What's new

Studia - Po co komu

Status
Not open for further replies.

Traq

Advanced User
Joined
Jul 26, 2009
Messages
162
Reaction score
24
Age
28
Witam, dzi? na internecie znalaz?em ciekawy filmik:



Film opowiada o polskich studiach i to mam do was pytanie czy warto i?? na studia? Po co jaki? papierek? Z swojego przyk?adu mama oraz tata s? po studiach razem zarabiaj? co? oko?o 10 tysi?cy, brat kt?ry skonczy? zawod?wk? za?ozy? w?asn? firme i zarabia aktualnie oko?o 15 tysi?cy a ma dopiero 23 lata.
 

Slythia

Blondynka
Joined
Oct 15, 2008
Messages
626
Reaction score
107
Odp: Studia - Po co komu

Wszystko zale?y od tego, na jakie studia chcesz i??. Je?li zamierzasz wybra? kierunek tylko dlatego, ?e musisz co? robi? to sobie odpu??. Podobnie jest w przypadku popularnych humanistycznych kierunk?w, jak np. zarz?dzanie. Je?li jednak wybierzesz kierunek daj?cy Ci jakikolwiek zaw?d, umiej?tno?ci, lub chocia? b?d? interesuj?ce, to warto. W wielu przypadkach bez papierka in?yniera wiele nie zdzia?asz.
 

Drexav

Zas?u?ony
Joined
Apr 2, 2008
Messages
429
Reaction score
170
Age
32
Odp: Studia - Po co komu

Nie znasz podstawowych kwestii dotycz?cych spo?ecze?stwa. Po co s? studia? ?eby bogaci byli bogatsi. Zastan?w si?, kto pracowa?by w firmie Twojego brata gdyby ka?dy my?la? tak jak on?

G??wn? zasad? tworzenia biznesu jest to, ?e zatrudnia si? m?drzejszych od siebie i tyle. Jednak nie rezygnuj ze studi?w bo to nie tylko papierek, to kontakty mi?dzy ludzkie, obycie, znajomo?ci itd.

Je?li jednak masz pomys? to zak?adaj w?asn? firm? (Tak ?eby Ci? zniech?ci? powiem, ?e 80% firm upada w pierwszych 3 latach od powstania), studia wcale nie oznaczaj?, ze nigdy nie za?o?ysz w?asnej firmy, b?dziesz co najwy?ej par? lat do ty?u ale z baga?em wiedzy (a raczej inteligencji bo wiedz? zapominamy do?? szybko) i teoretycznego do?wiadczenia.

PS. Skoro brat ma tak dobrze prosperuj?c? firm? (a twoi rodzice te? ?adnie zarabiaj?, chyba ?e chodzi?o ci 10 ty? z? rocznie :D ) to ko?cz szko?? i wch?d w sp??k? z bratem...
 

Traq

Advanced User
Joined
Jul 26, 2009
Messages
162
Reaction score
24
Age
28
Odp: Studia - Po co komu

#Up

Do szko?y mi troch? brakuje dopiero 2 klasa gimnazjum. Brat zarabia oko?o 15 tysi?cy na miesi?c od dobrych 6 miesi?cy. Rodzicie pracuje ju? d?ugo i zarabiaj? razem oko?o 10 tysi?cy. Ja jednak chce skonczyc studia i wyjecha? za granice a wiadomo ten papierek du?o mi tam da:) Welcome to Ameryka!
 

Milosz

Senior User
Joined
Dec 27, 2009
Messages
749
Reaction score
54
Odp: Studia - Po co komu

Traq, wiesz ile ameryka?c?w obchodzi polski papierek? :D to sie domy?l do czego mog? go u?y?..

Przed Tob? jeszcze kupa czasu do studi?w. W 3 klasie gimnazjum powiniene? ju? mniej wi?cej wiedzie? do chcesz robi? w ?yciu. Jak chcesz i?? na studia techniczne to po gimnazjum wybierz technikum o interesuj?cym Cie profilu. Uwierz mi, ?e b?dzie Ci ?atwiej na takich studiach. Jak chcesz wybra? jaki? wydzia? gier i zabaw (Zarz?dzanie) to ofcoz liceum ;)

No a do tego musisz wybra? odpowiedni? uczelnie :) najlepiej jak?? dobr?. Na takich lepszych uczelniach niestety do?? mocno oraja, ale na koniec papier, kt?ry dostaniesz ma moc :D np dyplom uko?czenia WSG w Bydogszczy w por?wnaniu np z Politechik? Pozna?sk? wygl?da jak srajta?ma :D

Je?li pali Ci sie wyjecha? za granice, to mo?esz podj?? nauke odrazu na jakiej? zagranicznej uczelni, albo na studiach wyjecha? w ramach Erasmusa i zobaczy? jak jest w innych krajach.

Dodam, ?e studia s? zajebiste :)
 

Traq

Advanced User
Joined
Jul 26, 2009
Messages
162
Reaction score
24
Age
28
Odp: Studia - Po co komu

#Up

W ?yciu wiem co chce robi? zosta? menagerem/informatykiem. i mieszka? w stanach ;) Po gimnazjum id? chyba do liceum a po liceum studia chyba gdzie? za granic?. Widz? ze du?o os?b si? zna wi?c mam do was pytanie gdzie i?? po gimnazjum ? Aby by?o mi ?atwiej na studiach.
 
Last edited:

Milosz

Senior User
Joined
Dec 27, 2009
Messages
749
Reaction score
54
Odp: Studia - Po co komu

Napisalem Ci, ?e jak chcesz kierunek techniczny to jakie? technikum ;)
W stanach powiadasz.. to ju? musia?by? sie zacz?? rozglada? za uczelniami w europie, oczywi?cie te? na jakim? lepszym poziomie.
Pami?taj, ?e tam nie jest tak jak w polsce. Egzamin + 2 poprawki (teoretycznie) a poprawek potrafi wyj?? 5. Za granic? masz egzam i poprawke. A potem nara :D
 

Toichi

Advanced User
Joined
Feb 27, 2010
Messages
221
Reaction score
15
Odp: Studia - Po co komu

Na pocz?tek chc? napisa? ?e popieram to co napisa? Drexav.
Autor filmiku cz?sto u?ywa s?owa "debili" na tych co uko?czyli studia. Pewnie dlatego ?e sam nic nie osi?gn??. Oczywi?cie, wiele os?b po studiach nie znajduje prace ale to s? tylko tacy ludzie co id? na jaki? kierunek gdzie zapisa?o si? milion os?b.
A wi?c po co komu studia?
Co by? wola? zrobi?? Zatrudni? informatyka z technikum czy informatyka z Studi?w oczywi?cie z dyplomem?
Oczywi?cie je?li uko?czysz technikum budowlane to masz zagwarantowan? prac?. Ale po co ci taka praca gdzie zarabiasz ma?o pieni?dzy?
W dodatku dzi?ki studia uczysz si? samodzielnego ?ycia, poznajesz nowych ludzi.

kt?ry skonczy? zawod?wk? za?ozy? w?asn? firme i zarabia aktualnie oko?o 15 tysi?cy a ma dopiero 23 lata.

Takie osoby spotyka si? rzadko. Tw?j brat akurat musia? mie? farta oraz by? m?dry.
99/100 os?b kt?re uko?czy?y zawod?wk? zarabiaj? bardzo ma?o b?d? nie maj? pracy.
 

Slythia

Blondynka
Joined
Oct 15, 2008
Messages
626
Reaction score
107
Odp: Studia - Po co komu

Akurat w przypadku informatyk?w papierek o studiach wa?ny nie jest, istotne s? jedynie Twe umiej?tno?ci.
 

Traq

Advanced User
Joined
Jul 26, 2009
Messages
162
Reaction score
24
Age
28
Odp: Studia - Po co komu

Tochi w pracy te? poznasz du?o ludzi wi?c ten argument nie przemawia do mnie aby i?? na studia.
 

olgierd555

Senior User
Joined
May 28, 2008
Messages
650
Reaction score
21
Odp: Studia - Po co komu

Studia s? po to, zeby zdobyc wyksztalcenie, zeby sie czegos nowego nauczyc. Nie idzie sie po papier, tylko po wiedze, ktorej zawodowka nie dostarcza. Zawodowka jest dla wlasnie debili, ktorzy zazdroszcza tym, ktorych nazywaja debile.

Odn. Twoich Rodzicow i brata - ale rodzice przynajmniej zarabiaja na czysto xD
 

Rec1118

Active User
Joined
Mar 11, 2010
Messages
51
Reaction score
0
Odp: Studia - Po co komu

Wed?ug mnie na Studia id? ci kt?rzy maj? jakie? ambicj? i chc? co? osi?gn??. A jak kto? marz o tym aby pracowa? od 18 lat to robi zawod?wk?.
Pozdrawiam
 

jfk

User
Joined
Mar 5, 2010
Messages
10
Reaction score
0
Odp: Studia - Po co komu

@up
A kto? po zawod?wce nie mo?e by? ambitny i chc?cy co? osi?gn??? bezsensowne my?lenie z twojej strony...
@Topic
Wed?ug mnie studnia ?mierdz? tak samo zreszt? jak te ca?e liceum. ?mieszne to jest i tyle, w ?yciu nie poszed? bym na studia bo wed?ug mnie to bezsens. Technikum bardziej rozumiem lecz wol? i?? do zawod?wki i mie? zaw?d w r?ce. Pokr?tce zawod?wka jest dla os?b, kt?re nie chc? si? uczy? wol? by? osobami czynnymi. Po zawod?wce znajdziesz prac? o ile w danym zawodzie b?dzie zapotrzebowanie, a po liceum masz g?wno... musisz si? dalej uczy? a b?d? co b?d? i tak wyjdzie na to, ?e b?dziesz zarabia? tyle co go?? po zawod?wce albo i mniej... no chyba, ?e jaki? plan na ?ycie itp.
 

Doman08

Senior User
Joined
Dec 22, 2009
Messages
719
Reaction score
114
Odp: Studia - Po co komu

Zawodowka jest dla wlasnie debili, ktorzy zazdroszcza tym, ktorych nazywaja debile.
Ty si? tu nie wypowiadaj, bo tu potrzebne s? m?dre odpowiedzi. Ja tylko chcia?em odpisa? Tobie, wi?c nie uwa?am si? za osob? stosown? do udzielenia odpowiedzi, ale wiadomo regulamin.

Co do studi?w i pytania po co komu.
Naj?atwiejszym sposobem, aby odpowiedzie? sobie na to pytanie jest p?j?cie do os?b, kt?re tych studi?w nie maj?. Wybra? trzeba osoby z r??nych kr?g?w, nie tylko np. z kr?gu Twojego brata, co mu si? uda?o, ale te? takich co np. sprz?taj? ulice, pracuj? jako krawcowe w jakim? zak?adzie masowej zag?ady. Wtedy si? dowiesz, ?e cho?by studia by?y najwi?kszym badziewiem jest lepiej je mie? ni? ich nie mie?.
Co daj? studia? Szersze perspektywy i wi?ksze szanse na godne ?ycie. Wystarczy spojrze?, ?e teraz np. u Twojego brata pada firma, zaczyna przynosi? traty i musi zamkn??. Pytanie co wtedy? Wtedy zaczyna si? prawdziwy hardcore. Po studiach zawsze mo?esz i?? do pracy w swoim kierunku i oczekiwa?, ?e dostaniesz solidn? prac? (oczywi?cie po jaki? studiach u?ytkowych). Co do informatyki to ja szczerze nie polecam. Nap?r os?b ch?tnych na te studia jest tak wielki, ?e ledwie drzwi wytrzymuj?.
Pami?taj tak?e, ?e w ?yciu najwa?niejsze jest robi? to co si? kocha, bo wtedy nawet jak b?dzie ?le to b?dziesz dumny ze swojej pracy.
 

Milosz

Senior User
Joined
Dec 27, 2009
Messages
749
Reaction score
54
Odp: Studia - Po co komu

jfk, no jak chcesz ca?e ?ycie zarabia? pi?cet z? kt?re ledwo starcz? ci na chleb to r?b tak jak piszesz :) W 99,9% pracodawca wybierze mgr in? po studiach, ni? po zawod?wce...
No a jak si? sko?czy studia i wybierze prace ma?oplatn? to trzeba mie? pretensje do siebie a nie do reszty.

Kumpel na III roku studi?w dosta? si? do firmy Alcatel-Lucent. Na dzie? dobry zaproponowali mu 4000 z? na r?ke. Ale znam te? taki przypadek, ?e go?? po in?ynierce z informatyki nie wiedzia? co ma ze sob? zrobi? i rypie w sklepie internetowym za 1200 z?..

Ka?dy ma wyb?r, kt?rego trzeba dokona? za wczasu... bo po 40stce b?dzie za p??no :)
 

jfk

User
Joined
Mar 5, 2010
Messages
10
Reaction score
0
Odp: Studia - Po co komu

Po studiach zawsze mo?esz i?? do pracy w swoim kierunku i oczekiwa?, ?e dostaniesz solidn? prac? (oczywi?cie po jaki? studiach u?ytkowych).
Synek, a czego uczy zawod?wka?pracy w danym ZAWODZIE wi?c jak wybierzesz zaw?d powiedzmy mechanik to pr?dzej wezm? go?cia po zawod?wce, kt?ry ma jakie? do?wiadczenie ni? os?a ze studi?w, kt?ry wszystko widzia? na planszy...

jfk, no jak chcesz ca?e ?ycie zarabia? pi?cet z? kt?re ledwo starcz? ci na chleb to r?b tak jak piszesz W 99,9% pracodawca wybierze mgr in? po studiach, ni? po zawod?wce...
M?j brat jest po gimnazjum i zarabia 2000 z? niekiedy jak si? postara 2500 z? wi?c nie pierdol mi tu o 5 st?wach bo mnie ?ciska ta twoja wiedza o ?wiecie otaczaj?cym... Takie pieni?dze to zarabia jaki? menel chyba, moj? matka zarabia 1200 z?, a mo?na powiedzie?, ?e tylko worek trzyma do, kt?rego leci co? na pole albo jakie? inne od?ywki przyrodnicze czy jak to si? nazywa...
Tak jak wy?ej pracodawca woli SPECJALIST?, kt?rego ma za zadanie wykszta?ci? ZAWOD?WKA... to ona ma szkoli? do ZAWODU jak sama nazwa wskazuje.

Swoja drog? jak masz znajomo?ci to masz ?atwiej, zreszt? przyk?ad mojego brata.

Podam Ci przyk?ad z ?ycia wzi?ty. Jest oferta pracy hmmm na sprzedawce, ?eby sprzedawa? powied?my cz??ci w sklepie komputerowym. S? dwie oferty:
1. Informatyk (po studiach czy innym syfie), kt?ry ma du?? wiedz? teoretyczn?.
2. Informatyk?(po zawod?wce), kt?ry pracowa? ju? jako kto? taki i ma du?e pojecie.

Id? o zak?ad, ?e wybierze opcj? 2 bo wie co robi? i niczego go nie trzeba uczy?, na dodatek prawdopodobie?stwo jaki? strat jest mniejsze ni? w przypadku opcji 1.
 
Last edited:

Milosz

Senior User
Joined
Dec 27, 2009
Messages
749
Reaction score
54
Odp: Studia - Po co komu

Nie by?e? na studiach (i pewnie nie p?jdziesz).. ale na studiach te? s? praktyki ;) wi?c twoje gadanie, ?e jest tylko teoria nie ma ?adnych podstaw :)
Nie chce Ci tu na twoj? rodzine wje?d?a?, ale mi jako? wstyd by by?o napisa?, ?e sko?czy?em tylko gimnazjum. Ale jak dla kogo? jest to pow?d do dumy to jego sprawa :)
To powiem ci, ?e ja jestem na II roku studi?w, na kierunku Elektronika i Telekomunikacja, i miesiecznie bez wi?kszego wysi?ku mam ok 4500 na r?ke. A jak sie postaram to do 8000 potrafi doj??. A siedze tylko przy kompie :) Programuje i zarz?dzam serwerami i sieciami :) Wiedza kosztuje i trzeba j? dobrze sprzedawa?.
Ale ka?dy ma swoje ambicje.. Jednemu starczy 1200, drugiemu 2000, a niekt?rzy chc? zarabia? 5000 ?eby wygodnie ?y? :)
 

jfk

User
Joined
Mar 5, 2010
Messages
10
Reaction score
0
Odp: Studia - Po co komu

wi?c twoje gadanie, ?e jest tylko teoria nie ma ?adnych podstaw
W zawod?wce wi?cej Ci? naucz? w danym zawodzie...
Nie chce Ci tu na twoj? rodzine wje?d?a?, ale mi jako? wstyd by by?o napisa?, ?e sko?czy?em tylko gimnazjum. Ale jak dla kogo? jest to pow?d do dumy to jego sprawa
Ja nie sko?czy?em gimnazjum (lol?) to m?j brat... za przeproszeniem co ma jak? szko?? sko?czy? do wiedzy jak? poj??? Nie wiesz w jaki spos?b nie zda?, ?adnej wy?szej szko?y wi?c nie m?w, ?e by?o by Ci wstyd... gdybym powiedzia?, ?e za?ama? si? po ?mierci matki te? by? tak na to patrzy?? wi?c pierw ogarnij jedno z drugim, a potem pisz.
Nigdzie nie napisa?em, ?e jest to pow?d do dumy, ale nie jest to pow?d do chowania si? i p?akania 'o matko nie zda?em szko?y!'.

i miesiecznie bez wi?kszego wysi?ku mam ok 4500 na r?ke. A jak sie postaram to do 8000 potrafi doj??.
Wtf? przeskok o 2 razy wi?cej kasy hyhyhy co? mi tu jebie. Wyja?nisz na jakich podstawach taki przeskok w zarobkach?

Ale ka?dy ma swoje ambicje.. Jednemu starczy 1200, drugiemu 2000, a niekt?rzy chc? zarabia? 5000 ?eby wygodnie ?y?
Ambicje to jedno, a ?ycie to drugie. Mam ambicj? na informatyka ?eby zarabia? 10 tysi?cy ale mam rodzin? i ona jest dla mnie wa?niejsza ni? ka?da waluta w jakichkolwiek ilo?ciach, a na dodatek informatyk musi si? uczy? ca?e ?ycie, a ludzi m?drzejszych jest ogrom wi?cej ode mnie.

Kto? p?jdzie na studia i jakim? cudem b?dzie zarabia? 10 tysi?cy ale b?dzie go to kosztowa?o ogrom pracy i takiej ilo?ci ?ycia straconego.

A siedze tylko przy kompie
I potem rosn? grubasy gdzie si? nie obejrzysz.
 

Doman08

Senior User
Joined
Dec 22, 2009
Messages
719
Reaction score
114
Odp: Studia - Po co komu

I potem rosn? grubasy gdzie si? nie obejrzysz.
No, a po zawod?wce kaleki, na kt?re osoby wyuczone musz? robi?. Widzisz przyk?ad mojej mamy. Posz?a do pracy a teraz ma kr?gos?up jak powyginany drut i co chwila chodzi? nie mo?e. :) Ratujcie nas, jak taki za przeproszeniem nieuk po zawod?wce przyjdzie do parlamentu, bo inne nieuki go wybior? i p??niej rozsypuj? zborze na ulicach. S? w zawod?wka ludzie m?drzy, ale oni ucz? si? w domu i uwa?aj? system szkolnictwa za dno, ale to s? wyj?tki.
Zawod?wka jak sama nazwa wskazuje ma nauczy? danego zawodu i tyle. Nic poza tym. Studia maj? na celu nauczy? to co zawod?wka oraz to czego w zawod?wce nie ma, czyli dlaczego tak si? dzieje, ?e jak kluczem d?u?szym o 20 cm b?d? odkr?ca? ?rubk? to p?jdzie mi ?atwiej oraz wykorzystywa? tego w praktyce. Widzisz jakby ka?dy studiowa? to nikogo nie by?oby od czarnej roboty. Dzi?ki, ?e rozszerzasz grono os?b, kt?re b?d? m?g? wzi?? do pracy. :)
Aaa i pami?taj, ?e pracodawca og?aszaj?c konkurs na pracownika bierze tego z WYKSZTA?CENIEM i DO?WIADCZENIEM, a to dostajesz po studiach. Dzi?kuj?.
 

Milosz

Senior User
Joined
Dec 27, 2009
Messages
749
Reaction score
54
Odp: Studia - Po co komu

A taki przeskok st?d, ?e stawki mam od 30 z? na godzine w g?re. A nieraz od zlecenia.. Tu ceny sa naprawde r??ne i zale?? od klienta :)

A przy prawe 2m wzrostu i wadze 95kg to raczej do grubych nie nale?e ;)
No i poza kompem s? jeszcze inne sporty :D wi?c troche ruchu mam:)
 
Status
Not open for further replies.
Top