What's new

Starzy / przekle?stwa.

Status
Not open for further replies.

Bolmex

Advanced User
Joined
Apr 7, 2008
Messages
322
Reaction score
53
Witam

Od pewnego czasu ciekawi mnie jak to jest u innych...
Mianowicie takie dwa pytania, Nazywacie swoich rodzic?w stara/stary? mo?e po imieniu czy tradycyjnie mama/tata? macie do nich szacunek i m?wicie do nich tradycyjnie czy mo?e pozwalaj? wam m?wi? na siebie stara/stary. Nie kiedy spotyka?em si? z tym, ?e rodzice pozwalali na siebie tak m?wi? np. m?j kolega ma tak? matk? ?e nawet ona na swojego m??a m?wi stary, s? tak przyzwyczajeni? nie przeszkadza im to, a mo?e to kwestia nie wychowania? Co o tym wszystkim my?licie i jak w zwracacie si? do swoich stw?rc?w?

Drugie pytanie jest w jakim? stopniu przybli?one do pierwszego. Czy rodzicie pozwalaj? wam przeklina?? mo?e to jako? u was ograniczaj?? w ich obecno?ci u?ywanie cz?sto przekle?stw?; nie u?ywacie ich w og?le ale na dworze jak najbardziej?

No to ja od razu napisz? jak jest u mnie.
Od pierwszego... hmmm rzadko u?ywam zwrot?w stara/stary, w obecno?ci rodzic?w nigdy, jedynie na dworze, w?r?d koleg?w ale te? sporadycznie.
Mnie za bardzo nie interesuj? czy kto? powie stary czy tata/ojciec ale jest jeden wyj?tek, nigdy bym nie zni?s? s??w typu "m?j stary nie ?yje" co? w tym kontek?cie, bo zmar?ym szacunek si? nale?y.

Przekle?stwa? Moi rodzice wiedz?, ?e blu?nie ale nie robi? tego w domu ani w jaki? miejscach publicznych dla popisu, u?ywam ich tylko wtedy kiedy jestem jako? poddenerwowany. Nieraz przed moimi drzwiami kto? ustanie pogada? to cz?sto blu?ni, wiem ?e rodzice to s?ysz? i staram si? nie blu?ni? po blokach, jak ko?o kogo? przechodz? bo wiem ?e to ?wiadczy o moich rodzicach (jak mnie wychowali).

Czekam na wasze odpowiedzi. Macie te? tutaj mo?liwo?? zadawania pyta? typu "Co wasi rodzice my?l? o...".

Pozdrawiam Bolmex
 

Ksodio

Advanced User
Joined
Apr 13, 2009
Messages
388
Reaction score
30
Age
73
Odp: Starzy / przekle?stwa.

Szczerze powiem to raz gdy by?em zdenerwowany powiedzia?em do ojca stary, hah oberwa?o si? lecz to by?a tylko nauczka. Cz?sto s?ysz? ?e m?odzie?, do swoich rodzic?w u?ywa zwrot?w stara/stary itd, lecz za bardzo mnie to nie interesuje. Dosy? cz?sto mo?na napotka? wyzwiska "Twoja stara.. ble ble ble..". Kto? chce si? popisa? jaki to on jest fajny i chce si? wyr??nia? mi?dzy r?wie?nikami. Ja osobi?cie dosy? cz?sto przeklinam lecz to jest zwi?zane z kim gadam gdzie i z kim chodz?..
 

Avrellius

Senior User
Joined
Jun 8, 2009
Messages
602
Reaction score
44
Odp: Starzy / przekle?stwa.

M?wi? stara/stary, aby pokaza?, ?e rodzice dla nich nic nie znacz?, ?e to oni s? wa?niejsi. Sam czasami powiem "starsza" b?d? "starszy" ale to w sytuacjach, gdy jestem na nich do?? zdenerwowany.

Z przekle?stwami jest podobnie. U?ywam ich tylko gdy mam jaki? racjonalny pow?d. Przy rodzicach staram si? nie przeklina?, poniewa? nie toleruj? tego.
Nie wiem jak wy, ale ja uznaj? przeklinania "na pokaz" i? wed?ug mnie jest to popis. A? ?al czasami patrze? na dzieci w wieku 8 lat, kt?re biegaj? po placu i co drugie s?owo wypowiedziane to "kurwa".
 

Devosek

Advanced User
Joined
Mar 23, 2009
Messages
159
Reaction score
16
Odp: Starzy / przekle?stwa.

M?wi? stara/stary, aby pokaza?, ?e rodzice dla nich nic nie znacz?, ?e to oni s? wa?niejsi. Sam czasami powiem "starsza" b?d? "starszy" ale to w sytuacjach, gdy jestem na nich do?? zdenerwowany.
Co ty kurwa w psychologa si? zabawiasz? Chcesz by? m?dry? Poucz si? w szkole

Normalnie m?wi? mama/tata, jaka? moda nowa si? robi. Dobieram s?owa przy odpowiednich osobach, odpowiednie s?owa, czyli z szacunkiem wyra?am si? do starszych od mnie w rodzinie.
 

Woxy

Advanced User
Joined
Apr 16, 2009
Messages
406
Reaction score
96
Odp: Starzy / przekle?stwa.

Do rodzic?w trzeba mie? szacunek, osoby kt?re na rodzic?w u?ywaj? w?asnych zwrot?w, s? zazwyczaj fanatykami r??nych gier internetowych, jak Tibia i CS, bo zazwyczaj w takich grach ludzie wybuchaj? i wyzywaj? innych. U mnie w szkole jest kilka Polak?w (wszyscy graj? w Tibi?), kt?rzy nie robi? nic innego, tylko wyzywaj? swoich rodzicieli od s??w kt?rych tutaj nie wymieni?.

Co do przeklinania, rodzicie wiedz?, ?e robi? si? coraz starszy i rozumiem coraz wi?cej, pozwalaj? mi przeklina?, lecz nie tak jak niekt?rzy, co d?ugie s?owo z ich ust leci s?owo "kurwa". Jeden z moich koleg?w, w Polsce, wyzywa swojego ojca od peda??w, to dlatego, ?e jego rodzicie u?ywaj? takich zwrot?w, ka?dego dnia.
 
K

Krecioo

Guest
Odp: Starzy / przekle?stwa.

Ja zosta?em wychowany tak, ?e dla mnie mama to mama (ewentualnie "kobita", ale to tylko w kontek?cie ?artobliwym) a tata to ojciec. S??w typu stara/stary z moich ust nie us?yszycie.

Co do przekle?st to raczej nie przeszkadza im gdy powiem np. "ja pierdole" itp. Ale wszystko w granicach rozs?dku, nigdy nie pozwoli?bym sobie przy nich na jak?? poka?n? wi?zank?, albo u?ywanie "kurwa" jako przecinka...

Je?li s?ysz? jak kto? obra?a swoich rodzic?w to nic mi do tego, ale ta osoba du?o traci w moich oczach. Lecz je?li kto? startuje z tekstem "Twoja stara..." to marny jego los...
 
B

Budzik

Guest
Odp: Starzy / przekle?stwa.

1. To zale?y. Na rodzic?w kumpli przewa?nie m?wi? starzy, na swoich? R??nie to bywa, najcz??ciej jednak u?ywam s?owa mama i tata. Oczywi?cie w ich towarzystwie zwrotu stara/stary nie u?ywam, bo by sobie na to nie pozwolili.

2. Nie owijaj?c w bawe?n? cz?sto u?ywam wulgaryzm?w. Po prostu nie widz? nic w tym z?ego. W domu? Na pewno rzadziej ni? w?r?d koleg?w, ale jednak gdy jestem w z?ym humorze, to zdarza mi si? to du?o cz??ciej. Co na to moi rodzice? Po prostu zostaje upomniany.

@Down
A co tata gorszy :D?
 
Last edited:

Roulette

Рулетка!
Joined
Nov 11, 2009
Messages
352
Reaction score
63
Odp: Starzy / przekle?stwa.

Nigdy nie nazwa?am moich rodzic?w stara/stary. Co jak co, ale po tylu latach w domu, nale?y im si? ode mnie szacunek (przynajmniej do mamy). Dra?ni mnie to, gdy kto? skieruje w moj? stron? te s?owa zazwyczaj ?eby naubli?a? "Twoja stara to, Tw?j stary tamto..." Jest to dla mnie zwyk?ym chamstwem i brakiem szacunku do os?b starszych. Do rodzic?w zwracam si? mamo, ojciec.

Co do przekle?stw to jest r??nie. Oczywi?cie nie bluzgam przy nich, chocia?by ?eby nie pokazywa? jak ?le mnie wychowali. Raz wracam z mam? z zakup?w, zdenerwuj? si? i jest taki moment, ?e zaczynam np. kur. ale si? hamuj?, zazwyczaj mama wtedy m?wi do mnie : "no doko?cz, doko?cz" ;d. Czasami jak si? pok??c? z rodzicami to tak w duchu ich sobie wyklinam, ju? tak mam, nie powinnam si? do tego przyznawa? bo to nic z czego mo?na by?o by si? cieszy?. Raz w ?yciu zdarzy?o mi si? pu?ci? wi?zank? do ojca, nie przejmowa?am si? wtedy, ?e mama siedzi obok i s?ucha. By?am tak zdenerwowana, ?e mog?abym ca?e mieszkanie roznie??. Ale to sytuacja wyj?tkowa, specjalna, kt?ra tego wymaga?a. Jako tako szacunek do rodzic?w mam zw?aszcza do mamy, do ojca tylko dlatego, ?e utrzymuje dom, ?e pracuje, ale w moich oczach straci? ju? bardzo dawno wi?c moje zachowanie do niego zmieni?o si? i to bardzo. Og?lnie staram si? nie przeklina?, bo bluzganie z ust dziewczyn wygl?da bardzo niekulturalnie. Czasem jak si? wkurz? to zdarzy mi si? powiedzie? kilka s??w. Wa?ne, ?e si? staram ;p
 

Dranzerpl

Advanced User
Joined
Jul 16, 2008
Messages
340
Reaction score
16
Odp: Starzy / przekle?stwa.

1. Na rodzic?w m?wi? r??nie... Tzn. Przy kolegach "Starsi", a w domu "mama" "tata". Ot?? mam szacunek do rodzic?w =)
2. Rodzice powiedzieli ?e mog? przeklina?, ale nie przy nich :) Ale tego nie robi? w domu czy nawet na dworze bo rodzice mnie ?wietnie wychowali :) Ceni? ich ?e dali mi tak? swobod? :]
 

Astobales

Advanced User
Joined
Nov 16, 2009
Messages
383
Reaction score
113
Odp: Starzy / przekle?stwa.

Do rodzic?w zwracam si? nie typowo , do mamy normalnie "mamo" do taty "ziom".
Tacie to pasuje , czasami si? u?miechnie.

Nie przeklinam w domu , lecz w towarzystwie szkolnym zdarza mi si? przeklina?.

Asto~
 

Thce

User
Joined
Jan 18, 2010
Messages
16
Reaction score
0
Odp: Starzy / przekle?stwa.

M?wi? stara/stary, aby pokaza?, ?e rodzice dla nich nic nie znacz?, ?e to oni s? wa?niejsi. Sam czasami powiem "starsza" b?d? "starszy" ale to w sytuacjach, gdy jestem na nich do?? zdenerwowany.
Z przekle?stwami jest podobnie. U?ywam ich tylko gdy mam jaki? racjonalny pow?d. Przy rodzicach staram si? nie przeklina?, poniewa? nie toleruj? tego.
Nie wiem jak wy, ale ja uznaj? przeklinania "na pokaz" i? wed?ug mnie jest to popis. A? ?al czasami patrze? na dzieci w wieku 8 lat, kt?re biegaj? po placu i co drugie s?owo wypowiedziane to "kurwa".
Nie zabawiaj si? w psychologa. O kurwa.

Normalnie m?wi? mama/tata, jaka? moda nowa si? robi. Dobieram s?owa przy odpowiednich osobach, odpowiednie s?owa, czyli z szacunkiem wyra?am si? do rodzic?w i innych os?b kt?re obdarzam szacunkiem.
 

Doman08

Senior User
Joined
Dec 22, 2009
Messages
719
Reaction score
114
Odp: Starzy / przekle?stwa.

bo zmar?ym szacunek si? nale?y.
No w?a?nie! O zmar?ych tak?e nie m?wi si? z?ych rzeczy! Powiedz to mojej s?siadce, kt?rej przez zmar?ego Pana Lenina(szacunek oddany) jej m?? i ojciec zostali wys?ani na Syberi?, sk?d ju? nie wr?cili, a ona sama zosta?a wyrzucona z domu przez idee wy?ej wymienionego Pana.
Wracaj?c do tematu: Zawsze starszym oddaj? szacunek, chod? czasem gadaj? g?upoty. Do mamy raczej w g?upotach czasem zdarzy?o si? powiedzie? 'stara' za co bi?em si? w piersi i biczowa?em. Z kolegami to raczej ze dwa lata temu mo?e si? zdarza?o wypowiedzie? 'stara', ale to raczej by?o spowodowane tym, ?e oni zaczynali tak m?wi?, a ja dr???c temat te? u?ywa?em tego zwrotu.
Co do przekle?stw. Zdarza si?, czasem cz??ciej czasem rzadziej. Ostatnio cz??ciej, a spowodowane to jest irytacj?, z czego zadowolony nie jestem.
 

Google Chooser

New User
Joined
Jan 18, 2010
Messages
5
Reaction score
1
Odp: Starzy / przekle?stwa.

Nigdy nie zwracam si? do rodzicieli inaczej ni? mama i tata. Przez sam szacunek do tych ludzi i uczucie jakim ich darze zas?uguj? na co? wi?cej ni? stara i stary, kt?rzy wiecznie mnie wkurzaj?.

Przeklinam, pewnie, ?e przeklinam. Nigdy jednak nie kln??em w domu, ani w miejscach, gdzie kto? m?g?by sobie tego nie ?yczy?. Wracaj?c z kumplami ze szko?y si? zdarzy, zdarzy si? na boisku do nogi, zdarzy si? na przerwie, ale zawsze w towarzystwie os?b, kt?re nie maj? mi tego za z?e.

Szczerze m?wi?c to mnie to nie obchodzi, czy rodzice pozwolili by mi przeklina?, bo nawet za pozwoleniem nie ?mia?bym u?ywa? 'brzydkich' s??w przy nich.
 

Dtp

Senior User
Joined
Dec 29, 2009
Messages
519
Reaction score
107
Age
29
Odp: Starzy / przekle?stwa.

Na moich rodzic?w mowie jak wi?kszo?? mama i tata , ale na dworze koledzy m?wili na swoich rodzic?w `stara i stary` na dawali takie teksty : `moja stara kupi?a mi to...` `wczoraj by?em ze starym w sklepie...` , i si? przyzwyczai?em tak m?wi? , staram si? ogranicza? s?owa przy rodzicach , ale czasami mi si? wymknie na vencie czy przy rozmowie z koleg? przez domofon , lecz zwykle dostaje upomnienie

Moi rodzice wiedz? , ze przeklinam tzn mama bo tata z nami nie mieszka ,jak wspomnia?em moja mama wie , ze przeklinam i wie dlaczego przeklinam [sama du?o przeklina] wracaj?c do przekle?stw to ma?o ich u?ywam w domu ,lecz jak si? wydr? na vencie na kogo? i zaczn? go wyzywa? od kurw to mnie czasem mama uspokaja ^^ . Na podw?rku ma?o przebywam (nie chce mi si? wychodzi? w zim?)wi?c ma?o przeklinam , w szkole wi?cej
 

ferbeq

User
Joined
Feb 9, 2010
Messages
27
Reaction score
0
Odp: Starzy / przekle?stwa.

Ja mam podobnie jak uzytkownik powyzej tez na osiedlu mowie stary stara i rodzice o tym wiedza ale przy nich tak nie mowie bluznic mi sie zdarza bardzo czesto kiedy gram w cs'a lub czasem grajac w tibie :p ale mam taki plus ze mieszkam na pietrze i nie wszystko slychac hehe ale jak sie czasem wydre to wiadomo rodzice zwroca mi uwage ale bez wiekszego przypalu :)
 

RadzioTHC

User
Joined
Mar 16, 2010
Messages
20
Reaction score
0
Odp: Starzy / przekle?stwa.

Mi sie pare razy zdarzylo nie powiem hmm ale to tak naprawde swiadczy o twoim zachowaniu i o twoich rodzicach pomysl jaka sobie zadajesz przykrosc ;P przeklnac tez pare razy mi sie zdarzylo ale tylko pare ;P
 

McraeLaskowski

Active User
Joined
Mar 12, 2010
Messages
71
Reaction score
4
Odp: Starzy / przekle?stwa.

Je?eli rodzice m?wi? do siebie stary/stara oznacza to ?e rozmawiaj? do siebie na luzie, w moim przypadku tak jest. Natomiast do rodzic?w, m?wi? mama/tata z szacunku i mi?o?ci do nich. Je?eli leci zdanko ..twoja stara.. to albo na ?arty, albo z ironi?.
 
Status
Not open for further replies.
Top