What's new

-Łatwy "Photoshop od zera" - budowa okna i funkcje programu

Status
Not open for further replies.
K

Krecioo

Guest
Witam wszystkich bardzo serdecznie!
"Photoshop od zera" - budowa okna i funkcje programu to pierwsza cz??? z serii tutoriali pisanej przeze mnie, dzi?ki kt?rej nauczycie si? obs?ugiwa? program Photoshop oraz zaczniecie tworzy? swoje w?asne grafiki stoj?ce na zno?nym poziomie. Oczywi?cie po przeczytaniu tych poradnik?w nie staniecie si? jak za dotkni?ciem magicznej r??d?ki pro grafikami. Najwi?cej zale?y od was, od tego czy b?dziecie ?wiczy? i pog??bia? swoj? wiedz?. No i oczywi?cie od talentu, bo to chyba najwa?niejsza rzecz. Na pocz?tek zaczniemy od podstaw czyli od om?wienia okna programu oraz jego funkcji. Wiem, ?e s? to rzeczy banalne, ale nie wszyscy ludzie wszystko wiedz? i cz?sto przez to niewykorzystuj?c? pe?nych mo?liwo?ci programu.

Osobi?cie posiadam Photoshop CS4 w wersji angielskiej i jest bardziej ni? prawdopodobne, ?e to w?a?nie screeny z tego programu b?d? pojawia? si? w ca?ej serii. Nie martwi mnie wersja programu, bo one si? stosunkowo od siebie nie r??ni?, najwi?kszy problem b?dzie stanowi? bariera j?zykowa. Zdaj? sobie spraw?, ?e niekt?rzy mog? posiada? polsk? wersj? programu z powodu braku znajomo?ci j?zyka. Jednak ja w czasie pisania poradnika b?d? u?ywa? angielskich nazw definicji, filtr?w itp. Dlatego polecam stron?: . Znajduj? si? na niej wszystkie nazwy zwi?zane z Photoshopem po Polsku i po Angielsku, wystarczy wpisa? szukan? fraz? w wyszukiwark?.

Nie jestem jeszcze w pe?ni pewien ile b?dzie cz??ci tego tutoriala. Spis umieszczony poni?ej mo?e w ka?dej chwili ulec zmianie, jest to tylko szablon dzi?ki kt?remu dowiecie si? czego mo?ecie nauczy? si? z moich wypocin :)


  • Budowa okna i funkcje programu
  • Warstwy
  • P?dzle i patterny
  • Opis filtr?w
  • Przydatne opcje
  • Adjuments i wszystko zwi?zane
  • Layer style i wszystko zwi?zane
  • Pen tool i wszystko zwi?zane
  • Materia?y potrzebne przy pracy
  • Kompozycja w pracy
  • Tworzenie sygnatury
  • Tworzenie avataru
  • Kr?tko o animacji
  • Typografia
  • Tworzenie layoutu
  • Inne nieopisane rzeczy


Jak wida? troch? si? tego nazbiera?o. Je?li zdo?am to wszystko napisa? to b?d? niezmiernie szcz??liwy. I tutaj apel do wszystkich grafik?w na forum: Je?eli chcecie mi pom?c w tworzeniu tego czego? to nie mam nic przeciwko. Piszcie artyku?y i wysy?ajcie je do mnie, na pewno cz??? zawartych w nich informacji wykorzystam. Oczywi?cie w takim wypadku tw?j nick pojawi si? na honorowym miejscu pod tutorialem i zostanie odznaczony kolorem =)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tyle s?owa wst?pu lecimy z tym koksem. Rozpoczynamy od otwarcia programu Photoshop. Po kilku chwilach powinno wam si? pojawi? takie (lub bardzo podobne, zale?y od wersji) okno:
3354eux.png


Na pierwszy ogie? zajmiemy si? paskiem menu. Mamy tam zak?adki: File, Edit, Image, Layer, Select, Filter, View, Windows oraz Help. Opr?cz tego logo Photoshopa, kilka obrazk?w kt?rych i tak nie b?dziemy stosowa?, zak?adka w kt?rej zmieniamy zawarto?? innego menu i przyciski minimalizuj, maksymalizuj/przywr?? oraz zamknij. Opisz? tylko zak?adki.
2vvj41l.png



wtdd6q.png

Mo?emy tutaj stworzy? nowy dokument, otworzy? istniej?cy i zapisa? edytowany dokument. Opr?cz tego jest tam te? wiele innych opcji kt?re nie s? wam potrzebne na takim stopniu zaawansowania albo opisz? p??niej.

2hxu72v.png

Tutaj znajduj? si? opcje typu kopiuj, wklej oraz narz?dzia pozwalaj?ce definiowa? sw?j w?asny niepowtarzalny brush lub pattern.
zjdq4j.png

W tej zak?adce znajdziemy opcje pozwalaj?ce na manipulowanie rozmiarem obrazka oraz narz?dzia dzi?ki kt?rym b?dziemy mogli zmienia? odcienie, kolory, nasycenie itp. Znajduje si? te? tu przydatna opcja, mianowicie "Apply Image", ale o tym p??niej =)

wi4u1s.png

Narz?dzia znajduj?ce si? tutaj s?u?? do obs?ugiwania warstw. Jest tu jedna bardzo fajna zak?adka: "New Adjument Layer". Z opcji znajduj?cych si? tutaj b?dziecie korzysta? bardzo cz?sto, ale o tym p??niej.

fpb7uw.png

Tutaj znajduj? si? opcje zwi?zane z zaznaczeniem. Czyli np. usuwanie zaznaczenia, powi?kszanie zaznaczenia itp.

334orgz.png

Tutaj znajduje si? to z czego Photoshop jest znany: Filtry. S? one bardzo cz?sto u?ywane, cho? wed?ug mnie niepotrzebnie. I bez nich da si? zrobi? bardzo ?adn? grafik?. Najcz??ciej u?ywanym filtrem b?dzie "Sharpen", ale o tym p??niej.

280kwub.png

View czyli zak?adka kt?ra kryje wielkie tajemnice... Nie nic strasznego tam nie ma, po prostu nie korzystam z opcji zawartych tam wi?c ich nie znam :D Jedyna (wed?ug mnie) przydatna opcja to "Rulers", kt?ra w??cza podzia?k? w oknie pracy.

292ptuv.png

Kolejna ma?o u?ywana zak?adka. Mo?na w niej w??czy? dodatkowe elementy okna.

28lyu6x.png

Tutaj chyba nie trzeba nic t?umaczy?.

Tak jak pisa?em w menu opr?cz wy?ej opisanych zak?adek jest jeszcze par? innych opcji. Lecz nie b?d? ich opisywa?, poniewa? albo s? nieu?ywane, albo ich roli ?atwo si? domy?li?, albo opisz? je gdzie indziej. Wreszcie sko?czyli?my menu teraz czas na przybornik.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chyba ka?dy g?upi wie co to jest przybornik wi?c nie b?d? pisa? (dam tylko zdj?cie), powiem tylko, ?e w przyborniku znajduj? si? narz?dzia kt?re b?dziemy u?ywa? praktycznie ca?y czas, wi?c warto zna? ich przeznaczenie. Uwaga to co widzicie na poni?szym screen'ie to nie s? wszystkie opcje. Aby wybra? ich wi?cej klikamy PPM na obrazku narz?dzia.
358tcea.png


  • b6535k.png
    - Zaznaczenie kszta?t?w
  • w708q9.png
    - Przemieszczanie element?w
  • 4gj1xj.png
    - Zaznaczanie
  • 352kwae.png
    - Inteligentne zaznaczanie
  • 2gslg00.png
    - Ci?cie obraz?w
  • 4vr8n8.png
    - Pobieranie kolor?w
  • 2ai0nmg.png
    - Przyznam si? bez bicia, nie wiem :D
  • 2w1w5zr.png
    - P?dzel i o??wek
  • 14n1kbn.png
    - Nie bijcie, nie wiem
  • 10rs7lh.png
    - Historia brushy, raczej niestosowane
  • 2rw52iv.png
    - Gumka
  • 344sils.png
    - Wype?nienie kolorem/patternem
  • e7gqad.png
    - Blur Tool, Sharpen Tool i Smudge Tool
  • 2zz0rcl.png
    - Dodge Tool, Burn Tool, Sponge Tool
  • 23msmr6.png
    - Pen Tool
  • 2enamw2.png
    - Tekst
  • 15gdl5u.png
    - Nie wiem
  • 21kb2fn.png
    - Autokszta?ty
  • 2lc1g5u.png
    - Nie wiem
  • 2w51ukn.png
    - Lupa


2ly1r3r.png

A te dwa wielkie "kwadraty" to kolor podstawowy (czarny) i podrz?dny (bia?y). Oczywi?cie mo?na je zmienia?, wystarczy klikn?? na jeden z "kwadrat?w", wtedy otwiera si? okno w kt?rym wybieramy kolor. Pewnie zauwa?yli?cie te dwa ma?e znaczki. Jeden z nich (strza?ka) s?u?y do zamieniania kolor?w a drugi (ma?e kwadraty) do zerowania kolor?w do poziomu bia?y/czarny.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jako i? kilka z powy?ej wymienionych narz?dzi wymaga oddzielnego komentarza, poniewa? ich dzia?anie nie jest wam pewnie do ko?ca znane zajmiemy si? teraz ich om?wieniem.

2gslg00.png
- Ci?cie obraz?w
Jest to urz?dzenie niezmiernie u?yteczne przy cieciu layout?w (grafik wykonanych pod stron? internetow?), jego dzia?anie wyja?ni? bardziej w p??niejszym tutorialu.

e7gqad.png
- Blur Tool, Sharpen Tool i Smudge Tool
Blur Tool to narz?dzie pozwalaj?ce uzyska? efekt zamglenia.
Sharpen Tool to narz?dzie pozwalaj?ce uzyska? efekt wyostrzenia.
Smudge Tool to narz?dzie efekt... smu?enia (?). Nie wiem jak to opisa? ?eby?cie zrozumieli o co chodzi.

2zz0rcl.png
- Dodge Tool, Burn Tool, Sponge Tool
Dodge Tool to narz?dzie pozwalaj?ce rozja?nia? nasz? grafik?.
Burn Tool to narz?dzie pozwalaj?ce ?ciemnia? nasz? grafik?.
Sponge Tool na Polski g?bka, nie wiem jak dzia?a, poniewa? gdy z ni? eksperymentowa?em raz mi rozja?nia?a a raz ?ciemnia?a.

23msmr6.png
- Pen Tool
Narz?dzie pozwalaj?ce tworzy? skomplikowane kszta?ty. Na ca?ego Pen Toola po?wi?c? ca?y jeden tutorial wi?c si? troch? nas?uchacie :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Koniec przybornika i zosta?a nam ju? ostatnia rzecz mianowicie pole znajduj?ce si? w prawej stronie okna. Jak wida? mamy tam: "Histogram", "Adjuments" oraz "Layers" itp. Nie b?dziemy si? nimi zajmowa? teraz, bo bym to pisa? wieki. Ka?d? zak?adk? b?d? omawia? gdy b?dzie zwi?zana z tematem o kt?rym traktuje dana cz??? tutoriala.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

To ju? koniec tej cz??ci mojego poradnika, mam nadziej?, ?e wam si? spodoba? i co najwa?niejsze przyda?. W nast?pnej cz??ci nauczycie si? tworzy?, zapisywa? i otwiera? dokumenty oraz operowa? na warstwach i wtedy b?dziecie gotowi do tworzenia w?asnych, co prawda na pocz?tku bardzo amatorskich grafik. Oczywi?cie zach?cam do nauki i eksperymentowania na w?asn? r?k?, to wam tylko wyjdzie na dobre.

Do os?b kt?re si? na grafice znaj?!
Nie piszcie komentarzy typu: "Ka?dy tu umie.", "Niepotrzebne, przecie? to ?atwizna.", poniewa? ten poradnik jest adresowany dla os?b kt?re dopiero zaczynaj? si? bawi? w grafice. Poza tym jestem ?wiadom, ?e niekt?rzy mog? nie wiedzie? niekt?rych rzeczy kt?re pisze, wi?c im te? si? przyda. Ponad to im wi?cej b?d? pisa? tym wszystko b?dzie trudniejsze i bardziej przydatne, wi?c czekajcie.

Je?li znalaz?e? jaki? b??d kt?rych na pewno jest od chuja bo pisa?em to troszeczk? zm?czony to napisz na PW. B?d? wdzi?czny. Je?li masz inne sugestie co do moich wypocin to tez pisz, nie obra?? si? :p

Poradnik napisany w 100% przeze mnie. Nie pozwalam umieszcza? go na innych forach poza TNET.


 

Szacho

Advanced User
Joined
May 25, 2008
Messages
277
Reaction score
25
Odp: "Photoshop od zera" - budowa okna i funkcje programu

No...
Bardzo dobra robota krecioo.
Mi by si? nie chcia?o ka?dej ikonki z osobna opisywa?, w dodatku z pokazaniem jej graficznie ;o
Nic innego mi nie pozostaje, jak wystawi? za poradnik ocenk? 10/10 i da? ci reputka.
Oby kolejne twoje poradniki by?y r?wnie dobre, staranne, przejrzyste oraz przydatne.
Pozdrawiam, Szacho.
 

DevLord

Senior User
Joined
Apr 5, 2008
Messages
1,127
Reaction score
284
Odp: "Photoshop od zera" - budowa okna i funkcje programu

No widz?, ?e si? nam?czy?e? troch? przy tym poradniku. Poradnik ?adny, czytelny.

Dlaczego nie by?o takiego jak zaczyna?em przygod? z PS?? :|
Napewno si? przyda tym co dopiero zaczynaj?, bo ja pami?tam, ?e pocz?tki mia?em trudne.
 

Don Wakeful

Senior User
Joined
Nov 29, 2008
Messages
982
Reaction score
243
Odp: "Photoshop od zera" - budowa okna i funkcje programu

Poradnik jest znakomity, na pewno przyda si? nie jednemu pocz?tkuj?cemu grafikowi, tak jak DevLord napisa?, przyda? by si? na pocz?tki, jako? ja takiego nie znalaz?em, og?lnie ?adnie zastosowana czcionka, pogrubienia w niekt?rych miejscach, sporo czasu sp?dzi?e? zapewne na zrobienie takiego poradnika, wi?c postanowi?em odwdzi?czy? si? punktem reputacji.

Pozdrawiam,
Don Wakeful.
 

Xevixo

Advanced User
Joined
Aug 26, 2009
Messages
432
Reaction score
98
Odp: "Photoshop od zera" - budowa okna i funkcje programu

Dzi?ki w?a?nie planowa? zaczyna? z grafikom :) hmmm m?g?by? Podchlapn?? tutaj linka ;] Na tym co ty pracujesz :D

Gratuluje pomys?u na poradnik :) Jest bardzo szczeg??owy, du?o zdj?? i przede wszystkim przydatny !

Ocena 10/10

Pozdrowionka od Mr.Xevixo
 

Vendeto

First to fight!
Joined
May 22, 2008
Messages
2,400
Reaction score
400
Age
28
Odp: "Photoshop od zera" - budowa okna i funkcje programu

Bardzo dobre, z pewno?ci? przyda si? tym, kt?rzy dopiero zaczynaj? zabaw? z Photoshopem, ?adnie opisane, wida?, ?e po?wi?ci?e? na ten poradnik du?o czasu, 9/10.

Pozdro.
 
K

kakashi30

Guest
Odp: "Photoshop od zera" - budowa okna i funkcje programu

?adny poradnik, ocena 9/10. Osobi?cie uwa?am, ?e zanim si? napisze poradnik powinno si? pokaza? co si? umie, wi?c je?li by? m?g? podrzu? linki do swoich prac. Ale tak poza tym wielki dzi?ki - w?a?nie czego? takiego szuka?em.
 

rafjen

New User
Joined
Mar 3, 2011
Messages
1
Reaction score
0
Odp: "Photoshop od zera" - budowa okna i funkcje programu

gdzie moge znalezc dalsza czesc poradnika??
 
Status
Not open for further replies.
Top