?o Ci si?, w co zreszt? w?tpie, to odpowied? na pytanie zamie?? w komentarzu, by?bym wdzi?czny.

The End

Nie zezwalam pod ?adnym wzgl?dem na kopiowanie mojego poradnika i umieszczania go na innych stronach!//Rea~

Dzi?kuj? za przeczytanie poradnika, a zarazem pozdrawiam
xReaper!​
 

Arkam

Forum friend
Joined
Dec 20, 2008
Messages
1,980
Reaction score
180
Odp: Kr?tko o zmiennych w PHP

Poradnik raczej bardzo s?aby i nie wiele wyja?nia ;s


Otw?rzmy notatnik lub Notepad++ i przejd?my do nast?pnego punktu.
A w Word lub Office czy te? innym programie to ju? nie mo?na?

Zacznijmy od pocz?tkowej sk?adni kodu. Powinno to wygl?da? tak:
PHP to do?? obszerny j?zyk programowania, gdzie nie musi by? wcale stron? internetow?, mo?e by? cz??ci? skryptu itp. wtedy nie musi sie zaczyna? od
PHP:
<html>

 <head><title>Test</title></head>
  <body>

Nie mieszaj innym w g?owach ;D bo potem b?d? pr?bowali zrobi? skrypty php korzystaj?c z twoich przyk?ad?w.
 
Joined
Jul 7, 2010
Messages
2,061
Reaction score
193
Age
27
Odp: Kr?tko o zmiennych w PHP

Szczerze?
Poradnik jest do kitu.
Wi?cej si? nauczy?em robi? w PHP (na serio) edytuj?c skrypty rejestracji i logowania :

I tym oto sposobem mam sko?czon? w 50% gre online typu plemiona itp.
Bardzo fajnie ?e zrobi?e? owy poradnik lecz m?g?by? zrobi? go dok?adniej.
Co do pracy domowej :
PHP:
<?php
$liczba1 = 100;
$liczba2 = 30;
$liczba3 = 70;
$liczba4 = 20;
$liczba5 = 5;
$dzialanie1 = $liczba1 - $liczba2;
$dzialanie2 = $liczba3 / $liczba4;
$dzialanie3 = $dzialanie2 * $liczba5;
$dzialanie4 = $dzialanie1 + $dzialanie3;
echo 'Dzielac '.$liczba3.' przez '.$liczba4.' ,mnozac to razy '.$liczba5.' i dodajac do tego roznice '.$liczba1.' - '.$liczba2.' otrzymujemy '.$dzialanie4.'.';
?>
Tak dziala :)

W nastepnej czesci (o ile owa powstanie) moglbys wytlumaczyc uzytkownikom podstawy bazy danych i jako cwiczenie zadac zrobienie bazy danych a nastepnie w php odczytac z niej 3-4 wartosci zeby powstala z tego spujna calosc np.
Miasto lezy w kraju po n/s/w/e czesci,jest to polnoca/poludniowa polkula.
Nie jest to takie latwe jak sie wydaje xd
Pogrubione to sa te wartosci

Je?li chcia?o Ci si?, w co zreszt? w?tpie, to odpowied? na pytanie zamie?? w komentarzu, by?bym wdzi?czny.

Taaa,nie chcialo mi sie ale zrobilem to zeby pokazac noobkom jak to powinno byc zrobione jakby mieli problemy ^^
 
Last edited:

xElf

Advanced User
Joined
Apr 6, 2011
Messages
364
Reaction score
48
Odp: Kr?tko o zmiennych w PHP

Dziki Johnson said:
to zeby pokazac noobkom
Najwyra?niej jeste? jednym z nich.
A nie pro?ciej napisa? kod w ten spos?b?:
PHP:
<?php
$wynik = 100 - 30 + 70 / 20 * 5; 

echo '100-30+70/20*5 = '.$wynik.'.';
?>

Pozdrawiam!
 

Ckorek

User
Joined
Jul 29, 2011
Messages
12
Reaction score
1
Odp: Kr?tko o zmiennych w PHP

To r?wnie? s? podstawy, ale w por?wnaniu do poradnika Dzikiego Johnson'a, jeste? g?r? ^^. Bardzo schludnie piszesz, gdyby? obra? ten toutorial w wi?cej kolor?w, stylu etc.
by?oby na prawd? dobrze. Chocia? i tak jestem pod wra?eniem, poradniki tutaj, s? denne.
 

Ghalla

Active User
Joined
Aug 24, 2010
Messages
88
Reaction score
12
Age
30
Odp: Kr?tko o zmiennych w PHP

Szczerze m?wi?c poradnik bardzo s?aby. W ?adnym stopniu nie ukazuje roli zmiennych w programowaniu. Przede wszystkim dlatego, ?e mo?na wykonywa? r??ne operacje na r??nych typach zmiennych i nale?y o tym pami?ta?. W og?le kluczowa sprawa nie zosta?a w og?le om?wiona jak? s? typy zmiennych...
 
Top