What's new

"Wyprawa do ?r?d?a M?odo?ci" by aramiszon.

Status
Not open for further replies.

Serj_Tankian

You've been - thunderstruck.
Joined
Apr 5, 2009
Messages
1,086
Reaction score
69
Age
29
Josh siedzia? przy barze, spokojnie s?cz?c trzeci dopiero tego wieczora kufel piwa i spogl?daj?c spod byka na wchodz?c? do lokalu zgraj? m?odych, niewybrednych w s?owach dryblas?w.
M??czyzna pi?, ba - pi? na um?r od kiedy odesz?a od niego ?ona, a jego jedyny syn zmar? w okropnych m?czarniach na d?um?.
Gdy sko?czy? s?czy? sw?j ukochany trunek, wsta? od baru i bez s?owa wyszed?.Samotnie, tak jak to mia? w zwyczaju robi? w ka?dy sm?tny pi?tek od przesz?o 20 lat, przemierza? uliczki Greenock, ma?ego szkockiego miasteczka, w kt?rym mieszka? od urodzenia.
Wtem, wzrok jego przyku?o og?oszenie na drzwiach jednego z wielu jak?e takich samych, drobnomieszcza?skich domk?w w tej malowniczej miejscowo?ci.Przeczyta? wi?c :


"M??ny woju !


Czy pragniesz prze?y? przygod? ?ycia i rozwik?a? tajemnic? ?r?d?a M?odo?ci ?
Czy? nie chcia?by? posi??? ?ycia na wieczno?? poprzez wypicie jedynie kropli ?yciodajnej wody ?
Szukamy ?mia?k?w niel?kaj?cych si? stawienia czo?a przygodzie i gotowych ponie?? najwy?sz? ofiar? za poznanie sensu swego ?ycia.
Je?li nie brak Ci m?stwa, b?d? got?w i oczekuj w tawernie „Pod Pach? Trolla”, a przeznaczenie samo Ci? odnajdzie.
"


Co mia?a mu przynie?? kolejna wizyta w ulubionym barze ?
Tego nie wiedzia?, ale, jako cz?owiek niezwykle pragmatyczny, wiedzia? jedno - nie by? to czas na rozmy?lanie o tym.
By? to czas snu i przygotowania na to, co mia?o nadej??.
Josh wr?ci? wi?c do domu i odda? si? bez reszty odpoczynkowi.
 

monkey1233

Active User
Joined
Jan 6, 2012
Messages
76
Reaction score
4
Odp: "Wyprawa do ?r?d?a M?odo?ci" by aramiszon.

Stylistyka
Ortografia
Systematyka wypowiedzi
Sens opowiadania
__________________
celuj?cy

Opowie?? wci?gaj?ca aramiszonie wi?cej takich ;]]
 

Beoska

Przeorysza Zakonu Noob?w
Joined
Nov 12, 2008
Messages
912
Reaction score
229
Age
33
Odp: "Wyprawa do ?r?d?a M?odo?ci" by aramiszon.

oczekuj w tawernie „Pod Pach? Trolla”
Nie unios? tej nazwy. :lol:

Wydaje mi si?, ?e iskierka b?ysn??a. Jest troszk? b??d?w stylistycznych czy drobnych interpunkcyjnych, ale og?lnie nie zgrzyta?y bardzo podczas czytania tego kr?tkiego tekstu. Na pewno ch?tnie przeczyta?abym ci?g dalszy.
 

Marolz

Killed by death
Joined
Jan 18, 2012
Messages
388
Reaction score
29
Odp: "Wyprawa do ?r?d?a M?odo?ci" by aramiszon.

Dobre opowiadanie, przyjemnie si? czyta. Na pewno przeczytam nast?pn? cz??? (o ile taka b?dzie). Mam tylko jedno zastrze?enie, a mianowicie:
Opowiadanie jest jednak stanowczo za kr?tkie. Wszystko wydaje mi si? takie "upchni?te", wiele informacji w bardzo kr?tkim tek?cie. Mog?e? wi?cej czasu po?wi?ci? jego ?onie i synowi, napisa? dlaczego ?ona go porzuci?a. Wg mnie przyda?by si? te? przynajmniej kr?tki opis g??wnego bohatera i jego uczu?, nastroju.
 

Kaisus

Advanced User
Joined
Jan 21, 2012
Messages
401
Reaction score
25
Odp: "Wyprawa do ?r?d?a M?odo?ci" by aramiszon.

Opowiadanie ?rednie nie ciekawe, lecz nie przynudzaj?ce 3/6.
Straszliwie tego malutko dopisz co? to by wi?cej uwagi przyci?gne?o, lecz wydaj? mi si? ?e wi?kszo?? ludzi daje ci pochwa?y tylko ze wzgl?du na kolorek twojego nick'u, a mo?e jednak si? myl?.
Regards
 

Xervin

Boxxy <3
Joined
Feb 7, 2010
Messages
814
Reaction score
87
Age
30
Odp: "Wyprawa do ?r?d?a M?odo?ci" by aramiszon.

Je?li masz zamiar napisa? ci?g dalszy to bardzo ch?tnie poczytam. Kr?tkie, ale wci?gaj?ce. Uwa?am, ?e mo?e z tego tekstu by? fajna historia, je?li tylko zachowasz ten styl pisania. ; D

Pisz, pisz, czekamy :D
 

Serj_Tankian

You've been - thunderstruck.
Joined
Apr 5, 2009
Messages
1,086
Reaction score
69
Age
29
Odp: "Wyprawa do ?r?d?a M?odo?ci" by aramiszon.

Dzi?ki za wszystkie oceny, w wolnej chwili postaram si? napisa? co? d?u?szego, wi?c mam nadziej?, ?e to nie jest moja ostatnia praca tu.
 

selernik

Active User
Joined
May 17, 2011
Messages
88
Reaction score
2
Odp: "Wyprawa do ?r?d?a M?odo?ci" by aramiszon.

Brawo, opowiadanie barwne i ciekawe.
Jeden mankament - za kr?tkie.

Widz?, ?e inspirowa?e? si? kawa?kiem Proceenta :)
 

Anachoreta

New User
Joined
Feb 5, 2012
Messages
5
Reaction score
3
Odp: "Wyprawa do ?r?d?a M?odo?ci" by aramiszon.

Swoim zwyczajem zacz??em od przegl?dania pracy pod k?tem tego, co mi si? nie podoba. Praktykuj?c konstruktywn? krytyk? zrozumia?em, ?e tylko w ten spos?b mog? dotrze? do sedna samej pracy. Ostatecznie przecie?, ka?da praca mo?e nam si? podoba?, sam ?api? si? na czytaniu ksi??eczek dla dzieci z u?miechem na ustach mimo, ?e w ?aden spos?b nie mo?na uzna? tego za ambitn? literatur?.

Kto? wy?ej wspomnia? ju? o b??dach interpunkcyjnych i stylistycznych, zreszt? niemodne ju? jest doszukiwanie si? w poprawnych lub niepoprawnych ilo?ciach przecink?w. Nawet najwi?ksi pisarze stawiaj? je tam, gdzie im wygodnie. Dlaczego my mamy robi? inaczej. Zajmijmy si? wi?c sam? prac?.

Opowiadanie jest kr?tkie, zreszt? wed?ug przyj?tych standard?w za opowiadanie nie mo?e nawet uchodzi? (jest jaka? m?dra nazwa dla tekst?w tej d?ugo?ci, ale wasz pokorny s?uga w mojej skromnej osobie nie jest na tyle obeznany w doktrynach literatury, by teraz j? sobie przypomnie?). Ci??ko ocenia? fabu?? na podstawie kilkunastu zda?, b??dy ju? wykluczyli?my. Co mi zostaje? Co? w og?le zosta?o? Ano znajdzie si? jaki? aspekt.

Chodzi o nasycenie poszczeg?lnych fragment?w. Mo?na przyj??, ?e praca jest podzielona na trzy fragmenty - przedstawienie bohatera, napotkany problem g??wny, z kt?rym ma sobie poradzi? pomimo swoich wad i problem?w osobistych i w ko?cu jego konkluzja, czyli stosunek i podj?ta decyzja. Nie przedstawi?e? wystarczaj?co naszego bohatera, by?my mogli oceni?, czy chocia?by przewidzie? jego decyzj?. Kreuj?c tak kr?tk? prac? musia?e? p?j?? na kompromis, by?aby o niebo lepsza gdyby? darowa? sobie zako?czenie, a rozwin?? wst?p tak, by czytelnik m?g? sam wydedukowa? jak post?pi Josh.

Za ma?e nasycenie fabu?y bym m?g? zadowoli? si? jakimkolwiek fragmentem opowiadania. Pozytywy? Teoretycznie gdyby? chcia?, m?g?by? lepiej. Wida? to. Z tym, ?e wysz?o troch? tak, jakby? robi? to na kolanie, przed pierwsz? lekcj?. Czekam na co? d?u?szego! ;)
 
Status
Not open for further replies.
Top