What's new

-Trudny Obs?uga i instalacja MySql, PhpMyAdmin na systemie LINUX (opis na system Lenny)

Xart Irok

Senior User
Joined
Sep 7, 2008
Messages
2,925
Reaction score
419
Age
32
Witam.​
Opisze wam jak szybko i bez jaki? skr?t?w zrobi? szybko Baz? Danych, czyli MySql jak i r?wnie? konfiguracje PhpMyAdmin na Linuxie. Sk?d w og?le zabra?em si? za to, poniewa? jest ju? jeden poradnik o Linuxie, ale jest w nim masa bled?w ja wam podam, co po nie kt?re Komedy i je wyt?umacz?, od czego dana komenda znacz. A tak?e opisze jak poprawnie i gdzie za instalowa? Stron? naszego OTS. Je?li b?d? mia? czas to tez opisze nie kt?re rzeczy kt?re te? wam si? przydadz? do dzia?a? na tym systemie operacyjny.
  • 1. Program potrzebne
  • 2. Podstawy komendy
  • 3. MySql
  • 4. Instalacja Strony OTS
  • 5. PhpMyAdmin
  • 6. AutoRestart
  • 7. Auto MySQL Backup
  • 8. Source.list
  • 9. Kompilacja silnika z War System (-D__WAR_SYSTEM__)
  • 10. Kompilacja silnika na Linuxie (z opisem nie kt?rych funkcji)
  • 11. Instlacja boost::asio:
Informacja: je?li robisz to na Ubatunie trzeba przed ka?d? komend? doda? taki do pis.
1. Programy Potrzebne do u?ycia w calu konfiguracji naszego Dedyka z Linuxem
  • Putty
  • WinSCP
2. Podstawowe komendy
Do podstawowych komend nale?? dwie.
apt-get update
i
apt-get upgrade
3. MySql
Aby zainstalowa? MySql trzeba w prowadzi? nast?puj?ce komend? w terminalu.
apt-get install mysql-client-5.0 mysql-common mysql-server-5.0
W momencie instalacji wyskoczy okno z pro?ba o wpisanie has?a do bazy mysql a potem trzeba potwierdzi to has?o czyli trzeba zn?w wpisa? nasze has?o kt?re podali?my.
4. Instalacja Strony OTS
Aby zainstalowa? Stron? OTS wprowadzam w terminalu komend?.
apt-get install apache2
W tym przypadku powinien nam sie utworzy? folder.
I tam powinien si? znajdowa? plik index.html w tym momencie mo?emy go usun?? nie b?dzie on nam do niczego potrzebny.
W tym miejscu teraz mo?emy wrzuci? pliki do utworzenia strony OTS. Lecz wiem ze Strona OTS jest kodowana w j?zyku PHP wiec potrzebujemy zainstalowa? pakiety kt?re za to odpowiadaj?.
apt-get install php5 php-pear php5-mysql
Je?li ju? w grali?my pliki odpowiadaj?ce za stron? i zainstalowali?my ju? nam potrzebne pakiety nadszed? czas na nadanie praw katalogowi.
5. PhpMyAdmin
Aby zainstalowa? PhpMyAdmin wpisujemy komend?.
apt-get install phpmyadmin
Wyskoczy nam okno z wyborem na jaka dana aplikacje ma chodzi nasz panel admina wiec przy zainstalowaniu Strony wpisali?my w komendzie.
Dobrze by by?o w tym przypadku tez wybra? apache2 przy zainstalowaniu PhpMyAdmin.
Lecz to nam nie udost?pni nam szybkiego dost?pu do naszego PhpMyAdmin wiec trzeba go jeszcze skonfigurowa? poni?szymi komendami.
cp /etc/phpmyadmin/apache.conf /etc/apache2/sites-available/phpmyadmin
a2ensite phpmyadmin
A teraz wystarczy zresetowa? apache2. Czyli wpisujemy dana komend?.
/etc/init.d/apache2 restart
6. AutoRestart - obs?uga cron
Aby zainstalowa? Crona wypisujemy komend?.
apt-get install cron
Teraz nam zosta?o z edytowanie pliku crontab, znajdziemy go w folderze /etc/crontab, powinno nam si? pojawi? co? podobnego.
# /etc/crontab: system-wide crontab
# Unlike any other crontab you don't have to run the `crontab'
# command to install the new version when you edit this file
# and files in /etc/cron.d. These files also have username fields,
# that none of the other crontabs do.
SHELL=/bin/sh
PATH=/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/sbin:/bin:/usr/sbin:/usr/bin
# m h dom mon dow user command
17 * * * * root cd / && run-parts --report /etc/cron.hourly
25 6 * * * root test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.daily )
47 6 * * 7 root test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.weekly )
52 6 1 * * root test -x /usr/sbin/anacron || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.monthly )
#
Teraz do tej listy wystarczy dopisa? nasz silnik ots, poni?ej podam jak mniej wi?cej to powinno by? napisane (nie testowa?em bo ostatnio nawet nie mam gdzie takie rzeczy robi?)
01 2 * * * root /root/theforgottenserver && ./theforgottenserver || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.daily )
Takie ustawienie powoduje ?e ka?dego dnia o 2:01 cron b?dzie uruchamia? aplikacje. Aby nie by?o problem?w z w??czeniem silnika musimy pami?ta?, aby skompilowa? silnik z --enable-root-permission, je?li ju? to zrobimy mo?emy si? cieszy? i utrudzi? tym sposobem ?ycie boterom w noc je?li w??czmy globalSaveEnabled = true.
Mo?emy te? ustawi?, ?e by aplikacja zostawa?a w??czana cz??ciej, wystarczy do czasu do stawi? (przecinek) i wpisa? minute albo te? tak mo?emy zrobi? z godzinami, zademonstruje najpierw na minutach.
01,10,20,30,40,50,59 2 * * * root /root/theforgottenserver && ./theforgottenserver || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.daily )
lub
01 2,3,4,5 * * * root /root/theforgottenserver && ./theforgottenserver || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.daily )
I mo?na tak wpisywa? to ko?ca, ale nie radze je?li ju? mam kilka poleceni o tej samej godzinie.

7. Auto MySQL Backup
Aby uzyska? BackUp naszej bazy danych musimy na samym pocz?tku pobra? skrypt do tego stworzony (link poni?ej).
Code:
http://sourceforge.net/projects/automysqlbackup/
Teraz musimy skonfigurowa? plik do w?asnych potrzeb, opisz najwa?niejsze cze?? konfiguracji.
# Username to access the MySQL server e.g. dbuser -- Nazwa u?ytkownika bazy danych
USERNAME=dbuser

# Username to access the MySQL server e.g. password -- Has?o do bazy danych
PASSWORD=password

# Host name (or IP address) of MySQL server e.g localhost -- Adres ip lub nazwa host
DBHOST=localhost

# List of DBNAMES for Daily/Weekly Backup e.g. "DB1 DB2 DB3" --Nazwy bazy danych kt?rym chcemy zrobi? backup
DBNAMES="DB1 DB2 DB3"

# Backup directory location e.g /backups -- Lokacja bazy danych po backup
BACKUPDIR="/backups"

# Mail setup
# What would you like to be mailed to you?
# - log : send only log file -- Wysy?a tylko logi
# - files : send log file and sql files as attachments (see docs) -- Wysy?a logi i backup
# - stdout : will simply output the log to the screen if run manually.
# - quiet : Only send logs if an error occurs to the MAILADDR. --Wysy?a logi w tedy gdy s? jakie? b??d
MAILCONTENT="stdout"

# Set the maximum allowed email size in k. (4000 = approx 5MB email [see docs]) -- Wielko?? pliku kt?ry mo?e by? wys?any na email
MAXATTSIZE="4000"

# Email Address to send mail to? (user@domain.com) -- Nasz adres email na kt?ry mo?e by? wysy?any backup
MAILADDR="user@domain.com"
Aby uruchomi? skrypty musimy wpisa? do konsoli t? komend?.
./automysqlbackup.sh.2.5
Te? mo?e to zrobi? za nas Cron jak ju? opisywa?em go w punkcie 6, ale podam komend? kt?ra utworzy skr?t do naszego skryptu, kt?ra potem nam u?atwi w??czenie aplikacji przez Crona.
ln -s automysqlbackup.sh.2.5 automysqlbackup.sh
Teraz to co dodam do /etc/crontab, aby nasz skrypty zosta? automatycznie w??czany.
45 5 * * * root /opt/automysqlbackup.sh >/dev/null 2>&1

Je?li macie jakie? problemy prosz? pisa? na gg.
Teraz mo?emy si? cieszy? nasza strona i naszym PhpMyAdminem.
 

Xart Irok

Senior User
Joined
Sep 7, 2008
Messages
2,925
Reaction score
419
Age
32
Odp: Obs?uga i instalacja MySql, PhpMyAdmin na systemie LINUX (opis na system Lenny)

8. Source.list
Podczas instalacji nie kt?rych pakiet?w na Debianie mog? by? problemy na przyk?ad jak libboost1.42. Bardzo du?a rzesza u?ytkownik?w ma z tym problem, podstawowa lista posiada dost?p z Niemiec FTP Debiana, tu jest problem w tamtych Source nie ma nie kt?rych z nowych pakiet?w, wi?c trzeba zaktualizowa? list? aby m?c zainstalowa? nam potrzebne pakiety program?w. Aby zaktualizowa? list? w chodzimy w taki plik zgodnie z t? ?cie?k? etc/apt/source.list i klikamy na ten plik otworzy nam si? edytor tekstu b?d? tam si? znajdowa?y dwie linie adres?w, kt?re teraz zast?pimy podanymi poni?ej adresami FTP.
deb lenny main contrib non-free
deb lenny/updates main contrib non-free

deb lenny main contrib non-free
deb-src lenny main contrib non-free

deb testing/updates main contrib non-free
deb-src testing/updates main contrib non-free
Nast?pnie musimy teraz tylko je zaktualizowa? komendami:
apt-get update && apt-get upgrade
9. Kompilacja silnika z War System (-D__WAR_SYSTEM__)
Aby skompilowa? silnik z War System musimy edytowa? plik o nazwie:
Code:
configure.ac
Nast?pnie musimy znale?? tak? linie (powinna ona si? znajdowa? po mi?dzy 5-15 lini?)
Code:
OPTIONAL_FLAGS=""
Teraz wystarczy wstawi? pomi?dzy cudzys??w ten napis i powinno to wygl?da? tak:
Code:
OPTIONAL_FLAGS="-D__WAR_SYSTEM__"
Teraz zapisujemy i kompilujemy.
10. Kompilacja silnika na Linuxie.
Na samym pocz?tku musimy z aktualizowa? nasz system komenda.
apt-get update
Nastepnie z upgrade nasz system komend?.
apt-get upgrade

No to instalujemy pakiety, kt?re s? nam potrzebne, aby sprawnie chodzi? nasz silnik.
apt-get install libboost1.42-all-dev libgmp3-dev liblua5.1-0 liblua5.1-0-dev liblua50 liblua50-dev liblualib50 liblualib50-dev lua50 lua5.1 libsqlite0-dev libsqlite3-dev sqlite3 libmysql++-dev libmysqlclient-dev mysql-client-5.1 mysql-server-5.1 mysql-common libxml2-dev libxml++2.6-dev cpp gcc g++ make automake autoconf pkg-config subversion liblua5.1-sql-mysql-dev liblua5.1-sql-sqlite3-dev zlib1g-dev zlib1g libcrypto++-dev libcrypto++8
Nast?pnym naszym calem jest pobranie source z reprezytorium, aby dokona? to wpisujemy do terminalu nast?puj?ca komend?.
Code:
 svn co http://svn.otland.net/public/forgottenserver/tags/0.3.6
Po ?ci?gni?ciu source utworzy nam si? folder source, kt?remu zmieniamy nazw? na 0.3.6 komend?.
mv 0.3.6 source
Nast?pnie tworzymy folder komend?.
mkdir forgottenserver
Nast?pnie przenosimy nasz folder 0.3.6 do folderu forgottenserver komend?.
mv source forgottenserver
Teraz wchodzimy do folderu komend?.
cd forgottenserver/source
Ju? jeste? my na p??metku naszej pracy.
Teraz uruchomimy autogen.sh komend?.
./autogen.sh
Teraz ustawiam jak ma by? skonfigurowany silnik czy ma chodzi? jedynie w trybie MySql czy SqLite czy mo?e w obu naraz to od nas zale?y ta decyzja. Po kompilacji silnika opisze, jakie mamy funkcje przy konfiguracji silnika przed rozpocz?ciem kompilacji silnika.
A teraz komenda podstawowa, kt?ra jest stosowana, na co dzie? przy kompilacji silnika.
./configure --enable-mysql --enable-sqlite --enable-remote-control --enable-server-diag
Aby teraz skompilowa? nasz silnik do terminalu wpisujemy tak? komend?.
./build.sh
I mo?emy si? cieszy? naszym skompilowanym silnikiem.
Je?li u?ywasz starszej wersji silnika TFS u?yj komend.
A teraz jak ju? obiecywa?em funkcje konfiguracji silnika. Opisz tylko te kt?re wiem do czego s?u??.
--enable-server-diag --Kontrola nad serwerem.
--enable-login-server --Mamy mo?liwo?? u?ycia login serwera.
--enable-root-permission --Mo?liwo?? odpalania serwera bez zatwierdzania jego w??czenia.
--enable-debug --Mo?liwo?? debugera wiem kto z debugowa? i wy?wietla nam si? to w konsoli.
--enable-mysql --Mo?liwo?? korzystania na baza danych typu MySql
--enable-pgsql --Mo?liwo?? korzystania na baza danych typu PgSql
--enable-odbc --Mo?liwo?? korzystania na baza danych typu ODBC
--enable-sqlite --Mo?liwo?? korzystania na baza danych typu SqLite
11. Instlacja boost::asio:
W przypadku je?li konfiguracja nast?pi b??d m?wi?cy o libboost, to prawdopodobnie brakuje nam boost::asio:, aby go zainstalowa? prosz? o wpisywanie po kolei poni?ej komend.
Code:
cd ~
wget http://garr.dl.sourceforge.net/sourceforge/asio/boost_asio_1_0_0.tar.gz
tar -xzf boost_asio_1_0_0.tar.gz
cp -ar boost_asio_1_0_0/boost/* /usr/include/boost/
g++ boost_asio_1_0_0/libs/system/src/error_code.cpp -c -o /usr/lib/libboost_system.a
ln /usr/lib/libboost_regex-mt.so /usr/lib/libboost_regex.so
ln /usr/lib/libboost_regex-mt.a /usr/lib/libboost_regex.a
ln /usr/lib/libboost_thread-mt.so /usr/lib/libboost_thread.so
ln /usr/lib/libboost_thread-mt.a /usr/lib/libboost_thread.a
rm -rf boost_asio_1_0_0 boost_asio_1_0_0.tar.gz
 
Last edited:

Tekol

User
Joined
Aug 17, 2009
Messages
20
Reaction score
1
Odp: Obs?uga i instalacja MySql, PhpMyAdmin na systemie LINUX (opis na system Lenny)

Super poradnik 5/5, na pewno komu? si? przyda, lecz nie mi ;p.
Wi?cej takich!! xD
Pozdrawiam.
 

Xart Irok

Senior User
Joined
Sep 7, 2008
Messages
2,925
Reaction score
419
Age
32
Odp: Obs?uga i instalacja MySql, PhpMyAdmin na systemie LINUX (opis na system Lenny)

elo super ale jak wejsc na php my admim?
tak jak normalnie wchodzi sie w pma tylko niepodajesz localhost tylko ip
 

zavitase

User
Joined
Aug 30, 2009
Messages
37
Reaction score
2
Odp: Obs?uga i instalacja MySql, PhpMyAdmin na systemie LINUX (opis na system Lenny)

gdzie wrzucic pliki restart.sh i restart-tfs jesli mozna wiedziec?
 

DanJ93

ElfBot Helper
Joined
Jan 18, 2009
Messages
2,631
Reaction score
200
Odp: Obs?uga i instalacja MySql, PhpMyAdmin na systemie LINUX (opis na system Lenny)

Mam jedno pytanie,
na Windowsa te? mo?e z tym poradnikiem komplikowa??
Czy tylko Linux
 

panujo

Active User
Joined
Jan 17, 2009
Messages
129
Reaction score
11
Odp: Obs?uga i instalacja MySql, PhpMyAdmin na systemie LINUX (opis na system Lenny)

Mam jedno pytanie,
na Windowsa te? mo?e z tym poradnikiem komplikowa??
Czy tylko Linux
Raczej nie, kiedy? by? temat i wypowiada? si? kto?, ?e nie mo?na. Na ch?opski rozum, co to by?by za sens robienie czego? tak skomplikowanego, jak da rad? na windzie? Jestem na 90% pewien, ?e si? nie da lub nie ma to sensu. Przecie? na windowsa wychodz? wersje prawie ka?dego silnika :)
Pozdrawiam.
 

Xart Irok

Senior User
Joined
Sep 7, 2008
Messages
2,925
Reaction score
419
Age
32
Odp: Obs?uga i instalacja MySql, PhpMyAdmin na systemie LINUX (opis na system Lenny)

Zmieniony system auto restartu na bardziej nowoczesny. Refresh.
 

Xart Irok

Senior User
Joined
Sep 7, 2008
Messages
2,925
Reaction score
419
Age
32
Odp: Obs?uga i instalacja MySql, PhpMyAdmin na systemie LINUX (opis na system Lenny)

Dodany nowy punkt
> > > B. U. M. P. ing < < <​
 

Hyphen

Active User
Joined
Jan 9, 2010
Messages
79
Reaction score
2
Odp: Obs?uga i instalacja MySql, PhpMyAdmin na systemie LINUX (opis na system Lenny)

Mam ma?y problem u?ywam Debiana 5.0 no i powinno by? wszystko ok, ale jedenk nie...

Wpisuje

apt-get install libboost1.38-dev libboost-system1.38-dev libboost-filesystem1.38-dev libboost-date-time1.38-dev libboost-regex1.38-dev libboost-thread1.38-dev libgmp3-dev liblua5.1-0 liblua5.1-0-dev liblua50 liblua50-dev liblualib50 liblualib50-dev lua50 lua5.1 libsqlite0-dev libsqlite3-dev sqlite3 libmysql++-dev libmysqlclient15-dev mysql-client-5.0 mysql-server-5.0 mysql-common libxml2-dev libxml++2.6-dev cpp gcc g++ make automake autoconf pkg-config subversion liblua5.1-sql-mysql-dev liblua5.1-sql-sqlite3-dev

po czym wywala mi taki b??d:

Pakiet libboost1.38-dev nie ma dost?pnej wersji, ale odnosi si? do niego inny pakiet.
Zazwyczaj oznacza to, ?e pakietu brakuje, zosta? zast?piony przez inny
pakiet lub nie jest dost?pny przy pomocy obecnie ustawionych ?r?de?.
E: Pakiet libboost1.38-dev nie ma kandydata do instalacji

Repozytoria doda?em te co s? podane update systemu by? wi?c nie wiem co mo?e by? grane prosz? o pomoc.
 

Xart Irok

Senior User
Joined
Sep 7, 2008
Messages
2,925
Reaction score
419
Age
32
Odp: Obs?uga i instalacja MySql, PhpMyAdmin na systemie LINUX (opis na system Lenny)

Mam ma?y problem u?ywam Debiana 5.0 no i powinno by? wszystko ok, ale jedenk nie...
Spr?buj zainstalowa? libboost1.41 mo?e to pomo?e albo starsz? wersje 1.40, je?li to nie pomo?e spr?buj na czystym nie zmienionych sourcach to zainstalowa?.
 

Hyphen

Active User
Joined
Jan 9, 2010
Messages
79
Reaction score
2
Odp: Obs?uga i instalacja MySql, PhpMyAdmin na systemie LINUX (opis na system Lenny)

Jednak nie dzia?a.. te repozytoria nadaj? si? pod Debian (lenny) 5.0.3?
 

Xart Irok

Senior User
Joined
Sep 7, 2008
Messages
2,925
Reaction score
419
Age
32
Odp: Obs?uga i instalacja MySql, PhpMyAdmin na systemie LINUX (opis na system Lenny)

Tak jak najbardziej s? one odpowiednie.
 

lolek1111

User
Joined
Jan 10, 2009
Messages
16
Reaction score
0
Odp: Obs?uga i instalacja MySql, PhpMyAdmin na systemie LINUX (opis na system Lenny)

Elo. Czy jak chce ustawic zeby sie wlaczal mi sie silnik i pozostawal online to musze ustawic np.
01 2,3,4,5 * * * ots home/source && ./theforgottenserver || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.daily )

czy
01 2,3,4,5 * * * ots /home/source && screen ./theforgottenserver || ( cd / && run-parts --report /etc/cron.daily )

mi sie wydaje ze te 2 ale nie jestem pewien a nie chce namieszac.
2 czy ma ktos jakis skrypt na restart po crashu i wogle po wylaczeniu silnika po globalsave pod linux??? z gory dzieki.
 

Koronet

User
Joined
Apr 30, 2009
Messages
13
Reaction score
0
Odp: Obs?uga i instalacja MySql, PhpMyAdmin na systemie LINUX (opis na system Lenny)

Jednak nie dzia?a.. te repozytoria nadaj? si? pod Debian (lenny) 5.0.3?

Nie doradzam wymiany repozytori?w najlepiej wpisa? poprostu

apt-get update && apt-get upgrade

on sam wtedy znajdzie wszystko co mu potrzeba i bez problemu takze te biblioteki.
 

Xart Irok

Senior User
Joined
Sep 7, 2008
Messages
2,925
Reaction score
419
Age
32
Odp: Obs?uga i instalacja MySql, PhpMyAdmin na systemie LINUX (opis na system Lenny)

Elo. Czy jak chce ustawic zeby sie wlaczal mi sie silnik i pozostawal online to musze ustawic np.
Ustaw tak jak jest podane w pierwszym przyk?adzie.
 

Hyphen

Active User
Joined
Jan 9, 2010
Messages
79
Reaction score
2
Odp: Obs?uga i instalacja MySql, PhpMyAdmin na systemie LINUX (opis na system Lenny)

Hmm... po wpisaniu polecenia

cp -ar boost_asio_1_0_0/boost/* /usr/include/boost/

wywala b??d:

cp -ar boost_asio_1_0_0/boost/* /usr/include/boost/
cp: cel `/usr/include/boost/' nie jest katalogiem

Z tego co widz? to we wszystkich poradnikach jest problem z libboost1.38-dev czemu tak jest?
 
Last edited:

Hyphen

Active User
Joined
Jan 9, 2010
Messages
79
Reaction score
2
Odp: Obs?uga i instalacja MySql, PhpMyAdmin na systemie LINUX (opis na system Lenny)

Xart odpowiedz mi na moje pytane czy libboost1.37-dev bo takie mam od razu b?d? dobre czy musz? zmienia? repozytoria i wgra? te co kaza?e?...?
 

Xart Irok

Senior User
Joined
Sep 7, 2008
Messages
2,925
Reaction score
419
Age
32
Odp: Obs?uga i instalacja MySql, PhpMyAdmin na systemie LINUX (opis na system Lenny)

Xart odpowiedz mi na moje pytane czy libboost1.37-dev bo takie mam od razu b?d? dobre czy musz? zmienia? repozytoria i wgra? te co kaza?e?...?
Trzeba zainstalowa? nowe reprezytoria, poniewa? na silniku 0.3.5 i wy?szych s? wymaga nowe funkcje tych libboost.
 
Top