What's new

-Łatwy Tw?j pierwszy kod PHP (wydanie pierwsze - podstawy php)

Niunio

Advanced User
Joined
Feb 15, 2010
Messages
154
Reaction score
12
Tw?j pierwszy kod PHP (wydanie pierwsze - podstawy php)
*Wszystkie te "lekcje" s? mojego autorstwa (Copyright 2011 by: Niunio. All rights reserved) zabraniam kopiowania na inne fora!)

B?d? trzy wydania w pierwszym (tym), nauczymy si? podstaw, aby w dw?ch kolejnych z grubsza by?o wiadomo o co chodzi.
No to zaczynamy!


Spis tre?ci:
  • 1. Co to jest "PHP"?
  • 2. Odpowiedni edytor i Xampp.
  • 3. Ramy dokumentu PHP.
  • 4. Zmienne.
  • 5. Instrukcje warunkowe.




1. Co to jest "PHP"?
PHP[1] – obiektowy, skryptowy j?zyk programowania zaprojektowany do generowania stron internetowych w czasie rzeczywistym.
PHP jest najcz??ciej stosowany do tworzenia skrypt?w po stronie serwera WWW, ale mo?e by? on r?wnie? u?ywany do przetwarzania danych z poziomu wiersza polece?, a nawet do pisania program?w pracuj?cych w trybie graficznym (np. za pomoc? biblioteki GTK+, u?ywaj?c rozszerzenia PHP-GTK). Implementacja PHP wraz z serwerem WWW Apache oraz serwerem baz danych MySQL okre?lana jest jako platforma AMP (w ?rodowisku Linux – LAMP, w Windows – WAMP). Ponadto PHP mo?na uruchomi? na serwerze IIS (Windows) oraz w chmurze Windows Azure.
?r?d?o: wikipedia.


2. Odpowiedni edytor i Xampp.
Aby bez ?adnych wi?kszych przeszk?d programowa? w PHP, nale?y zaopatrzy? si? w jaki? edytor oraz program Xampp, kt?ry uruchomi na naszym komputerze procesy: Apache, Httpd, MySqL.
Oczywi?cie, mo?e by? to ka?dy inny soft tego typu, lecz ja polecam Xampp'a, jest prosty w obs?udze, wszystko jest przejrzyste.
Jako edytor: Notepad ++, lub ConText. Nigdy nie otwieraj plik?w PHP notatnikiem! Programy do pobrania:
Xampp:
ConText:
Notepad ++:

Ja operuj? obydwoma tymi edytorami, musz? powiedzie?, ?e oba spe?niaj? moje wymagania. Oczywi?cie kto chce mo?e pobra? inny.


3. Ramy dokumentu PHP.
Ramy dokumentu PHP, wygl?daj? w nast?puj?cy spos?b:
PHP:
<?php  /* Rozpocz?cie, po wpisaniu tego znacznika mo?emy zacz?? pisa? nasz kod. */


?> /* Zako?czenie, po wpisaniu tego znacznika, dalszy kod php nie b?dzie dzia?a? (chyba, ?e otworzymy kolejne ramy). */

Istnieje, tak?e inny kod otwarcia.
To:
PHP:
<?php
Mo?emy zapisa? r?wnie? tak:
PHP:
<?
Na og?? wszyscy u?ywaj? wariantu pierwszego.
(Ciekawostka: W naszym kodzie pojawi?y si? znaki "/*" i "*/".
Oznaczaj? one komentarz, czyli tre?? kt?ra jest dla nas, nie zostanie ona wy?wietlona u?ytkownikowi. Istnieje po to, aby?my my nie zgubili si? we w?asnym kodzie. Jest to bardzo przydatne, bo gdy mamy dokument PHP, w kt?rym jest 600 linii kodu, drobne komentarze co do czego, na pewno si? przydadz?.
Komentarze mi?dzy tymi znakami: "/*" i "*/", napisane s? w wi?cej ni? jednej linii. Istniej? r?wnie? komentarze jedno liniowe: "//".)


4. Zmienne.
Zmienna, jest to jaki? identyfikator, kt?ry trzyma dane w sobie/swojej pami?ci. Zmienne to bardzo wygodna i przydatna rzecz w php.
Jak tworzymy zmienne?
PHP:
<?php //Otwieram kod PHP.
$nazwa_zmiennej = "to co jej przypisujemy"; //Znacznik ";" jako zako?czenie.
?>  //Zamykam kod PHP.

$ - Jak kod php otwierali?my "<?php", tak zmienn? zaczynamy znakiem dolara.

Nazwa zmiennej - Wpisujemy jak?? nazw?, oboj?tnie jak?, jest to nasza inicjatywa.

= - Znak przypisania (zmiennej przypisujemy co?, aby to zapami?ta?a).

" " - Je?li zmiennej przypisujemy tekst musi on by? zapisany w tzw. "stringu", je?eli za? liczb? wpisujemy normalnie:
PHP:
<?php //Otwieram kod PHP.
$zmienna = 6;
?> //Zamykam kod PHP.

No to praktyka, otw?rz sw?j dokument PHP i wpisz w nim:
PHP:
<?php //Otwarcie.

$a = 5;
$b = 2;
$Niunio = $a*$b;

?> //Zamkni?cie.

I teraz co si? sta?o? Stworzy?em now? zmienn? o nazwie "a" i przypisa?em jej warto?? = "5". Stworzy?em drug? zmienn? o nazwie "b" i przypisa?em jej warto?? = "2". Stworzy?em trzeci? zmienn? o nazwie "Niunio" i przypisa?em jej
warto?? zmiennej "$a" *(razy) warto?? zmiennej "$b". I co? I nic. My stworzyli?my te zmienne, ale ich nie wypisali?my, no to do dzie?a!

PHP:
<?php //Otwarcie.

$a = 5;
$b = 2;
$Niunio = $a*$b;

echo $Niunio;

?> //Zamkni?cie.

Echo - Kod wywo?uj?cy/wy?wietlaj?cy.
; - Zamkni?cie.
Koniecznie sprawd? co si? sta?o ;).


5. Instrukcje warunkowe.
Co to jest "instrukcja warunkowa"? Kod, kt?ry:
Je?li co? si? zrobi?o, to ty zr?b to... Wydaje si? trudne, ale tak nie jest.
Zobaczmy, jak to wygl?da:

PHP:
<?php

$tnet = "fajne forum";
if ($tnet == "fajne forum")
{
echo "Tnet to naprawd? fajne forum!! ;)";
}

else echo "Tnet do g?upie forum!! ;(";

?>

No to omawiamy.

if - Z angielskiego "je?li", no wi?c je?li...

( ) - W tym miejscu wpisujemy to "je?li", np. je?li Niunio jest zajebisty to...

{ } - W tym miejscu wpisujemy "to", to wypisz mi "Niunio kocham Ci? ;**".

else - W przeciwnym wypadku. Je?li kod wy?ej nie mo?e si? wykona?, bo za???my tnet to g?upie forum (xD). Wy?wietl nam...

Do??czmy punkt o zmiennych.
PHP:
<?php 

$a = 5;
$b = 2;
$Niunio = $a*$b;

if ($Niunio == 10)
{

$dupa = $Niunio+2;
echo $dupa;

}

else echo "Sweeeet!! ;D";

?>
Sami przeanalizujcie! ;)
Nast?pna cz??? ju? za nied?ugo, przer?bcie to dobrze, bo napiszemy skrypt, kt?ry:
Dodawa? b?dzie tekst do danego pliku (z poziomu strony internetowej) i go odczytywa? (na stronie). Dodatkowo je?li nie b?dzie pliku, do kt?rego b?dzie chcia? co? wpisa?, to go stworzy automatycznie.
Prosz? o komentarze, uwagi sugestie.
Pozdrawiam Niunio.​
 
Joined
Jul 7, 2010
Messages
2,061
Reaction score
193
Age
27
Odp: Tw?j pierwszy kod PHP (wydanie pierwsze - podstawy php)

Niez?y poradnik,lepszy niz moj ktory wyladowal w koszu ale mogles wspomniec o else.

Pozdrawiam
 

Scutcher

Active User
Joined
Jun 23, 2011
Messages
109
Reaction score
25
Odp: Tw?j pierwszy kod PHP (wydanie pierwsze - podstawy php)

Tak tak Sialalaa etc itp itd ...

A tak na normalnie to fajny poradnik, fajnie zaprojektowa?e? Go! lecz zawsze mo?e by? lepiej Pozdrawiam
 

ErMex

Egzekucja
Joined
Dec 1, 2010
Messages
574
Reaction score
181
Odp: Tw?j pierwszy kod PHP (wydanie pierwsze - podstawy php)

Fajny poradniczek :) Wszystko ?adnie wyja?niasz :D Co prawda s? tu podstawowe informacje o, kt?rych s? ju? poradniki na tym forum ale napisa?e?, ?e wydanie pierwsze, wi?c czekam na drugie.
 

d3lf

Banned
Joined
Jul 20, 2011
Messages
5
Reaction score
1
Odp: Tw?j pierwszy kod PHP (wydanie pierwsze - podstawy php)

Strasznie kr?tki ten poradnik i powiem, ?e wszystko zosta?o do?? s?abo opisane. Nie wspomnia?e? o elseif, nie pokaza?e? jak stworzy? komentarz wielo liniowy, nie przedstawi?e? typ?w zmiennych, nie znalaz?em ani s?owa o operatorach, a jest to podstawa operacji na zmiennych (wiem, ?e nawet totalnie zielony domy?li?by si?, ?e u?yty przez ciebie do sumowania zawarto?ci zmiennych "+" s?u?y w?a?nie jako operator dodawania, ale w?tpi?, ?e ten kto? domy?li?by si? do czego s?u?y np operator ".".)

Nieobowi?zkowa praca domowa:
Code:
<?php
$costam = costtam
@ $x = fopen("SERVER[DOCUMENT_ROOT'/../zapiski/plik.txt", 'ab'];
flock($x, LOCK_EX);
if (!$x) {
echo "Nie mozna nalezc/odtworzyc/zapisac pliku. \t";
exit;
}
fwrite($x, $costam, strlen($costam));
flock($x, LOCK_UN);
fclose($x)
echo "Zawartosc zmiennej $costam zostala zapisana do pliku plik.php";
?>

Skryptu na czytanie ju? nie chcia?o mi si? pisa?, ale rozbijamy ci?g znajduj?cy si? w pliku za pomoc? funkcji explode(), zapisujemy elementy do tablicy i za pomoc? p?tli wy?wietlamy elementy.

Czekam na cz??? II.

Nigdy nie otwieraj plik?w PHP notatnikiem!
C??, zabrzmia?o to jak ostrze?enie. Dlaczego nie powinienem tego robi?? Notepad mo?e jedynie czasem usun?? tabulacje, ale to nie jest nic wielkiego, nie powiniene? tak pisa?. Znam wiele os?b, kt?re pisz? w notepadzie ; )

$ - Jak kod php otwierali?my "<php", tak zmienn? zaczynamy znakiem dolara.
Powy?ej zjad?o ci znak zapytania.

Og?lnie to 2/6 ale + za ch?ci i mam nadziej?, ?e we?miesz pod uwag? to co ci napisa?em i nast?pna cz??? b?dzie lepsza ; )
 
Last edited:

Niunio

Advanced User
Joined
Feb 15, 2010
Messages
154
Reaction score
12
Odp: Tw?j pierwszy kod PHP (wydanie pierwsze - podstawy php)

d3lf
W Twoim kodzie zauwa?y?em trzy b??dy ;x.
Dopisa?em "?", dzi?ki. Wybacz, nie b?d? t?umaczy?, co oznacza znak dodawania, czy odejmowania. My?l?, ?e ?rednia wiekowa tego forum, jest 8+. W 1 klasie podstaw?wki uczymy si? znak?w ^^. Dzia?aj? one tak samo, wi?c?
A je?li chodzi o elseif, nie potrzebny. Jakby? zauwa?y? tytu? tematu to "Tw?j pierwszy kod PHP", obja?niam wszystkie funkcje, kt?re b?d? u?ywa?, jednak wspomn? o tym w drugiej cz??ci.
Dzi?kuj? za wszystkie komentarze.
Refresh.
 

d3lf

Banned
Joined
Jul 20, 2011
Messages
5
Reaction score
1
Odp: Tw?j pierwszy kod PHP (wydanie pierwsze - podstawy php)

Braki ";" to nie b??dy, po prostu pisa?em to na szybko. Po drugie operatory w php to nie to samo co znaki kt?rych uczy si? w szkole, musisz to zrozumie?, cho? NIE UWAGA! Nie ucz innych, gdy sam jeste? niedouczony, no ale przecie? tego ucz? w szkole, jak mog?e? tego nie wiedzie?:
<?php

$tnet = "fajne forum";
if ($tnet = "fajne forum")
{
echo "Tnet to naprawd? fajne forum!! ;)";
}

else echo "Tnet do g?upie forum!! ;(";

?>
Ten kod to jedne wielkie nic! Najpierw deklarujesz zmienn? i w nast?pnej linijce przypisujesz zmiennej now? warto??. Ja oczywi?cie wiem, ?e chcia?e? sprawdzi? czy zmienna $tnet posiada zawarto?? fajne forum, ale ?le to zrobi?e?.

Pami?taj!
"=" to operator przypisania.
"==" to operator r?wno?ci
No ale przecie? w szkole ucz?, ?e znakiem r?wno?ci jest "=", jak kto? kto uczy si? php m?g?by tego nie wiedzie?.

Dobra rada. Zamiast czyta? te wypociny wejd?cie na oficjaln? stron? php i czytajcie manuala, wi?cej si? nauczycie ni? z tego pseudo-poradnika. Sorry Niunio, ale naprawd? nie wypada pisa? poradnik?w, gdy samemu si? czego? nie opanowa?o.
 

Niunio

Advanced User
Joined
Feb 15, 2010
Messages
154
Reaction score
12
Odp: Tw?j pierwszy kod PHP (wydanie pierwsze - podstawy php)

Wiem co oznaczaj? te znaki, uwa?am, ?e opanowa?em php w stopniu zadowalaj?cym.
Najwidoczniej zapomnia?em jednego "=". Je?li chcesz war'a na php, serdecznie zapraszam ;).
I operatory s? to w wi?kszo?ci znaki, kt?rych uczysz si? w szkole, nie wszystkie, lecz wi?kszo?c. Ja tego nie opisywa?em i przy tym zosta?my.
Uwa?asz, ?e brak ";", to nie b??d? Zapisz plik i go uruchom, zapewne wypisze Ci "Mleko jest dobre". Wybacz, sugerujesz, ?e ja jestem amatorem, a sam piszesz takie debilstwa.
Jutro postaram si? napisac drug? cz??c.
 

d3lf

Banned
Joined
Jul 20, 2011
Messages
5
Reaction score
1
Odp: Tw?j pierwszy kod PHP (wydanie pierwsze - podstawy php)

Nawet g?upi po wywaleniu b??dy dopisa?by te ";", ja pisa?em to na szybko i ich zapomnia?em, wi?c b??d to ?aden, a ty o "=" nie zapomnia?e?, tylko my?la?e?, ?e w php "=" to r?wnie? znak por?wnania.

 
Top