What's new

Odno?nie wp?at na rad? rodzic?w, kart obiegowych, wydawania ?wiadectw

Status
Not open for further replies.

TRO MEDIA SA

Właściciel
Joined
Mar 28, 2008
Messages
437
Reaction score
33
Pragn? wszystkim uczniom przypomnie?, ?e wp?ata pieni?dzy na rad? rodzic?w jest dobrowolna. Nikt nie ma prawa zmusza? Was to wp?acenia ustalanych sk?adek. Co wi?cej, nikt nie ma prawa ??da? od Was dokument?w, kt?re uzasadnia?yby to, ?e nie wp?acacie sk?adek na rad? rodzic?w. W mojej szkole w przypadku braku wp?aty domagano si? pisemnego o?wiadczenie o z?ej sytuacji finansowej rodziny (sic!).

Ustawy o systemie o?wiaty (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 329, z p??n. zm.):

art. 54. ust. 8 "W celu wspierania dzia?alno?ci statutowej szko?y lub plac?wki, rada rodzic?w mo?e gromadzi? fundusze z dobrowolnych sk?adek rodzic?w oraz innych ?r?de?. [...]"
Odno?nie karty obiegowych, kt?re s? wydawane pod koniec 3 klasy:

Wype?nienie karty obiegowej nie jest wymagane do odbioru ?wiadectwa. Szko?a nie ma prawa zatrzyma? Waszego ?wiadectwa, je?eli nie dostarczycie "obieg?wki".

Rozporz?dzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2000r. (z p??niejszymi zmianami) w sprawie wydawania oraz wzor?w ?wiadectw, dyplom?w pa?stwowych i innych druk?w szkolnych nie zawiera regulacji uprawniaj?cych jakikolwiek organ szko?y do wprowadzania ogranicze? w wydawaniu ?wiadectw lub dyplom?w uczniom i absolwentom.
Przy okazji dodam, ?e naprawd? warto zna? swoje prawa.

---

Oczywi?cie nikogo nie namawiam do niep?acenia sk?adek, ale je?eli kto? uwa?a, ?e jego pieni?dze mog? by? ?le wykorzystywane lub po prostu nie wie, co si? potem z tymi pieni?dzmi dzieje - niech nie p?aci. Prawo jest po Waszej stronie.

--

Gar?? artyku??w:




Sk?adki zbierane od rodzic?w szko?y publicznej maj? wy??cznie charakter dobrowolny
Jakiekolwiek szykanowanie uczni?w (wstrzymywanie wydawania ?wiadectw, nienagradzanie na zako?czenie roku szkolnego, szanta?, zn?canie si? psychiczne, itp.) za nieuiszczenie op?at na rzecz rady rodzic?w jest niezgodne z prawem.

Pieni?dze zgromadzone przez rad? rodzic?w mog? by? wydawane tylko na wspieranie dzia?alno?ci statutowej szko?y, np. zakupy i konserwacja pomocy dydaktycznych, finansowanie program?w profilaktycznych, pomoc uczniom w postaci stypendi?w itp. [...]

Je?li szko?a wykorzystuje sk?adki rodzic?w w celach niezgodnych z ich intencj?, rodzice mog? powiadomi? odpowiednie organy kontrolne, np. w?adze gminy, lub powiatu ewentualnie ministerstwo edukacji narodowej.
 
K

Krecioo

Guest
Odp: Odno?nie wp?at na rad? rodzic?w, kart obiegowych, wydawania ?wiadectw

Temat z serii Alastor u?wiadamia :D U mnie w szkole nie robiono wi?kszych problem?w je?li kto? nie p?aci? na rad? rodzic?w, ale prosili ?eby?my zap?acili bo nie b?dzie na nagrody dla dobrych uczni?w.

I jeszcze przez t? kas? na rade mia?em ma?? sprzeczk? z mam?, bo ona si? upiera?a, ?e jak nie zap?ac? to mi nie dadz? ?wiadectwa. Ostatecznie nie da?a si? przekona? i kasa posz?a si? wali? (biedne pieni?dze <chlip> :D Teraz da?em jej to przeczyta? i przyzna?a mi racje (satysfakcja) ;)
 

DreamerDream

Advanced User
Joined
Aug 28, 2008
Messages
280
Reaction score
20
Odp: Odno?nie wp?at na rad? rodzic?w, kart obiegowych, wydawania ?wiadectw

Ciekawe. Kidy? zna?em tak? jedn? dziewczyne, kt?ra dosta?a obni?one zachowanie tylko dlatego, ?e nie wp?aci?a na komitet rodzicielki.


A tak wog?le to ja niejestem pewien czy to dobry pomys? wysy?aniu listu z informacj? o tym, ?e co? si? sta?o przez to, ?e si? nie p?aci?o na komitet rodzicielki. Bo jagby co?, to szko?? mo?e potem sie na tobie zem?ci? np. wysy?aj?c papiery czy co? gdzie mog? napisa?, ?e to jest okropny ucze? i go nie polecaj? lub co? w tym stylu.

Wi?c ja radze uwa?a?.
 
Last edited:

Michalekk

Senior User
Joined
Aug 3, 2008
Messages
752
Reaction score
163
Age
30
Odp: Odno?nie wp?at na rad? rodzic?w, kart obiegowych, wydawania ?wiadectw

Temat na pewno przydatny. Nam wciskali kit, ?e trzeba wype?ni? kart? obiegow?, bo gimnazjum nie opu?cimy.^^ Mog?e? o tym napisa? troch? wcze?niej, ale dobrze, ?e takie co? si? pojawi?o.

btw. Pkt reputacji leci.

Pozdrawiam,
michalek

#down
Na koniec roku na pewno skorzystam. Pisz wi?cej !
 
Last edited:

TRO MEDIA SA

Właściciel
Joined
Mar 28, 2008
Messages
437
Reaction score
33
Odp: Odno?nie wp?at na rad? rodzic?w, kart obiegowych, wydawania ?wiadectw

To jest w?a?nie ta patologia, ?e cz?sto szko?a wymusza na uczniach b?d? rodzicach, ?eby wp?acili pieni?dze.

Co si? mo?e sta?, gdy nie wp?acimy pieni?dzy na rad? rodzic?w?


  • Zmiana wizerunku ucznia w oczach nauczycieli. Ucze? mo?e by? cz??ciej brany do odpowiedzi, cz??ciej mo?e by? sprawdzana jego wiedza, aktywno?? na lekcji. Oczywi?cie nauczyciel ma prawo sprawdza? przerobiony materia?, ale je?eli robi to celowo, zgodnie z "rozporz?dzeniem" dyrekcji... Poza tym, mog? si? pogorszy? relacje na linii ucze?-wychowawca.

  • Zmiana postrzegania ucznia przez r?wie?nik?w. Z regu?y wszyscy b?d? robi? wielkie oczy i dziwi? si?, ?e kto? m?g? nie zap?aci? sk?adki ("Przecie? to tylko XX z?..."). Zreszt? wi?kszo?? os?b olewa spraw? i po prostu p?aci, ?eby nie mie? problem?w.
Natomiast je?eli komu? nie zale?y na opinii w?r?d innych os?b, nie boi si?, ?e nauczyciele mog? zacz?? go inaczej postrzega?, to mo?e pod??a? w?asn? ?cie?k? i robi? to, co ma prawo robi? - nie p?aci?.

@michalekk: No w?a?nie, troch? si? z tym przes?aniem sp??ni?em (o dobre par? miesi?cy), ale teraz to te? si? mo?e komu przyda?. W razie czego mo?na pod koniec roku szkolnego przypomnie? o temacie. :)
 
Last edited:

FerN

Senior User
Joined
Apr 10, 2009
Messages
597
Reaction score
27
Odp: Odno?nie wp?at na rad? rodzic?w, kart obiegowych, wydawania ?wiadectw

Tak to jest w naszej kochanej Polsce. Zapewne w innych krajach nie wciskaj? takiego kitu jak tu.
Ci nauczyciele, dyrektorzy... kilka % z nich mo?e jest dobra reszta to s? skur**** ;s

To co napisa?e? mo?e si? przyda?, teraz tylko przeczytam sobie jakie mam prawa i b?d? koks xd
 

karol98

Advanced User
Joined
Jun 26, 2008
Messages
294
Reaction score
29
Odp: Odno?nie wp?at na rad? rodzic?w, kart obiegowych, wydawania ?wiadectw

mam takie pytanie.
Bo u mnie w szkole po 3uwagach jest odejmowany 1punkt od zachowania pod koniec roku.Wychowawczyni mi powiedzia?a ,?e za kare(lol) za ka?d? uwag? b?de mia? odejmowany 1punkt.Czy jest to jako? ustalane czy ma prawo tak robi? :p

A tak poza tym to dobrze ,?e napisa?e? :p ja tam p?ace sk?adki bo to nie jest du?a kwota a jest wydawana g??wnie na jakie? wyj?cia :rolleyes:
 

DamYan

Administrator
Staff member
Joined
Sep 22, 2008
Messages
342
Reaction score
15
Odp: Odno?nie wp?at na rad? rodzic?w, kart obiegowych, wydawania ?wiadectw

Dzi?ki Alastor(NINJA) za wstawienie tego je?eli znajdziesz takie prawa uczni?w to pisz ;p;p chocia? w szkole bd si? k?u?ic z nauczycielami ;d;d
 

Kryss014

Active User
Joined
Apr 12, 2009
Messages
64
Reaction score
5
Age
29
Odp: Odno?nie wp?at na rad? rodzic?w, kart obiegowych, wydawania ?wiadectw

Dobrze gadasz, Alastor ;) To znaczy m?wisz... U mnie w szkole na szcz??cie nie ma ?adnych sk?adek :) Ale twoje trafne spostrze?enie jest bardzo przydatne...
 

Arvannion

Advanced User
Joined
Oct 2, 2008
Messages
385
Reaction score
110
Odp: Odno?nie wp?at na rad? rodzic?w, kart obiegowych, wydawania ?wiadectw

@2UP
Dok?adnie, ja to bym nie p?aci? dla samej satysfakcji k?utni z nauczycielem xd
@TOP
Nam wciskali kit, ?e je?eli nie b?dziemy p?aci?, to nie b?dzie nagr?d na koniec roku, b?dzie obni?one sprawowanie i ?e wy?l? do nast?pnej mojej szko?y ?e si? nie wywi?zuj? z obowi?zk?w ucznia.
Polska, oszustwa, wymuszenia i k?amstwa dooko?a, tyle na ten temat.
 

Ray

Senior User
Joined
Oct 20, 2008
Messages
1,050
Reaction score
170
Age
28
Odp: Odno?nie wp?at na rad? rodzic?w, kart obiegowych, wydawania ?wiadectw

Tak szczerze m?wi?c to zna?em to, ?e wcale nie mam obowi?zku wp?aca? sk?adki na rad? rodzic?w. Z moim szcz??ciem, nikt nie wymusza? u mnie ?ebym wp?aca? ; d
 

Ksodio

Advanced User
Joined
Apr 13, 2009
Messages
388
Reaction score
30
Age
73
Odp: Odno?nie wp?at na rad? rodzic?w, kart obiegowych, wydawania ?wiadectw

Powiem jedno u mnie w szkole dyrektorka nie zmiennie wymaga p?acenia sk?adek itd. Podobnie nie ma prawa by? w szkole 9. Lekcji.. A u mnie niestety tak jest (III Gim.)
ALe powiedzmy kr?tko zmuszaj?..
Powiem jeszcze jedno nawi?zuj?c do 2 artyku?u jestem na ka?dej lekcji pytany z matematyki.. A powodem tego jest ?e nie godzi?em si? jecha? na niby obowi?zkow? wycieczk? do kina i jeszcze p?ac?c z swojej kieszeni... -.- Jednak s? ludzie kt?ry maj? na wszystko wyjebane (czytaj m?j kumpel) Kt?rzy wol? sobie Pacca zakupic nisz p?acik za jakie? durne sk?adki itd.. Co do artyku?u nic mnie nie zaszkoczy? znam swoje prawa co mog? czego nie mog?.. :S
 

Theres

Active User
Joined
May 16, 2009
Messages
110
Reaction score
26
Odp: Odno?nie wp?at na rad? rodzic?w, kart obiegowych, wydawania ?wiadectw

Alastor napisa? m?dre rzeczy, miejmy nadzieje ?e szko?y nie b?d? zmusza? uczni do p?acenia na "rad? rodzic?w itp.". W mojej szkole jest bez przymusu, p?acisz lub nie, jesli masz ma?o pieni?dzy to p?acisz mniej je?li du?o to wi?cej.
 

Aviolles

Advanced User
Joined
Jul 31, 2009
Messages
202
Reaction score
21
Age
23
Odp: Odno?nie wp?at na rad? rodzic?w, kart obiegowych, wydawania ?wiadectw

Przeczyta?em post Alastora, po kr?tkim zastanowieniu zapyta?em mamy czy p?aci sk?adki, odpowiedzia?a ?e w zesz?ym roku p?aci?a. Zapyta?em czy wie ?e to nie obowi?zkowe, powiedzia?a ?e wie, ale tru?a dupe ?eby zap?aci?, to zap?aci?a. Wymuszenie na ka?dym kroku, a ucz? ?eby nie wymusza?, kra?? i takie tam. Jak by do mnie polecia?a z tekstem ?eby przynie?? kase, to bym spad? z krzes?a, jak zwykle si? zda?a?o.
 

Kruczeq

Senior User
Joined
May 31, 2009
Messages
637
Reaction score
135
Odp: Odno?nie wp?at na rad? rodzic?w, kart obiegowych, wydawania ?wiadectw

U nas w szkole jest takie co?:
Nie p?acisz masz przejebane. Dok?adnie tak jak Alastor m?wi? cz?sto ci? pyta etc.
Zap?acisz masz ?wi?ty spok?j.
Ja p?ac? dla ?wi?tego spokoju u nas nauczyciele s? popierdole*** jednym s?owem m?wi?c wymuszaj? kas? na ka?dym kroku sk?adki, komitet, ubezpieczenie, i na koniec roku jeszcze kurwa bukiet dla wychowawczyni.. Totalna pora?ka tyle pieni?dzy idzie na t? szko??, a szko?a m?wi nie kradnij nie wymuszaj etc.. Sami wymuszaj? za co maj? wyp?at? nauczyciele ?? Za sk?adki i te inne pomy?lcie 600 os?b + razy dajmy na to 30z? na sam komitet to jest 1800z?, a jeszcze inne sk?adki itp.
 
B

Budzik

Guest
Odp: Odno?nie wp?at na rad? rodzic?w, kart obiegowych, wydawania ?wiadectw

@Kruczeq
Chyba co? ?le policzy?e?, zgubi?e? jedno 0, 30*600z?= 18000z?

@topic
Pomimo, i? chodz? do tej samej szko?y co Kruczeq, widz? t? spraw? troch? inaczej. W tamtym roku, dajmy na to, nie p?aci?em na kwiatki dla nauczycieli na koniec roku, jednak wiem, ?e na ka?dej wywiad?wce moi rodzice p?ac? pieni?dze, na bodaj?e rad? rodzic?w, je?eli mnie pami?? nie zwodzi by?o to 30 z?. Niby got?wka nie du?a, ale mo?na by j? by?o wykorzysta? na pewno w lepszy spos?b.
Dotychczas my?la?em, ?e to jest przymus i nic z tym nie da si? zrobi?, a tu niespodzianka. Na prawd? ten temat bardzo mi si? przyda?.
 

Chris

Senior User
Joined
Apr 5, 2008
Messages
733
Reaction score
181
Age
31
Odp: Odno?nie wp?at na rad? rodzic?w, kart obiegowych, wydawania ?wiadectw

U nas w szkole jest takie co?:
Nie p?acisz masz przejebane. Dok?adnie tak jak Alastor m?wi? cz?sto ci? pyta etc.
Zap?acisz masz ?wi?ty spok?j.
Ja p?ac? dla ?wi?tego spokoju u nas nauczyciele s? popierdole*** jednym s?owem m?wi?c wymuszaj? kas? na ka?dym kroku sk?adki, komitet, ubezpieczenie, i na koniec roku jeszcze kurwa bukiet dla wychowawczyni.. Totalna pora?ka tyle pieni?dzy idzie na t? szko??, a szko?a m?wi nie kradnij nie wymuszaj etc.. Sami wymuszaj? za co maj? wyp?at? nauczyciele ?? Za sk?adki i te inne pomy?lcie 600 os?b + razy dajmy na to 30z? na sam komitet to jest 1800z?, a jeszcze inne sk?adki itp.
Na ubezpieczenie nie ma ?adnego przymusu;x
Na 110% z takich sk?adek nie s? wyp?aty nauczycieli (rotfl).
Tak m?wi szko?a czy dekalog?;q

#topic
Tak to jest narzekanie, ?e w szkole brud, ?e nie ma tego g?upiego papieru czy myd?a w ?azienkach itd., a na to te pieni?dze id?. Debilne jest podej?cie, ?e ze sk?adek s? wyp?acane wyp?aty nauczycieli:D
 

Norbert

Forum friend
Joined
Nov 8, 2009
Messages
1,125
Reaction score
33
Age
34
Odp: Odno?nie wp?at na rad? rodzic?w, kart obiegowych, wydawania ?wiadectw

Tak samo mo?na u?wiadamia? moherowe berety, ?e o. rydz nie jest mesjaszem ani ?adnym boskim pos?a?cem.
Je?eli kto? ma postrzelonych rodzic?w to nawet cytaty z kodeksu cywilnego nie pomog?, Polska jest krajem ciemnoty i zabobonu xd
 

Fragles

JOKER
Joined
Apr 4, 2008
Messages
305
Reaction score
66
Age
34
Odp: Odno?nie wp?at na rad? rodzic?w, kart obiegowych, wydawania ?wiadectw

.... Jeden chuj!

Nie wola?by? tych paru peelen?w wyda? na browary? ;-D
Co jak co... podatk?w mo?na nie p?aci?, mandat?w mo?na nie p?aci?... ale kurwa, panowie... Zobaczycie za 30 lat. Ile to by?cie dali ?eby codziennie ogl?da? takie dupeczki!

PS Jak kto? nie rozumie, to peda? i nie mamy o czym rozmawia?. Proste.

@Norbert
My mamy w kraju ciemnot?? Ok, mamy ciemnot?. Ludzie starsi mog? nie by? wykszta?ceni, mog? nie by? na czasie, ale maj? wiedz? ?yciow?, kt?rej Ty raczej nie poznasz. ;-)
Ale skoro Ty nie jeste? ciemny, to wiesz zdajesz sobie spraw? z tego, ?e po?owa amerykan?w nie wie, gdzie le?y kraj moherowych beret?w? Przeliczaj?c na procenty (niestety to te bez alkoholu), to mamy wi?cej wykszta?conych ludzi ni? ame?ykanie. Smutne? :-(
"Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie" ahhh.... Z tym

PS 2 Dajmy moherowym beretom spokojnie umrze?. Wyrwijcie im antenki, bo maj? +2 do zasi?gu Radia Maryja!
Bez odbioru... no chyba, ze to radio... J?zef. ?/
 

Kruczeq

Senior User
Joined
May 31, 2009
Messages
637
Reaction score
135
Odp: Odno?nie wp?at na rad? rodzic?w, kart obiegowych, wydawania ?wiadectw

#Budzik
Nom jedno 0 ale poprawi?e?.:)
Tak tylko u nas jest wychowawczyni taka g?upia, ?e chuj...=) A jeszcze gdy wychowawczyni sobie pogada z innymi nauczycielami..
Po prostu masz u niej przegrane gdy nie wp?acisz, przedwczoraj nam kaza?a kupi? jak?? ksi??k? dodatkow? bodaj?e "Kalendarz Gimnazjalisty" czy co? podobnego wcale to nie jest wymagane, ale ujeba?a sobie, ?e takie co? mamy kupi?, a jak nie to b?dzie dzwoni? do rodzic?w.. I nast?pna kasa w g?wno leci..:eek:
 
Status
Not open for further replies.
Top