What's new

Ornitologia - Ptasia nauka

Kate Sayuki

Seikō sore...
Joined
Jan 31, 2009
Messages
665
Reaction score
157
Age
30
8f86c031.jpg

..:: Wst?p - o temacie ::..
Witajcie. Zacznijmy od tego, do czego ten temat jest stworzony. Mianowicie b?dzie on - jak wskazuje tytu? - dotyczy? ornitologi. Chc?, aby mo?na by?o tu o tym swobodnie rozmawia?. Postaram si? przybli?y? wam to poj?cie jak i sam? grup? tych zwierz?t wzoruj?c si? tylko na posiadanej przeze mnie wiedzy, wi?c je?li napisz? co? ?le to mnie poprawcie. Nikt nie jest idealny, wi?c ja te? mog? si? myli?. Nie piszcie post?w typu "lubisz ptaszki? ciocia wikipedia wspomaga!", bo to mnie cholernie dra?ni i b?d? raportowa? takie posty. Starajcie si? wypowiada? warto?ciowo i w miar? przyzwoicie, o nic wi?cej nie prosz?.

d78bfc06.jpg

..:: Ornitologia? A co to? ::..
Zapewne zastanawiacie si?, drodzy czytelnicy, o co chodzi w tytule tematu. Czy jest on dos?owny, przeno?ny czy to mo?e jakie? motto. Ot?? nie. Ornitologia to nauka, kt?ra zajmuje si? badaniem po prostu ptak?w. Taki ornitolog zazwyczaj ma zesp?? i stacj? na kt?rej wykonuje badania. Nie mylcie ich z tzw. obozantami, kt?rzy s? tylko praktykantami ornitologii i ucz? si? jej gdzie? w lasach, na ??kach i tym podobne. Maj? bardzo podobne czynno?ci, zaj?cia i nauki co ornitolodzy, aczkolwiek nieco ?atwiejsze. Poza tym posiadaj? w??szy obszar pracy, ni? ornitolodzy. Wracaj?c do g??wnego tematu, ornitolog bada na przyk?ad kierunek odlotu ptaka w czasie danej pory roku, jego rozmiar, ilo?? populacji, budow? zewn?trzn? i wewn?trzn? oraz tym podobne sprawy. Zajmuje si? te? ich obr?czkowaniem, co u?atwia identyfikacj? i sprawdzenie ilo?ci populacji. Na obr?czce hodowc?w znajduje si? nazwa kraju, numer obr?czki i rok, w kt?rym zosta?a za?o?ona (co roku wydawane s? nowe). Te ornitologiczne s? bardziej zaawansowane, wi?c nie jestem w stanie ich wam przybli?y?. Czasem s? te? jakie? dodatki, np. logo firmy albo rysunek ma?ego ptaka.

Ptak-szkielet.123.jpg

..:: Ptaki - Og?lna budowa ::..
Jak ka?de dziecko zapewne wie ptaki fruwaj?. S? do tego doskonale przystosowane. Posiadaj?:
*Silny mostek do kt?rego przyczepione s? pot??ne mi??nie poruszaj?ce skrzyd?ami;
*Upierzenie, kt?re pomaga im zachowa? sta?? temperatur? cia?a;
*Ko?ci pneumatyczne, czyli wype?nione powietrzem;
*Delikatn? czaszk? pozbawion? uz?bienia;
*Op?ywowy kszta?t cia?a;
*Ogon, kt?ry dzia?a jak ster;
*Drapie?niki maj? bardzo wyostrzony zmys? wzroku i s?uchu (np. sok?? w?drowny), niekt?re te? w?chu;
*Nocni ?owcy (np. puszczyk) posiadaj? pi?ra "z t?umikiem", kt?re t?umi? ich d?wi?ki, co pozwala zaatakowa? ofiar? (myszy itp.) zupe?nie znienacka.
Pozostaje jeszcze inna kwestia sprzeczna. Istniej? te? ptaki, kt?re nie umiej? lata?. Po prostu w przesz?o?ci nie posiada?y ?adnych zagro?e? w locie i na ziemi, wi?c stopniowo traci?y zdolno?? do lotu. S? to mi?dzy innymi pingwiny, kiwi, strusie (kt?re s? zbyt pot??ne, aby lata?) lub nawet kury. Jednak te ptaki s? doskonale przystosowane do ?ycia na ziemi poprzez:
*Maskuj?ce upierzenie;
*Mocne/zwinne nogi (zale?y od gatunku - stru? ma pot??ne ko?czyny do obrony, kazuar ma bardzo ostre pazury a kuropatwa - delikatne i zarazem wytrzyma?e, do d?ugich bieg?w);
*Bystry wzrok.
Ptaki mo?na podzieli? na gniazdowniki i zagniazdowniki. Potomstwo tych pierwszych zaraz po wykluciu pozostaje w gnie?dzie dosy? d?ugo i opiekuj? si? nimi rodzice (np. bocian). Natomiast te drugie po urodzeniu s? ju? jako tako przystosowane do ?ycia i opuszczaj? gniazdo (np. kaczki).

d994482d.jpg

..:: Ptaki - Moja opinia ::..
Nie, to nie ja jestem na zdj?ciu xD" Zastanawiacie si? pewnie dlaczego akurat ta grupa zwierz?t, a nie np. owady. Ot?? szuka?am wiele lat swojej prawdziwej pasji, najpierw by?y to psy, kt?re szybko przemin??y. Potem zafascynowa?y mnie koty, ale one te? nie by?y tym czym?. A na ko?cu pozna?am i pokocha?am ptaki. I tak ju? zosta?o. S? to zwierz?ta s?abo zauwa?ane przez ludzi, maj?ce sw?j ?wiat w przestworzach i umiej?ce dokona? tego, czego cz?owiek nie jest w stanie - potrafi?ce lata?. S? pi?kne i dumne a na niebie wygl?daj? cudownie. Swoim ?piewem zwiastuj? nadej?cie wiosny i umilaj? ludziom ?ycie nawet je?li ci nie umiej? tego dostrzec. Po prostu s? fascynuj?ce.​
 

Anvar

Active User
Joined
Apr 5, 2010
Messages
74
Reaction score
7
Odp: Ornitologia - Ptasia nauka

umiej?ce dokona? tego, czego cz?owiek nie jest w stanie - potrafi?ce lata?.
Ludzie te? potrafi?, co prawda przy pomocy silnika, ale potrafi? xD

Bardzo ?adnie opisane. Kiedy? interesowa?em si? ptakami, ale nie a? tak bardzo, takie obserwowanie ich itd. Fajnie wszystko opisa?a? i troch? si? dowiedzia?em -.^
 

Kate Sayuki

Seikō sore...
Joined
Jan 31, 2009
Messages
665
Reaction score
157
Age
30
Odp: Ornitologia - Ptasia nauka

Pozwol? sobie od?wie?y? temat.
Refresh!
 

Choxorz

Advanced User
Joined
Mar 21, 2009
Messages
181
Reaction score
4
Odp: Ornitologia - Ptasia nauka

Nigdy nie interesowa?em si? zbytnio ptakami, ale lataniem, owszem ^^. Jednak w szkole nieraz ju? mnie na naturze zainteresowa?y niekt?re ptaki, a szczeg?lnie te sowy, dok?adniej puchacz, czy co? takiego. Lubi? patrze? te? jak ptaki poluj?.
 

Raliyen

Active User
Joined
Apr 24, 2010
Messages
117
Reaction score
13
Odp: Ornitologia - Ptasia nauka

<facepalm>

Wr?ci?em i widze ?e mentalno?? Kate nie zmieni?a si?. Jedyny ptak to taki ptak o kt?rym z Tob? raczej nie popisze. No dobra i dodam ?e pi?knie ?e sie postara?a? ale raczej nikogo te zwierz?tka nie interesuj? i nie zainteresuj?.

Temacie, przepadaj...
Notka moderatorska:
Komentuj tak dalej, a ostrze?enie za obra?anie innych wy?apiesz stosunkowo szybko.
 
Last edited by a moderator:

x3lio

Active User
Joined
Mar 24, 2010
Messages
59
Reaction score
14
Age
30
Odp: Ornitologia - Ptasia nauka

Wzruszaj?ce, naprawd? .

Powiem Ci tak, nie wiem po co to pisa?a?, chyba dla paru os?b, poniewa? wi?kszo?? lekcewa?y ten Temat, jak i zar?wno owe ptaki.
Nie wiem, po co ten Temat w og?le zosta? stworzony, ale zosta? on wspaniale opisany, ostatnimi latami ptaki by?y inne, ucieka?y przed lud?mi, ba?y si? ka?dego ruchu cz?owieka/pojazdu, teraz ju? jest inaczej, ostatnio id?c do szko?y taki wr?bel normalnie sobie ko?o mnie przeszed? - troch? mnie zdziwi?o, ale nic.

Temat jak najbardziej mi si? podoba, lecz jest pare zda?, kt?rych nie potrafi? poj?? do ko?ca, ale to si? wytnie.

'x3lio.

'edit
Co do latania, cz?owiek r?wnie? potrafi lata? .

'down
Czytaj z sensem i zrozumieniem.
Notka moderatorska:
To Ty czytaj ze zrozumieniem, bo mam na my?li pierwsz? cz??? Twojego posta.
 
Last edited by a moderator:

Always

Advanced User
Joined
Jul 31, 2008
Messages
429
Reaction score
105
Age
28
Odp: Ornitologia - Ptasia nauka

Ja delikatnie przypomn?, ?e w?tek s?u?y do dyskusji o ptakach, a nie do waszych, po?al si? Bo?e, przemy?le? na temat sensu jego istnienia. To si? przede wszystkim tyczy dw?ch pan?w u g?ry.
 
Last edited:

olgierd555

Senior User
Joined
May 28, 2008
Messages
650
Reaction score
21
Odp: Ornitologia - Ptasia nauka

Zamiast zaczn? rozmowe o ptakach
Oczywi?cie dla wszystkich chlopakow slowo 'ptak' kojarzy sie z meskim przyrodzeniem i to jest prawda. Ale poka?cie troche kultury i nie gadajcie o tym w obecno?ci kobiet, a zwlaszcza w temacie zwi?zanym z czym? innym. Ten temat dotyczy gatunku ptak?w jako zwi?rz?t zamieszkuj?cych ka?dy skrawek ziemi. Wi?kszo?? umi? lata?. Wi?c przesta?cie sie popisywa? tym, ze s?owo 'ptak' jest dwuznaczne w slangu ulicznym, szkolnym i internetowym.

Latanie
Czlowiek od zawsze chcial lata? i mo?e dlatego niekt?rzy pasjonuj? si? ornitologi?. Mo?e 'zazdroszcz?' ptakom ich ma?ej umiej?tno?ci. Ale to mo?e co niekt?rzy. Jak mia?bym wyb?r mi?dzy byciem ptakiem, a cz?owiekiem, wola?bym by? czlowiekiem, gdy? jest on osob? mysl?c?.
Niektorzy zazdroszcz? ptakom latania, ale nie doceniaj? wlasnie tego, ze s? lud?mi i potrafi? myslec i ogl?da? nature. Pewnie taki ptak nie zastanawia sie nad istnieniem wszechswiata i nie oglada przyrody, tylko w niej zyje.

Znaczenie historyczne
Glownie chodzi o orla, gdy? on ma duze znaczenie w historii. W mitologi uzywany jako symbol si?y. Uzywany byl przez zeusa, w rzymskiej dionizosa. Potem w Cesarstwie Rzymskim znak cesarza jako zwierzchnika armii. Cesartwo Bizantyjskie mia?o dwuglowego ~, gdy? chcialo panowa? nad zachodni?, upad?? czescia cesarstwa i dlatego Rosja [imperialna] wzi??a sobie ten znak na godlo. Orze? jednog?owy, nawi?zuj?cy do tradycji poprzedzaj?cej rozpad cesarstwa rzymskiego na dwie cz??ci, sta? si? god?em Karola Wielkiego, a potem ?wi?tego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego i innych pa?stw, m.in. sta? si? god?em Polski.
Osobi?cie jestem dumny z tego, ze to orze? jest godlem. Jest to symbol si?y, a z koron? jest symbolem tego, ze Panstwo Polskie jest silnym kr?lestwem, by?o i b?dzie. [Dlatego za komuny nie by?o korony, komuni?ci chcieli pozbawi? nas godno?ci].
Taka ma?a zajawka z historii, mo?e troche nudne, ale historia - wazna rzecz.

Ptaki
Osobi?cie lubi? wiekszo?? ptak?w, ale te, kt?re s? w Polsce. Nie wszystkie zagraniczne jako? mnie ciekawi?. Niejest to a? tak ciekawe dla mnie jak astronomia, czy prawo, ale lubie ptaki. Po za tym, lubie wszystko co Polskie i wiele tego, co obce.
G?ownie lubie:
*sikorki, cz?sto je widuje i s? kolorowe,
*sowy, wygl?daj?, no, tak poprostu ciekawie,
*kruki, gawrony, kawki, wrony [wrona i kawka sa prawie zawsze mylone],
*kukulki,
*or?y oczywiscie,
*lod?wka [tak, to jest ptak],
*dzi?cio?y,
*turkawki, czasami uda mi sie zobaczec,
*i inne.


C??, pewnie i tak m?j post nie jest warto?ciowy, ale mam stara?em si? o lepsz? wypowied? ni? pa?stwo u g?ry.
 

Kate Sayuki

Seik&#333; sore...
Joined
Jan 31, 2009
Messages
665
Reaction score
157
Age
30
Odp: Ornitologia - Ptasia nauka

Niektorzy zazdroszcz? ptakom latania, ale nie doceniaj? wlasnie tego, ze s? lud?mi i potrafi? myslec i ogl?da? nature. Pewnie taki ptak nie zastanawia sie nad istnieniem wszechswiata i nie oglada przyrody, tylko w niej zyje.
Zacytuj? ci bardzo ciekawe zdanie z ksi??ki Williama Whortona "Ptasiek": "Ugi?? pie? drzewa, wype?ni? ?agiel - to nic. To tylko wiedza, nie poznanie. Ptak zna powietrze, nie wiedz?c o nim." Rozwa? sam.
G?ownie lubie:
*sikorki, cz?sto je widuje i s? kolorowe, 1)
*sowy, wygl?daj?, no, tak poprostu ciekawie, 2)
*kruki, gawrony, kawki, wrony [wrona i kawka sa prawie zawsze mylone], 3)
*kukulki, 4)
*or?y oczywiscie, 5)
*lod?wka [tak, to jest ptak], 6)
*dzi?cio?y, 7)
*turkawki, czasami uda mi sie zobaczec, 8)
*i inne.
C??, pewnie i tak m?j post nie jest warto?ciowy, ale mam stara?em si? o lepsz? wypowied? ni? pa?stwo u g?ry.
1) No tak, sikorki s? kolorowe. S? modraszki, bogatki, sosn?wki... ale spr?buj tak? modraszk? wyci?gn?? z sieci ornitologicznej. Nic, tylko z?apa? si? za g?ow? i krzykn?? "ja pierdole!" To s? tak wredne ptaki, ?e kiedy chcesz j? odpl?ta? z sieci, ona wyszukuje na twoich palcach jakich? blizn, stupk?w albo ran i dziobie prosto w nie! By?am ju? kilka razy przez sikork? podziobana, nic przyjemnego.
2) Taka ciekawostka z mojej strony - nigdy nie widzia?am sowy na ?ywo. Nigdy! Powa?nie ;/
3) Wrona jest zazwyczaj bardziej szara, ni? kawka. Poza tym kawka ma fajn? czarn? mask? na g?owie. Dla por?wnania:
Wrona (siwa):
wrona.jpg

Kawka:

106d5af6.jpg

4) Kuku?ki te? nigdy nie widzia?am, ale przyznam, ?e m?dre ptaszysko.
5) Oj tak, or?y - pi?kne i majestatyczne ptaki. A w dodatku ich szpony - ja trzyma?am (i og?lnie widzia?am z bliska) tylko dwa ptaki drapie?ne - b?otniaka stawowego i krogulca.
6) Tu dodam od siebie, ?e lod?wka jest jednym z tych ptak?w, kt?re przyby?y do naszych teren?w stosunkowo niedawno. Moje pierwsze spotkanie z lod?w? by?o w Niemczech, w Polsce widuj? je od niedawna i tylko zim?.
7) Te ich stukoty w lesie i trudno?? rozr??nienia gatunk?w - po prostu to lubi?!
8) Chocia? si? rozgl?dam, to turkawki jeszcze nigdy nie widzia?am.

Odno?nie inych, to ja ostatnimi czasy zapa?a?am do troglodytes troglodytes, czyli strzy?yka. Podaj? nazw? ?aci?sk?, bo to jedyna, kt?r? umiem xD Mia?am te? szcz??cie trzyma? na r?kach bekasika, kt?ry jest w naszym regionie tylko przelotem.
Tw?j post jest warto?ciowy xp
 

McraeCT

New User
Joined
May 10, 2010
Messages
4
Reaction score
0
Odp: Ornitologia - Ptasia nauka

Co do latania, cz?owiek r?wnie? potrafi lata? .

Cz?owiek nie potrafi lata?, cz?owiek lata za po?rednictwem maszyn. Widzia?e? kiedykolwiek lataj?cego cz?owieka?

Oczywi?cie dla wszystkich chlopakow slowo 'ptak' kojarzy sie z meskim przyrodzeniem i to jest prawda. Ale poka?cie troche kultury i nie gadajcie o tym w obecno?ci kobiet, a zwlaszcza w temacie zwi?zanym z czym? innym.

Powiem Tobie dzieciaczku, ?e nie wszystko kr?ci si? w oko?o jednego, bynajmniej dla mnie. Dla mnie ptak to ptak, a kutas to kutas kt?rego niewielu ch?opc?w ma mi?dzy udami, wi?c nie m?w ?e dla ka?dego ptak jest kojarzony z jednym. Tak w og?le, na tym forum nie ma ?adnej kobiety. Je?eli jednak si? myl? i jaka? si? trafi, to nie zajrzy do tego tematu.

#Temat
Mog? napisa?, ?e fajnie popatrze? na ptaszki. Ostatnio usiad?em na oknie i zacz??em patrze? na jednego, chlapa? si? w ka?u?y, wyszed? z niej i zacz?? si? suszy?. Odlecia?, usiad? na ?awce, popatrza? na okolice i polecia? na dach. Po chwili gdzie? odlecia?. Wr?bli u mnie jest pe?no, s? jeszcze jakie? ale one lataj? jak oparzone i ci??ko zobaczy? jak si? zachowuj?, a mi?o popatrze?.
 
Last edited:

Norbert

Forum friend
Joined
Nov 8, 2009
Messages
1,125
Reaction score
33
Age
34
Odp: Ornitologia - Ptasia nauka

W gwoli ?cis?o?ci ptasie to mo?e by? mleczko drogi pokemonie, Ornitologia to nauka o ptakach ;d
Ja rozumiem, ?e dzia? jest troch? lu?ny ale chyba nie do tego stopnia. Zachowajmy chocia? pozory jakiego? poziomu ;d

A tak btw. to czy Twoje zainteresowanie ptaszkami nie ma przypadkiem jakiego? pod?o?a psychologicznego? Wiesz, z?y dotyk i te sprawy.

//To si? nazywa "orientacja na przysz?? karier? zawodow?", wiesz, trzeba zbada? ?rodowisko zanim we?mie si? to i owo do r?ki, dupy, tudzie? buzi. Obserwacja, analiza, badanie rynku pracy. /Unc.

Nie wiem dlaczego ale s??wko "AnalIza" zawsze kojarzy?o mi si? z moj? kole?ank? Izk? ;d (to tak tylko mi si? przypomnia?o z g?upa)

"Analna Iza, ornitolog." to by musia?o fajnie wygl?da? jako tabliczka na drzwiach jej biura, albo pokoju w domu towarzyskim/Unc

Analna banalna ;d
 
Last edited:
Top