What's new

-Średni Pixel Art - Lineart i Paleta

Hanzo

Advanced User
Joined
Jul 21, 2012
Messages
193
Reaction score
16
Siemka!
Zdecydowa?em, ?e najpierw zrobi? poradnik na lineart i palet?, a p??niej co? nt. izometrii, kt?ra wtedy powinna wyj?? znacznie ciekawiej :p.
#Linearty i palety tutaj mog? by? wykorzystane tylko w celach ?wiczeniowych :p#
Paint?
Ja w nim robi? tylko lineart, a palet? dobieram (cieniuj?) w GIMPie - u?ywam tego programu do pixel art?w. Mo?na w nim uzyska? powi?kszenie a? x16 krotne, czyli x2 razy wi?ksze ni? w paincie. Dodatkowo mo?na ustawi? hotkeye na o??wek,color pickera i wiaderko(edit>keyboard shortcuts>tools). Sam edytor kolor?w jest bardziej zaawansowany ;):
wixbq5.jpg

l3e6o1.jpg


Narz?dzia:
U?ywa? tylko:
- o??wka
- wiaderka
- color pickera (taka pipeta)

W ten spos?b zostaje zachowany czysty pixelowy styl (u?ywanie p?dzli, smudge/burn toola da 132090 kolor?w). Ograniczenie w kolorach przy?piesza prac? - szczeg?lnie w animacjach/ca?ych setach. Mo?na zrobi? he?m, a kilka tygodni p??niej wr?ci? do palety i dorobi? zbroj?, buty itp.

Ilo?? kolor?w
W?a?ciwie nie ma granicy. Jak robi? przedmiot z jednym kolorem np. zbroj? to wychodzi mi 8-12. Ro?nie wraz z detalami, animacjami lub kombinacjami np. z?oty+niebieski

Lineart
Linie powinny by? czyste z ?adnymi zaokr?gleniami i bez szarpanek. Tworz?c lineart warto czasami d?u?ej pobawi? si? z detalami np. ko?c?wk? r?czki od broni
liniepng_xpqasqq.png

Plineartp_nhpxhra.png
1. Kontur z detalami, a potem cieniowanie
plineart2_nhpxhep.png
2.Mo?na zacz?? z prostym konturem, a detale i inne zarysy doda? w cieniowaniu (Cz??ciej tak si? bawi?, ?atwiej bez czarnych pixeli w ?rodku).


wipsrpng_npsqsrx.png
3. Szkic, kt?ry najcz??ciej u?ywam w potworach lub gdy szukam szybko pomys??w na co? skomplikowanego > Lineart
Kolory
Pkolorypn_nhpxhnh.png

Zapomnijcie o idealnie szarych itemach. Lepiej doda? minimalne odcienie kolor?w np. ???ty i fioletowy w armorze. Wygl?da to ?ywiej i ciekawiej.

Paleta
Dob?r kolor?w to chyba najtrudniejsza rzecz. Dobra paleta powinna zawiera?:

ja?niejsze odcienie
kolor bazowy
cienie

Jeszcze lepsza paleta ma wymieszane barwy. Staram si? balansowa? z s?siednimi kolorami na kole kolor?w.

Ja?niejsze - zmiany w kolorze, mo?na i?? w stron? ???tego
Cienie - zmiany w kolorze, bli?ej niebieskiego i fioletu (lub niebieskie-fioletowe cienie)
Reflect - ?wiat?o odbite

pkolor2pn_nhpxrwx.png

Unikanie czarnych pixeli w ?rodku
--dopisz?--
Proste AA
--dopisz?--
Cieniowanie
Niestety tu nie umiem powiedzie? jak. ?wiczenia b?d? najlepsz? rad?. Trzeba sobie wyobrazi? przedmiot w 3D i wiedzie? jak ?wiat?o na nie pada ;P
Tu s? jakie? kolorki z moich poprzednich prac. Nie u?ywam ci?gle tych samych palet, jak tworz? nowe przedmioty to i nowe kolory (wiadomka inna sprawa z stalowymi pancerzami i szatami mag?w).

pkolor3pn_nhpxxhe.png


wippng_npswqwn.png

Nie zaczynam z gotow? palet?... Wype?niam co? na 2-3 kolory i stopniowo dodaj? nast?pne, a? b?dzie dobrze. W ostrych przej?ciach dodaj? kolejne kolory.
Dithering
Troszk? go zastosowa?em w samochodziku wy?ej. Technika polega na u?yciu mniejszej ilo?ci kolor?w, a daje przej?cie/odcienie:
dithering_nhpnnwh.png

Warto zna?. Mo?na stosowa? okazyjnie przy wi?kszych spriteach tibijskich.
Przydatne linki
- podajemy link do obrazka, a stronka poda nam rozmiary i list? kolor?w
- ?adnie wyt?umaczony tutorial na kolory, ale po angielsku. Warto zajrze?. by purplekecleon
- 5 wskaz?wek
Poradnik b?d? poszerza?. Zadawajcie pytania. Postaram si? odpowiedzie? i doda? tu informacje.
Zastrzegam prawa do tutoriala :p
 

Wildhells

Senior User
Joined
Feb 4, 2012
Messages
2,346
Reaction score
119
Odp: Pixel Art - Lineart i Paleta

Poradnik oczekiwany przynajmniej przez moj? osob?. Wielkie dzi?ki, repucik.
 

Shikate

Nie przejdziesz!
Joined
Feb 11, 2011
Messages
946
Reaction score
92
Odp: Pixel Art - Lineart i Paleta

No no.. Przejrzy?cie i na pewno przydatny jest dla pocz?tkuj?cych. Dzi?kuj? bardzo za Twoje zaanga?owanie w pomaganie pocz?tkuj?cym. Ja te? dzi? wstawi? nieco zaniedbany ostatnio Youtube Tutorial.. Ju? nagrywam :D
 

Zepri

zaj?ty
Joined
Aug 24, 2011
Messages
207
Reaction score
29
Odp: Pixel Art - Lineart i Paleta

Niekt?re line arty nie dadz? si? pocieniowa? przez pocz?tkuj?cego.

No i znowu za chole* z?o?? si?, ?e nikt nie zrozumie tych ,,kul":
lol2fx.png
->
lol1ji.png

,,kula"->naramiennik

Fajny poradnik :D
 
Last edited:

Hanzo

Advanced User
Joined
Jul 21, 2012
Messages
193
Reaction score
16
Odp: Pixel Art - Lineart i Paleta

@Up
Wskaz?wki s? przydatne. Ciesz? si?, ?e uczy?e? si? sam. Nie m?w, ?e si? nauczy?e?, bo ka?dy wci?? si? uczy :p

"niekt?re line arty nie dadz? si? pocieniowa? przez pocz?tkuj?cego"? Nie rozumiem. Te line arty nie s? tutaj free to use. Jednak, je?li kto? sobie na nich po?wiczy, to ok.

Co do miecza - okej fajnie zrobi?em tutorial do niego. Nie podoba?o mi si? jak widzia?em niekiedy prawie identyczne - to upomina?em. Nie robi? poradnik?w, aby ludzi tworzyli "klony" przedmiot?w. To si? mija z celem...

Je?li chodzi o palety tutaj. Nie chc? aby kto? je wykorzystywa? permanentnie. Zobacz, po?wicz, wypr?buj i do widzenia.

Kule przedstawiaj? w pewien spos?b palet? w praktyce, bo po pasku nie wiele wida?.
?adnie. Ciesz? si?, ?e zrobi?e? swoj? kulk?. Przyznaj?, uzyska?e? lepszy efekt. Pisa?em o ilo?ci kolor?w - r?b jak uwa?asz.

btw. Mam wra?enie jakby? mia? lekkiego bulwersa.
 
Top