What's new

Wywiad z Talaturenem

Status
Not open for further replies.

Uncross

Confutatis maledictis
Joined
Sep 24, 2008
Messages
312
Reaction score
45
Age
33
Witajcie,

po pewnym czasie przedstawiam Wam w ko?cu wywiad z Talaturenem, kolejnym po Elfie, deweloperze TFS kt?ry zgodzi? udzieli? si? wywiadu dla naszego forum.. Wywiad przeprowadzi? Elf, ja osobi?cie go przet?umaczy?em na j?zyk ojczysty. Zaj??o mi to troszk? czasu gdy? najpierw zgubi?em pliki z t?umaczonymi tekstami, potem t?umaczy?em to bardzo powoli gdy? z natury jestem leniwy o czym zreszt? wspomnia? kiedy? Elf :p

Pytania by?y wymy?lone przeze mnie jak i przez Elfa wi?c mo?na traktowa? nas obu jako tw?rc?w tego wywiadu.



Talaturen - legenda ju? za ?ycia?


Elf: Witaj, mo?e powiedz nam na pocz?tku jak masz na imie w realnym ?wiecie, ile masz lat, sk?d jeste? i mo?e co? o sobie..


Talaturen: Moje prawdziwe imie to Mat Samman, mam 16 lat [sko?cz? 17 w listopadzie] mieszkam w Sztokholmie, kt?ry jest stolic? Szwecji. Teraz co? o mnie.. interesuje sie/ lubie programowa?.


Elf: Co? jeszcze powiesz nam o swoim realnym ?yciu? Trenujesz jaki? sport albo masz jakie? inne zainteresowania?


Talaturen: Od kiedy sko?czy?em 16 lat, ucze si? w informatycznym liceum,. nie trzeba nic wi?cej dodawa? do tego.. i nie, nie jestem fanem ?adnego sportu.


Elf: Kiedy po raz pierwszy zainteresowa?e? si? OT?


Talaturen: Zacz??em z OT kiedy po raz pierwszy zobaczy?em talice na World of Tibia, gdzie? w 2003, je?li dobrze pami?tam. Nie bylo wtedy zbyt wiele do robienia i niewiele wiedzialem o S i P, wiec nie bylo zbytnio jak pom?c.


Elf: Bra?e? udzia? w tworzeniu jakiego? serwera fabularnego?


Talaturen: Stworzy?em wiele serwer?w kt?re prowadzi?em i wi?kszo?? z nich by?o sukcesem, b?d?c szczerym, to musz? powiedzie?c ze wczesne lata OT by?y najlepszymi.


Elf: Kt?ra wed?ug Ciebie spo?eczno?? jest najbardziej przyjazna?


Talaturen: Zale?y na kt?r? cz??? spo?eczno?ci patrzysz. Wtedy nie by?o tak wiele u?ytkownik?w zainteresowanych OT jak obecnie. By?o to bardziej przyjazne, je?li patrze? na ca?? spoleczno??. Nie mam na my?li tego, ze jest to z?e, ?e popularno?? OT wzrasta, lecz potrzebujemy wi?cej ?rodk?w by pom?c nowicjuszom.


Elf: Sk?d wzi?? si? pomys? stworzenia w?asnego silnika? Kiedy wysz?a pierwsza wersja?


Talaturen: By? pomys?, na kt?ry wpadli?my z Kiperem jako? w grudniu 2006, by stworzy? nasz? w?asn? dystrybucj? OT poniewa? nie lubili?my dystrybucji wtedy dost?pnych. Nasza pierwsza wersja ukaza?a si? w pierwszych dniach stycznia 07.


Elf: Kiedy/jak pozna?e? Kipera? Pozatym jak spotka?e? reszt? programist?w?


Talaturen: Spotka?em Kipera kiedy do??czy?em do zespo?u Radonia, by? ju? w tej grupie przez d?ugi okres czasu [radonia by?a projektem OT, sprzedanym dwa miesi?ce temu] niestety, nie pami?tam jak spotka?em innych programist?w, lecz zgaduje ?e to by?o w jakiej? spo?eczno?ci OT.


Elf: Jak nauczy?e? si? programowania? Co powiesz o swoich umiej?tno?ciach? Jakie s? teraz, jakie by?y przed do??czeniem do Radonia Team?


Talaturen: Nauczy?em si? programowania C++ przez czytanie kod?w w OT i pr?buj?c je zrozumie?, u?ywa?em google do niekt?rych cz??ci kt?rych nie rozumia?em i bardzo mi to pomog?o. Kiedy do??czy?em do zespo?u Radonia my?la?em ze znam tylko podstawy C++. Teraz wiem o wiele wi?cej o c++, lecz nie tylko tym, r?wnie? nauczy?em si? wiele o innych rzeczach jak C, Lua, PHP, bash, SQL syntax...


Elf: Spotka?e? jakiego? dewelopera TFS w prawdziwym ?wiecie?


Talaturen: Nie.


Elf: Jakby? oceni? prac? swego zespo?u ? Czy by? usun?? lub zmieni? kogo? ? Pozatym, jak si? czujesz pracuj?c z lud?mi innych/r??nych kraj?w.


Talaturen: Wykonujemy wspania?? prac?! Nie s?dze ?eby?my musieli kogo? zmienia? lub wyrzuca?, niewa?ne z jakiego kraju pochodzimy p?ki dogadujemy si? u?ywaj?c j?zyka angielskiego.


Elf: Jak to jest by? za?o?ycielem, mened?erem najlepszej, lub przynajmniej najbardziej stabilnej/trwa?ej i popularnej dystrybucji OT na ca?ym ?wiecie ? Czy czujesz jak?? presj? przed wprowadzeniem nast?pnej wersji?


Talaturen: Nie, nie specjalnie, nie odczuwam presji. To fajne ?e wiele ludzi zna mnie jako dewelopera serwera kt?rego u?ywaj?.


Elf: Czy jestes ?wiadomy u?ytkownik?w i ich reakcji ? Jak wiemy, przenios?es si? do prywatnego SVN.


Talaturen: Nie boj? si? utraty u?ytkownikow przez to, my?lalem o przeprowadzce do prywatnej subwersji na d?ugi czas i oczekuj? od u?ytkownik?w ?e zrozumiej? dlaczego tak post?pi?em.


Elf: Co jest przysz?o?ci? TFS? Czy masz jak?? specjaln? list? ?ycze? albo ukryt? TODO?


Talaturen: Przysz?o?ci? TFS jest przyjazny dla u?ytkownik?w, stabilny oraz w?asny serwer. Mo?na pomy?le? ze ju? taki jest, lecz jednak mo?e by? bardziej przyjazny ni? w chwili obecnej np menad?er bazy danych zosta? dodany do 0.3 co pomo?e wiekszo?ci nowych u?ytkownik?w, kiedy ?ci?gn? nowsz? wersje lub nie b?d? w stanie importowa? triggers. I stale by?by konfigurowany programowo. Pozatym: serio, nie mam ?adnej ukrytej listy TODO.


Elf: Czy my?lisz o innych silnikach? Jak widzisz sw?j produkt mi?dzy innymi dystrybucjami?


Talaturen: Nie martwi? si? innymi dystrybucjami.. One wszystkie s? za daleko by konkurowa? z Forgotten Serwer.


Elf: My?lisz ?e to jest to czy jednak ci?gle czego? brakuj?? Pozatym czy uwa?asz ?e TFS b?dzie dalej taki popularny?


Talaturen: My?l? ?e ten Forgotten Serwer b?dzie najbardziej popularny z OT dystrybucji. Dop?ki b?dziemy go unowocze?nia?.


Elf: Co s?dzisz o polskiej spo?eczno?ci OT?


Talaturen: Nie mog? zrozumie? co jest m?wione na polskiej spo?eczno?ci OT, wi?c nie mam zdania na ten temat.


Elf: Mo?e chcesz na koniec kogo? pozdrowi??


Talaturen: Nie, dzi?ki.
 
Last edited:

Shiva1

Active User
Joined
Sep 2, 2008
Messages
135
Reaction score
22
Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

Elf: Mo?e chcesz na koniec kogo? pozdrowi??


Talaturen: Nie, dzi?ki.

Czy?by brak przyjaci??? xD

Og?lnie wywiad czyta sie ?wietnie, pytania to ju? w og?le - wy?sza p??ka :p Talaturen wydaje mi sie by? osob? zamkni?t? - nie wiem dlaczego.. ale polubi?em go (liceum informatyczne - ciekawe czy bawi? sie w Pascalu xd)

Jedyna rzecz, do kt?rej mo?na si? przyczepi? to nazwa tematu; nie wiem jak mo?na 16, no prawie 17 letni? osob? nazwa? legend?..

edit Alastor:
Mo?e i masz racj?, ale i tak.. mimo i? jest to pytanie to uwa?am, ?e jest nie na miejscu :p (mo?e jestem po prostu wyczulony na s?owo "legebda"?)
PS. nie offtupuj! :p
 
Last edited:

TRO MEDIA SA

Właściciel
Joined
Mar 28, 2008
Messages
437
Reaction score
33
Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

Jedyna rzecz, do kt?rej mo?na si? przyczepi? to nazwa tematu; nie wiem jak mo?na 16, no prawie 17 letni? osob? nazwa? legend?..

Tam jest na ko?cu znak zapytania, wi?c to czy jest legend? ka?dy ma IMHO oceni? wed?ug w?asnego uznania :D
 

Uncross

Confutatis maledictis
Joined
Sep 24, 2008
Messages
312
Reaction score
45
Age
33
Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

Awww, my?la?em ?e b?dzie troche wi?ksze zainteresowanie wywiadem.. Ale wida? ludzi nie obchodzi czemu na ich konsoli TFSa wy?wietla si? w pewnym momencie Talaturen ;x

M?wi si? trudno, bynajmniej nie ?a?uje ?e nie przeprowadze kolejnych wywiad?w z ekip? TFS.
 

Hoster

Senior User
Joined
May 22, 2008
Messages
1,093
Reaction score
34
Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

M?wi si? trudno, bynajmniej nie ?a?uje ?e nie przeprowadze kolejnych wywiad?w z ekip? TFS.

Przeprowadzaj wi?cej wywiad?w, gdy? wreszcie co? innego ni? ludzie z forum :D

#Topic
Wywiad d?ugi i wyczerpuj?cy. Wiele pyta?, konkretne odpowiedzi.
Mam pytanie.
Twoje poprzednie wywiady by?y ze zdj?ciami os?b, dlaczego ten jest inny?

Wywiad bardzo mi si? podoba? i licz?, i? TFS b?dzie coraz to lepszym silnikiem, je?eli chodzi o funkcje.
 

Koybi

Senior User
Joined
Aug 7, 2008
Messages
742
Reaction score
43
Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

Wywiad dobry, konkretne i dopracowane pytania, odpowiedzi wyczerpuj?ce i dok?adne. Fajnie si? go czyta, mo?emy wi?cej dowiedzie? si? o tym ch?opaku. ;)

Pozdrawiam, Koybi.
 

Emek

Zbanowany
Joined
Aug 14, 2008
Messages
793
Reaction score
67
Age
31
Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

Moim zdaniem Talaturen jest skrytym w sobie 17-latkiem dla kt?rego jedyny ruch to wyj?cie do szko?y a po przyj?ciu ze szko?y podej?cie do komputera...

Miejmy nadziej?, ?e si? myl? ale co innego mo?na sobie o nim pomy?le?... Je?li jest tak jak my?l? to nie szanuje tego co robi, bo to na??g, je?li jest to jego pasja i potrafi mie? umiar w tym co robi, wie kiedy traci rachub? czasu to niech to rozwija i ma pasj?, ale je?li wie ?e ma z tym problem ale nie mo?e przesta? to powinien i?? si? leczy?...


Wiem, ?e moja wypowiedz jest mo?e bulwersuj?ca ale pisz? tak by pokaza? ?e to jest z?e, nie robi? tego by kogo? zgn?bi? ale by inni ludzie (nieraz bardzo m?odzi) zastanowili si? nad swoim zachowaniem...

EDIT

Brakuje mi w tym wywiadzie pyta? typu:
jak? muzyk? lubisz, jakie warto?ci s? dla Ciebie wa?ne. Ale og?lnie jest ok dam 8,5/10
 
Last edited:
N

Napster

Guest
Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

Wywiad ciekawy, bardzo ciekawy. Pytania niez?e, co nieco si? dowiedzia?em nt Talaturen'a. Swoj? drog?, nie wiedzia?em, ?e ma 17 lat.

Brakuje mi w tym wywiadzie pyta? typu:
jak? muzyk? lubisz, jakie warto?ci s? dla Ciebie wa?ne. Ale og?lnie jest ok dam 8,5/10
Zgadzam si?.

Moim zdaniem Talaturen jest skrytym w sobie 17-latkiem dla kt?rego jedyny ruch to wyj?cie do szko?y a po przyj?ciu ze szko?y podej?cie do komputera...
Te? tak my?l?. Je?eli nie ma ulubionego sportu, to raczej na dw?r nie wychodzi. Ewentualnie na miasto, itd :p.

Pozdrawiam,
Napster.
 

Marszal

Senior User
Joined
May 29, 2008
Messages
606
Reaction score
18
Age
29
Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

Wywiadzik ?adny. Jednak nigdy nie zauwa?y?em napisu Talaturen w tfs ;)
Wydaje mi si? po tym wywiadzie, ?e on jest 'no lifem' takie troche dziwne odpowiedzi, i nikogo nie pozdrowi?.
?adnie Antonhy oby tak dalej!!!!
 
I

Ivellios

Guest
Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

#up
Mo?e nie ma przyjaci??? Poza tym nie chcia? zdradza? jego prywatnych znajomo?ci z osob? "x" : )

#Napster
Ja te? nie mam ulubionego sportu ^.^ a no-life nie jestem :) Po prostu lubi robi? to co robi...

#topic
Wszyscy m?wi?, ?e jaki? no-life itp. Mo?e jest tak skryty, i? nie chce m?wi? ca?emu spo?ecze?stwu Tibii i OTS kim dok?adnie jest...
Antonhy masz ode mnie komentarza na ten temat ^^
 

Kleix

New User
Joined
Nov 17, 2008
Messages
6
Reaction score
0
Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

a tam odrazu "no lifer"
Ja czytalem gdzies ze ma 21 lat ?? so? ;x
 

Sereiler

User
Joined
Nov 20, 2008
Messages
24
Reaction score
4
Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

a tam odrazu "no lifer"
Ja czytalem gdzies ze ma 21 lat ?? so? ;x

pewnie zle przeczytales :p

@temat: ja bym go nie nazwal legenda, chociaz na skryptach faktycznie zna sie swietnie :)
 

Xart Irok

Senior User
Joined
Sep 7, 2008
Messages
2,925
Reaction score
419
Age
32
Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

szkoda ze nie patlo pytanie na temat skad wymyslil nazwe Forgotten server bo mnie to zawsze iteresowalo i iterseuje tak to wywiad fajny
 

Waycher

Advanced User
Joined
Nov 15, 2008
Messages
276
Reaction score
27
Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

Odp: Talaturen - legenda ju? za ?ycia?

szkoda ?e dopiero teraz zauwa?y?em ten wywiad ^^ chocia? chcia?bym go zobaczy? w wersji agielskiej. Wywiad ?wietny. Pytania kr?tkie zwi?z?e i na temat a nie jakie? cieple kluchy
A poprostu mo?e nie chce mo?e m?wic o sobie a mo?e jest nie?mia?y.

P.S to dzieki niemu zacze?em sie bawi? silnikami :)
 
Status
Not open for further replies.
Top