What's new

Legenda o Janie i Cecylii

Status
Not open for further replies.

monkey1233

Active User
Joined
Jan 6, 2012
Messages
76
Reaction score
4
W ?yciu ka?dej spo?eczno?ci bardzo istotny jest najdawniejszy moment w jej dziejach, w kt?rym narodzi?a si? jako r?d, nar?d b?d? pa?stwo. Legenda o Janie i Cecylii to historia powstania rodu Bohatyrowicz?w, przekazywana z pokolenia na pokolenia i otoczona szczeg?lnym kultem, dawa?a bowiem ?wiadectwo ?wietno?ci ich rodziny i przypomina?a o warto?ciach, kt?re przekazali swym potomkom jej za?o?yciele.
Legenda o protoplastach rodu Bohatyrowicz?w pochodzi z XVI wieku, kiedy to nad Niemen przyby?a z Polski para m?odych ludzi, Jan i Cecylia. Byli bardzo tajemniczy i nie chcieli wyjawi? swych prawdziwych nazwisk ani pochodzenia, ale ich spos?b bycia wskazywa?, i? wywodz? si? z r??nych stan?w. Jan by? ros?ym, silnym m??czyzn? o ogorza?ej twarzy i pochodzi? z prostego ludu. Cecylia by?a pi?kn?, jasnow?os? kobiet?, a jej zachowanie i spos?b wys?awiania si? wskazywa?y, ?e wywodzi si? z zamo?nej rodziny. Nadnieme?ska puszcza urzek?a ich swoim pi?knem i da?a im schronienie, kt?rego szukali. Przez wiele tygodni Jan mozolnie karczowa? las i wybudowa? pod roz?o?ystym d?bem ubog? num?. Cecylia wspiera?a go, przygotowywa?a posi?ki, a wieczorami umila?a mu czas gr? na harfie i ?piewem. Wkr?tce dzi?ki uporowi Jana i ci??kiej pracy zdo?ali zamieni? po?a? dzikiej puszczy w ?yzne pole, na kt?rym zacz?li uprawia? ro?liny. Zawsze ?yli w zgodzie i mi?o?ci, skromnie, lecz bardzo szcz??liwie. Szybko zyskali uznanie okolicznej ludno?ci, kt?ra podziwia?a ich za cierpliwo?? i trud oraz cenne rady, jakich udzielali. Z biegiem lat na ?wiat przysz?y ich dzieci: sze?? c?rek i sze?ciu syn?w, kt?ry dorastali, zak?adali rodziny i rozbudowywali osad? wok?? prastarego d?bu. Na miejscu dzikiej puszczy powsta?a pi?kna i bogata miejscowo??.
Min??o osiemdziesi?t lat od dnia, w kt?rym Jan i Cecylia przybyli nad Niemen. Wie?? o ich osi?gni?ciach dotar?a do kr?la Zygmunta Augusta, kt?ry polowa? w lasach krzyszy?skich. W?adca postanowi? ich pozna? i z?o?y? im wizyt?, zaskoczony wspania?o?ci? i wielko?ci? osady. Przed jego obliczem stan??a para s?dziwych i dostojnych staruszk?w.
Zygmunt August doceni? ich zas?ugi dla kraju i nada? im szlachectwo oraz imi? Bohatyrowicz?w, zwracaj?c si? do Jana takimi s?owami:
„?e? by? bohatyrem m??nym, kt?ry t? oto ziemi? dzikiej puszczy i srogim zwierz?tom odebra?, przeto dzieciom twoim, wnukom i prawnukom a? do najdalszych pokole? i samego wyga?ni?cia rodu twego nadaj? nazwisko od bohatyrstwa twego wywiedzione”
. Po ?mierci za?o?ycieli rodu dzieci pochowa?y ich pod starym d?bem i postawi?y nad mogi?? krzy?, kt?ry szczeg?ln? trosk? otacza?y kolejne pokolenia Bohatyrowicz?w.
Kilka wiek?w p??niej mi?o?? Jana i Justyny, kt?rzy podobnie jak Jan i Cecylia naznaczeni zostali nier?wno?ci? pochodzenia spo?ecznego, sta?a si? powt?rzeniem dziej?w za?o?ycieli rodu Bohatyrowicz?w i odnowi?a zamierzch?? tradycj?.



linia.gif



@prosz? moderatora o zmienienie tytu?u z Wywiad z MDW na Legenda o Janie i Cecylii. Przepraszam...



To nie jest plagiat.
Jak pisz? na oficjalnej stronie :
#11 Autor zezwala zgod? na kopiowanie opowiadanie je?eli przed tym uprzedzi go poprzez kontakt E-Mail / Gadu Gadu Serwisowe.
Zgod? mam i jak m?wi?em to nie plagiat.


Notka moderatorska:
Zrobione //Athushi
 

Marcin24

Ja i Kazia
Joined
Oct 14, 2008
Messages
1,620
Reaction score
222
Age
29
Odp: Wywiad z MDW

Odp: Wywiad z MDW

Bardzo ?adne opowiadanie, fajnie, ?e ?wiczysz prace pisemne na forum. To zaowocuje w przysz?o?ci. Pracuj dalej, jestem pod ogromnym wra?eniem : )
 

monkey1233

Active User
Joined
Jan 6, 2012
Messages
76
Reaction score
4
Odp: Wywiad z MDW

Odp: Wywiad z MDW

Dzi?kuj? bardzo ;) Ciesz? si? ?e si? podoba : ]
 
Last edited:

monkey1233

Active User
Joined
Jan 6, 2012
Messages
76
Reaction score
4
Odp: Legenda o Janie i Cecylii

BOMP !!!

:curse::curse::curse::curse::curse::curse::curse::curse::curse::curse::curse::curse::curse:
 

monkey1233

Active User
Joined
Jan 6, 2012
Messages
76
Reaction score
4
Odp: Legenda o Janie i Cecylii

bomm )(P()


To nie jest plagiat.
Jak pisz? na oficjalnej stronie :
#11 Autor zezwala zgod? na kopiowanie opowiadanie je?eli przed tym uprzedzi go poprzez kontakt E-Mail / Gadu Gadu Serwisowe.
Zgod? mam i jak m?wi?em to nie plagiat.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Top