What's new

Mapping by Thrak - porady i wskaz?wki

Thrak

Advanced User
Joined
Nov 26, 2008
Messages
327
Reaction score
55
Witam, poniewa? nie spotka?em si? na forum z poradnikiem odno?nie mappowania, postanowi?em zrobi? sw?j. ; )


Spis tre?ci:
  • 1. Natura
  • 1.1 Tworzymy las
  • 1.2 Tworzymy g?ry
  • 1.3 Tworzymy wodospad
  • 1.4 Tworzymy jaskinie
  • 2. Budynki
  • 2.1 Budynek mieszkalny


1. Natura


1.1 Tworzymy las

Na sam pocz?tek tworzymy podstawow? traw?, z listy mapedytora wybieramy ID trawy. i wype?niamy nim dany teren.




Nast?pnie stworzymy urozmaicenia kt?re 'podrasuj?' nasz? polank?. M?wi? o kolejnym ID trawy: i dodatkach do owej trawy: , umieszczamy je na mapie.



Kolejnym punktem w naszej pracy jest dodanie kolejnego smaczku naszemu dzie?u. M?wi? o kolejnym groundzie kt?re mo?emy, lecz nie musimy doda?.
Mianowicie; , , i .
Ja dodam troszk? suchej trawy, poniewa? mam tak? ochot?. ;)



Teraz czas na bordery trawy, ka?dy rozdaj pod?o?a ma sw?j w?asny border.
Wymieni? kilka podstawowych, , , , i tak dalej, wszystkie bordery ka?dy posiada w swoim edytorze wi?c najmniejszych problem?w z tym nie b?dzie.
Kolejnym krokiem jest wype?nienie dodanych rodzaj?w 'traw' borderami. Dodawanie border?w dzieli si? na dwie metody.

Metoda do wewn?trz:



Metoda na zewn?trz:



U?ywamy metody kt?r? bardziej preferujemy, wed?ug uznania.



Teraz zaczynaj? si? schody, ka?dy mapper posiada sw?j w?asny styl i trudno napisa? jeden poradnik uniwersalny dla wszystkich. Lecz napisz? 'po swojemu' jak robi? pixelowy las. ;P

Wiele ludzi b??dnie my?li ?e las to tylko drzewa i trawa. Wed?ug mnie, las to po pierwsze krzaki, wszelakie ga??zie i inne zielone wype?nione chlorofilem cuda.

Wi?c, na pocz?tek dodajemy krzaki, s? ich niestety tylko dwa rodzaje (nie licz?c bluberry bush'a). Mianowicie:
Wype?niamy nimi nasz teren.



Teraz podmieniamy niekt?re krzaki wrzucaj?c na nie .

Teraz wype?niamy reszt? terenu drzewami. Drzew jest bardzo wiele rodzaj?w. Nie b?d? wypisywa? ka?dego z nich bo nie ma to wi?kszego sensu.



Teraz pozostaje nam ju? tylko 'wyko?czeni?wka' czyli i wiele rodzaj?w kwiat?w kt?re nie b?d? zaznacza?, ma?ych kamyczk?w, grzyb?w, z?amanych drzew, ga??zi, r??nych ?mieci ko?cz?c na g?azach.



Tak w?a?nie robimy prawdziwy las.



1.2 Tworzenie g?r

Tworzenie g?r mo?e zrobi? za nas map edytor (RME) w bardzo szybkim czasie.
Ale poradnik to poradnik, zrobi? wszystko od zera.

Zaczynajmy, na pocz?tek k?adziemy jakie? pod?o?e, np. traw?.
A na nie k?adziemy naszych g?r, tworz?c tym samym ich pierwotny kszta?t.



Teraz wype?niamy wewn?trzn? cz??? tych 'g?r'.



Kolejnym krokiem jest wyko?czenie owych g?r ska?ami o ID od 4468 do 4513.
(w RME mo?e zrobi? to za nas border tool)



I g?ry s? sko?czone, lecz nie mo?liwe jest aby po nich chodzi? gdy g?ry s? w takim stanie.
Aby mo?na by?o si? po nich porusza?, musimy doda? na kolejnym pi?trze 'walkable ground' czyli np. .
Jak r?wnie? owego top ground'a.



Teraz mo?emy upi?kszy? g?ry dodaj?c np. pn?cza na ska?ach, schody prowadz?ce na nie i wiele, wiele wi?cej. ; )



1.3 Tworzymy wodospad

Tworzenie wodospadu jest bardzo proste, jedyne co potrzebujemy to , i 6

Zaczynamy od usuni?cia ska? w miejscu gdzie b?dzie spada? woda.



Od razu w owe 'puste' miejsce wk?adamy 'spadaj?c? wod?' o ID (w moim przypadku) 3659. Przy okazji umieszczamy w tym samym miejscu ID (w moim przypadku) 3573.



Na ko?cu dodajemy rzek? kt?ra b?dzie bra?a pocz?tek od wodospadu.



Przechodzimy na pi?tro wy?ej i tworzymy rzek? kt?ra b?dzie si? 'pojawia?a' z nieznanemu nikomu punktu. ; o I dodajemy border o ID 3571.





1.4 Tworzymy jaskinie

Jaskinia = cave. ?eby nie by?o niedom?wie?. ; p
Zaczynamy od wype?nienia terenu i .
Gdy mamy ju? to zrobione wype?niamy obszar po kt?rym b?dziemy mogli si? porusza?.



Teraz musimy u?y? borderu podziemnego, jest ich dwa rodzaje.
i
Wype?niamy nim brzegi naszych 'podziemnych ska?'



I oczywi?cie dowolnie zdobimy.




2. Budynki



2.1 Budynek mieszkalny

Standardowo zaczynamy od jakiego? pod?o?a. Nast?pnym krokiem jest dodanie ?cian, jak zapewne si? domy?lacie jest bardzo wiele rodzaj?w ?cian i robienie ka?demu z nich screen?w nie jest op?acalne. Do domk?w mieszkalnych, najcz??ciej stosuje si? framework walle (1036-1048).
Tworz?c ?ciany pami?tamy ?e to one b?d? okre?la? wygl?d budynku, nie robimy .



Kolejnym krokiem jest dodanie drzwi i okien do nowo powsta?ego budynku.



Gdy zrobili?my ju? wszystko, pozostaje nam po?o?enie wewn?trz budynku lub innej wed?ug uznania.



Kolejnym krokiem jest dodanie dachu naszego budynku.
Przechodzimy na pi?tro wy?ej, wybieramy z palety map edytora odpowiadaj?cy nam wygl?d dachu i wype?niamy nim nasz budynek.
Je?li mamy ochot?, dodajemy kolejne pi?tra budynku, tak jak robili?my pierwsze pi?tro.



I w?a?nie w tym momencie nasz dom jest zrobiony. Teraz mo?emy wype?ni? go r??norodnymi przedmiotami - przecie? to dom mieszkalny ;)
Mo?emy go ozdobi? np. tak



Oczywi?cie natura wok?? domku musi by? ;)



Wszystkie screeny jak i tekst zawarte w poradniku s? mojego autorstwa.​

Je?li Bozia pozwoli b?d? kontynuowa? ten poradnik. Je?li macie jakie? pomys?y na to co mog? opisa? w tym poradniku, to prosz? pisa? posty. ;)

//Na pro?b? autora temat czasowo zamkni?ty, dodatkowo przenosz? na razie do propozycji.
 
Last edited by a moderator:

Semaq

User
Joined
Nov 30, 2008
Messages
43
Reaction score
2
Odp: Mapping by Thrak

Odp: Mapping by Thrak

Naprawd? Bardzo dobry poradnik. Ciesze si?, ?e kto? wko?cu o tym pomy?la?, aby zrobi? co? takiego. Sam troche mapuje ale to s? dopiero pocz?tki, i s?dz? ?e ten poradnik bardzo mi si? przyda ;p
 

Raveshaw

User
Joined
Oct 14, 2008
Messages
29
Reaction score
2
Odp: Mapping by Thrak

Odp: Mapping by Thrak

Super poradnik! I zapewne du?o si? przy nim napracowa?e? xd. Wielkie gz dla ciebie (reput leci :D)
 

Areal

Advanced User
Joined
Feb 3, 2009
Messages
445
Reaction score
41
Age
29
Odp: Mapping by Thrak

Odp: Mapping by Thrak

Nom poradnik, bardzo, bardzo dobry - jednak?e r?wnie potrafie dobrze :)
Jedynie co mi niepasuje to te g?ry, dziwne jakie? takie (mo?liwe, ?e to przez brak kamieni itp).. Ale pozatym las itp bardzo ?adnie....
Moja ocena 10/10 poniewa? wiem ile czasu, ch?ci itp potrzeba na zrobienie takiego poradniku. Repucik leci ^.^
 

Tibiasz

Active User
Joined
Dec 28, 2008
Messages
63
Reaction score
3
Odp: Mapping by Thrak

Odp: Mapping by Thrak

Wielkie wielkie dzieki!!!
Jestem dobrym WebMAsterem za to kiepskim mapperem a dzieki towjemu poradnikowi juz cos umiem i bede robil coraz lepsze mapy.
Jeszcze raz wielkie dziex :D
 
Last edited:

Thrak

Advanced User
Joined
Nov 26, 2008
Messages
327
Reaction score
55
Odp: Mapping by Thrak

Odp: Mapping by Thrak

#Up2
Mo?e to dla tego ?e nie ozdabia?em ich.
Poza tym, prosz? o wi?cej komentarzy. I fajnie by by?o jak by jaki? ?askawy moderator w ko?cu to przeni?s?.
 

Jakow12

User
Joined
Feb 26, 2009
Messages
17
Reaction score
0
Odp: Mapping by Thrak

Odp: Mapping by Thrak

Poradnik Dobry a moze cos o ozdabianiu Expowisk lub jakies expowisko bys zademostrowal ?

Edit: Poradnik Dobry a moze cos o ozdabianiu Expowisk lub jakies expowisko bys zademostrowal ?
 

Thrak

Advanced User
Joined
Nov 26, 2008
Messages
327
Reaction score
55
Odp: Mapping by Thrak

Odp: Mapping by Thrak

Ka?de expowisko ma inny klimat, Frost Dragon?w nie robi si? na pustyni.
Nie b?d? robi? ka?dego mo?liwego bo .. jest ich za du?o.
Okre?l co? dok?adnie, a postaram si? co? wykombinowa?.
 

Hoxaver

Advanced User
Joined
Apr 4, 2008
Messages
300
Reaction score
60
Odp: Mapping by Thrak

Odp: Mapping by Thrak

Bardzo dobry poradnik, wi?c go zatwierdzam.
Powiniene? przeredagowa? cz??? o g?rach, gdy? wysz?y ci kwadratowe. Zastanawiaj? mnie poza tym te podziemia, przecie? po nich nie da si? chodzi?.
 

Thrak

Advanced User
Joined
Nov 26, 2008
Messages
327
Reaction score
55
Odp: Mapping by Thrak

Odp: Mapping by Thrak

Od?wie?am .

#down
Remere's Map Editor to najlepszy i najbardziej rozbudowany edytor.
Tutaj masz linka do ich strony g??wnej, z tam tond ?ci?gniesz najnowsz? wersje.
 
Last edited:

Roy1222

Active User
Joined
Jan 11, 2009
Messages
105
Reaction score
4
Odp: Mapping by Thrak

Odp: Mapping by Thrak

Mniam, pi?kny poradniczek jak i dla zielonych i zaawansowanych mapper'?w ;). Bardzo mi si? podoba xd. Poradnik 10/10. I jeszcze jedno pytanko, na jakim MapEditor'ze najlepiej to robi?? Prosi?bym o podanie linku ^^
PS. U?ywam ju? tych wskaz?wek do przer?bki mapki =]. Leci reput :)
 
Last edited:

arts1991

Advanced User
Joined
Apr 21, 2008
Messages
375
Reaction score
34
Age
33
Odp: Mapping by Thrak

Odp: Mapping by Thrak

No poradnik bardzo ?adny.Szczeg?lnie przyda si? on dla pocz?tkuj?cych user?w.
Pozdrawiam,
Arts
 

junax953

New User
Joined
Feb 8, 2009
Messages
1
Reaction score
0
Odp: Mapping by Thrak

Odp: Mapping by Thrak

Bardzo ?adnie i przejrzyscie zrobiony.Oczywiscie leci reput:D
10/10
 

Rabbitator

Active User
Joined
Jan 10, 2009
Messages
80
Reaction score
1
Odp: Mapping by Thrak

Odp: Mapping by Thrak

Nareszcie nauczymy mappowa? tak jak Thrak! Poradnik najbardziej przyda si? newbie w tej dziedzinie co robi? kwadrat i pi?? drzew. 8/10
 

Unado

Advanced User
Joined
May 24, 2008
Messages
439
Reaction score
14
Age
29
Odp: Mapping by Thrak

Odp: Mapping by Thrak

Poradnik jest ok dla pocz?tkuj?cych mapper?w :] Widzia?em par? podobnych ale ten jest jeden z lepszych :D Nie b?d? go ocenia? bo oceniaj? go up noobowie kt?rzy obiecuj? reputa kt?rego i tak nie dostaniesz(mowa o up i pare up wy?ej xD)
 

NaTTuSka

User
Joined
Mar 5, 2009
Messages
10
Reaction score
0
Age
30
Mapping by Thrak

Mapping by Thrak

Bardzo przejrzysty poradnik...
Nawet Ja, si? po?apa?am o co chodzi ;-)
Teraz na podstawie Twojej Pomocy [Thrak]
Zrobi? swoj? map? ;)
Dzi?kuj? zostawiam oczywi?cie 10/10!
 
Last edited by a moderator:

GarQet

Senior User
Joined
Jul 27, 2008
Messages
512
Reaction score
31
Odp: Mapping by Thrak

Odp: Mapping by Thrak

No, no Thrak, mam nadziej? ?e dzi?ki teamu poradnikowi, b?dzie mo?na zobaczy? lepsze prace w Showroom, oraz na wielu OTsach. Ciesz? si?, ?e znalaz?e? czas na to i pomagasz ludziom.
Co prawda ten lasek co pokaza?e?, moim zdaniem jest nie grywalny, za du?o chyba tam tego, no ale c??, otstani screen wszystko Przedstawia, nie ogl?da?em go tak d?ugo, ale nie znalaz?em tam b??du.
Jak dla mnie 10/10!
Postara?e? si?!
 

Jakow12

User
Joined
Feb 26, 2009
Messages
17
Reaction score
0
Odp: Mapping by Thrak

Odp: Mapping by Thrak

Ja mam zastrzeznie do mapy to jest Poradnik Ta ?:p To moze jak si? robi g?ry by? napisal numery ID jakie siany trza stawiac dolne i boczne itp bo ja nieraz nie weim i stawiam 1 lepsze :p no i czekam na demony xxD
 

Thrak

Advanced User
Joined
Nov 26, 2008
Messages
327
Reaction score
55
Odp: Mapping by Thrak

Odp: Mapping by Thrak

#Up
Przecie? masz napisane? :'S Dodatkowo s? wyszczeg?lnione linki z obrazkiem, nazw? i nr ID danego itemu. -_-'
 

Jakow12

User
Joined
Feb 26, 2009
Messages
17
Reaction score
0
Odp: Mapping by Thrak

Odp: Mapping by Thrak

Aha czekaj no to przepraaszam. :p

(w RME mo?e zrobi? to za nas border tool) rme jest pokickany jakis nie ma tam gumki ?:D i jak sie uzywa Border zeby sciany skal robi ?:p wogole dziwne jakies musi byc tibia 8.31 i 8.4 lul ;p
 
Top