What's new

Książki, dyskusja ogólna.

Kazia

REDRUM
Joined
May 15, 2009
Messages
490
Reaction score
281
Odp: Ksi??ki, dyskusja og?lna.

"Pielgrzym" Hayesa. Co? wspania?ego, zapadaj?cego w pami??, zmuszaj?cego do my?lenia i rejestrowania wszystkich fakt?w, bo nawet drobnostka okazuje si? wa?na. Tematyka niby mia?ka, ale podana w ?wie?ej formie, dotykaj?ca subtelnych element?w, kt?re umkn??y autorom, pr?buj?cym opowiedzie? o tym samym. Intryga zaplanowana ju? od pierwszego zdania, misternie snuta przez wszystkie pi??dziesi?t dwa rozdzia?y. Cudownie stworzeni bohaterowie, wiarygodni, nieszablonowi, bardzo ludzcy.

Kurwa, c?? to za debiut literacki! ?yczy?abym sobie tylko takich... tak dopieszczonych, dopracowanych i "szerokich". I pomy?le?, ?e ta cudowna ksi??ka przele?a?a na mojej p??ce tyle czasu.



Wiecie, mam wra?enie, ?e ja gadam tutaj sama do siebie - i do tych paru os?b, kt?re z ksi??kami cokolwiek wsp?lnego maj? - i nie ?eby jako? specjalnie mi to doskwiera?o, znam miejsca, gdzie mo?na porozmawia? z oczytanymi i inteligentnymi lud?mi (nie pomy?lcie, bro? bo?e, ?e moim zdaniem ka?dy, kto ksi??ek nie czyta jest idiot?), a tutaj kataloguj?, gromadz? i robi? kr?tkie notki do ka?dej przeczytanej ksi??ki, no... mo?e nie, ale na pewno do ka?dej kt?r? zd??? sko?czy? w momencie, kiedy przejawiam jak?kolwiek aktywno?? na forum. Tak czy siak zmierzam do tego, ?e w?a?nie przez to ludzie nie odwiedzaj? tneta. Nie, nie jestem tak naiwna, by my?le?, ?e to ksi??ki s? si?? nap?dowa ka?dego forum, chodzi o sam fakt zainteresowania si? czym? innym ni? pixele na powa?nie i przej?cia na troch? inny poziom ?wiadomo??, m?wi?c pro?ciej - do g?osu dochodzi doros?o??. C??, g?wna si? nie poleruje, wi?c przyjdzie nam, albo mo?e bardziej wam, ?y? i patrze?, jak forum pustoszeje. A tymczasem ja jeszcze troch? pogadam do siebie.

ach, zapomnia?abym - zabezpieczaj?c sobie ty?y, informuj?, i? post ma charakter od?wie?enia tematu.
 

Luffkay

Senior User
Joined
Dec 15, 2012
Messages
523
Reaction score
31
Odp: Ksi??ki, dyskusja og?lna.

Ja od siebie mog? poleci? wszystkie cz??ci Wied?mina, bardzo fajnie si? czyta. Dodatkowo ostatnio zacz??em W?adc? Pier?cieni a na koniec zostawi? sobie R?bta co chceta z woodstocku, r?wnie? zdam relacj?.
 

Kazia

REDRUM
Joined
May 15, 2009
Messages
490
Reaction score
281
Odp: Ksi??ki, dyskusja og?lna.

Wiedzminem zaczytywalam sie w gimnazjum, mialam w nosie to, ze jest czwarta rano, a ja dalej slecze przy kompie i oboecuje sobie: jeszcze tylko ten rozdzial i ide spac. Tolkiena szanuje, jednak jakos nie powalil mnie na kolana, milo sie czytalo - to wszystko.
 

Placek

Blue Waffle
Joined
Sep 30, 2008
Messages
6,793
Reaction score
672
Age
9
Odp: Ksi??ki, dyskusja og?lna.

To i ja co? wrzuc? z ostatnich! :D

Dosta?em Sztuk? podst?pu, Mitnicka, zacz??em wi?c i...
No generalnie do?? fajnie si?czyta i jest do?? ciekawa tematyka jak dla mnie. Ale do ko?ca nie wiem czy doczytam. A to z racji tego, ?e w podobnych sprawach ju?oczytany jestem, wi?c wi?kszo?? z opisanych problem?w/sytuacji ju? w jaki? spos?b znam. Przez to troch?banalna i nudna si?robi sama ksi??ka. Ale mimo wszystko, nawet je?li nie sko?cz?, to bym poleca? przeczyta? ;P

A ?eby si?oderwa? od rzeczywisto?ci bardziej, to sobie wrzuci?em teraz na ruszt Harrego Pottera. Pierwsza cz??? leci - w wersji oryginalnej, angielskiej - i takie por?wnanie teraz ?wietne, co jest tak samo, co jest inaczej w por?wnaniu z filmami(ksi??ek nie czyta?em jeszcze). A wersj?oryginalna wybra?em zamiast polskiej z 2 powod?w. ?eby po?wiczy?j?zyk i dlatego, ?e czyta?em opinie w kt?rych pada?y stwierdzenia, ?e du?o mo?na zyska?czytaj?c orygina?(czy?by t?umaczenie a? tak kula?o? nie wiem) ;P
Tylko, ?e Harrego mam jedn? cz???, a nie wiem czy i gdzie uda si?wykombinowa?kolejne. Jak nie to zostawi? na p??niej :)

A w kolejce i tak czekaj? jeszcze 2 ksi?gi Tronu z Czaszek - tak?e jest co czyta?, tylko czasu brak :/
 

Kazia

REDRUM
Joined
May 15, 2009
Messages
490
Reaction score
281
Odp: Ksi??ki, dyskusja og?lna.

Czytalam pierwsza czesc w angielskiej wersji jezykowej, ale nie bylo tam zbyt wiele rozbie?no?ci, powiedzialabym, ze sporo pozostaje w rekach samego tlumacza, wiec sila rzeczy niektore kwestie zostaja troche inaczej przedstawione, ale sens jest zachowany. W filmie faktycznie to widac, nasza polska wersja jest tragiczna.
 

Luffkay

Senior User
Joined
Dec 15, 2012
Messages
523
Reaction score
31
Odp: Ksi??ki, dyskusja og?lna.

Czytalam pierwsza czesc w angielskiej wersji jezykowej, ale nie bylo tam zbyt wiele rozbie?no?ci, powiedzialabym, ze sporo pozostaje w rekach samego tlumacza, wiec sila rzeczy niektore kwestie zostaja troche inaczej przedstawione, ale sens jest zachowany. W filmie faktycznie to widac, nasza polska wersja jest tragiczna.

Z filmem si? zgodz?, ale ksi??ka r?wnie? jest bardzo s?aba przet?umaczona. Czyta?em w dw?ch j?zykach i niby jest ten sam sens, ale to co si? dzieje jest przedstawione ca?kowicie inaczej. Jak? ksi??k? polecacie najbardziej?
 

Kazia

REDRUM
Joined
May 15, 2009
Messages
490
Reaction score
281
Odp: Ksi??ki, dyskusja og?lna.

Naprawde? W ktorych momentach rozjezdza ci si? fabu?a i jest przedstawiona inaczej? Ch?tnie zerkne.
 

Luffkay

Senior User
Joined
Dec 15, 2012
Messages
523
Reaction score
31
Odp: Ksi??ki, dyskusja og?lna.

Naprawde? W ktorych momentach rozjezdza ci si? fabu?a i jest przedstawiona inaczej? Ch?tnie zerkne.

Nie chodzi o fabu??, s? inne odzywki.
 

Kazia

REDRUM
Joined
May 15, 2009
Messages
490
Reaction score
281
Odp: Ksi??ki, dyskusja og?lna.

To o co chodzi?
 

Placek

Blue Waffle
Joined
Sep 30, 2008
Messages
6,793
Reaction score
672
Age
9
Odp: Ksi??ki, dyskusja og?lna.

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o...
Nie no, serio [MENTION=395845]Luffkay[/MENTION] wex ogarnij i wyjasnij o co ci chodzi ;P
 

Luffkay

Senior User
Joined
Dec 15, 2012
Messages
523
Reaction score
31
Odp: Ksi??ki, dyskusja og?lna.

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o...
Nie no, serio @Luffkay wex ogarnij i wyjasnij o co ci chodzi ;P

W oryginalnej ksi??ce jest kilka scen, kt?rych nie ma w cz??ci polskiej, przyk?ad jak Hagrid przed wielk? sal? rozmawia? z Harrym. O ile pami?tam to inaczej odzywa?a si? pani Weasley, bardziej wulgarnie.

 

Kazia

REDRUM
Joined
May 15, 2009
Messages
490
Reaction score
281
Odp: Ksi??ki, dyskusja og?lna.

Czyli jednak fabule? Krecosz sie jak bak. Nie wiem, jak to wyglada w kolejnych czesciach, tak jak powiedzialam - czytalam tylko pierwsza, ale albo to byly moje braki w znajomosci jezyka angielskiego, albo znalazlam tylko dwie takie sceny, o ktorych mowisz. Zreszta, i na takie rzeczy znajdzie sie sensowne wytlumaczenie.
 

Gastrok28

New User
Joined
Jan 12, 2016
Messages
1
Reaction score
0
Odp: Ksi??ki, dyskusja og?lna.

Ostatnio przeczyta?em "Twierdz? szyfr?w" Bogus?awa Wo?osza?skiego, jest to trzecia jego ksi??ka jak? przeczyta?em. P?ki co rewelacja :) Polecam ka?demu.
 

maciejkonwicki

New User
Joined
Jan 13, 2016
Messages
0
Reaction score
0
Odp: Ksi??ki, dyskusja og?lna.

Twierdza szyfr?w rzeczywi?cie bardzo fajna ksi??ka. Zreszt? polecam wszystkie jego ksi??ki. kto? kto lubi histori?, b?dzie bardzo zadowolony.
 

jaromirkurski

New User
Joined
Feb 1, 2016
Messages
0
Reaction score
0
Odp: Ksi??ki, dyskusja og?lna.

A ja uwielbiam ksi??k? Ojciec Chrzestny. Czyta?em j? ju? 3 razy:)
 

yolka92

New User
Joined
Feb 1, 2016
Messages
0
Reaction score
0
Odp: Ksi??ki, dyskusja og?lna.

ojciec chrzestny czyli pierwsza cz???? faktycznie jest ca?kiem niez?a ;) chocia? w tycch czasach jest masa ju? lepszych ksi??ek.
Mimo to warto j? przeczyta?.
 

kingawitkowska

New User
Joined
Mar 4, 2016
Messages
0
Reaction score
0
Odp: Ksi??ki, dyskusja og?lna.

Ja pod wp?ywem filmu Si?gaj?c chmur zaczynam czyta? ksi??k? w tym temacie. To o linoskoczku, kt?ry przeszed? pomi?dzy wie?ami WTC.
 

Maddalena

New User
Joined
Apr 14, 2016
Messages
0
Reaction score
0
Odp: Ksi??ki, dyskusja og?lna.

Osobi?cie uwielbiam ksi??ki metafizyczne, takie troch? "psychiczne", w kt?rych nie do ko?ca wiadomo o co chodzi ;] Jonathan Carroll ma ca?e mn?stwo tego, ale te? Szczepkowska zaskoczy?a mnie swoimi "Fragmentami z ?ycia lustra", bardzo fajna ksi??ka, przeczyta?am j? dwa razy, co mi si? nigdy wcze?niej nie zdarzy?o ;) Ale te? wpad?a mi w r?ce "Saga o Ludziach Lodu", bardzo niszowe, ale wci?gn??o mnie do tego stopnia, ?e poch?on??am wszystkie 47 tom?w :)
 

Placek

Blue Waffle
Joined
Sep 30, 2008
Messages
6,793
Reaction score
672
Age
9
Odp: Ksi??ki, dyskusja og?lna.

Jestem przed ko?c?wk? dziewczyny z poci?gu. Jako? nie mog?si? zabra? ?eby doczyta? reszt?.
W zasadzie, niby co? ciekawego si? dzieje w miar? i nie ma kompletnej nudy. Ale mimo wszystko, mam takie wra?enie jak by 2/3 ksi??ki tylko kr??y?o dooko?a tematu, a 1/3 to faktyczna tre??.
A ?e takie klimaty jak si? okazuje ?rednio mi pasuj?, to tak samo oceniam t? ksi??k?. Eh... A mia?o by?tak pi?knie, "co 6 sekund" kupowali t? ksi??k?w stanach i momentalnie zosta?a okrzykni?ta najlepszym debiutem roku. A tu niestety dosta?em tylko co? co jest "niez?e" a nie "niezwyk?e" :/
No, ale mo?e ja si? nie znam. Mo?e ta pozycja faktycznie zas?uguj na lepsz? ocen?i jest fantastyczna? :p
 

tibka7

New User
Joined
Apr 25, 2016
Messages
0
Reaction score
0
Odp: Ksi??ki, dyskusja og?lna.

Dla tych, kt?rzy lubi? S. Kinga polecam:

-Desperacja
-Regulatorzy
-Dr. Sen
 
Top